Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда – Давактив агентлиги) “Ўзтемирйўлконтейнер” АЖдаги 35 фоиз давлат улушини (кейинги ўринларда – Актив/Жамият) хусусийлаштиришнинг музокараларга оммавий равишда таклиф қилиш усули асосида савдо жараёнлари давом эттирилишини эълон қилади.
"Alkes Research" компанияси (кейинги ўринларда – Консультант) ушбу Битим бўйича Давактив агентлигининг хусусийлаштириш бўйича маслаҳатчиси ҳисобланади.
“Ўзтемирйўлконтейнер” АЖ - “Ўзбекистон темир йўллари” АЖ контейнер паркининг оператори бўлиб, Ўзбекистон Республикаси ҳудуди бўйлаб контейнер ташишни ташкил этиш бўйича тўлиқ хизматларни тақдим этади.
- Устав фонди: 3,4 млрд.сўм;
- Корхонанинг юридик манзили: Тошкент шаҳри, Миробод тумани, Шевченко кўчаси, 7-уй.
- Иштирокчи тўғрисида қисқача маълумот (шу жумладан, СТИР, фаолият тури ҳамда шунга ўхшаш активларни бошқариш тажрибасига эгалигини тасдиқловчи ҳужжат);
- Иштирокчи устав капиталида 5 фоиздан ортиқ улуши мавжуд акциядорлар/таъсисчилар (эгалик улуши кўрсатилган ҳолда) ва якуний бенефициарлар тўғрисида маълумотлар;
- Охирги 3 йилги фаолияти бўйича молиявий ҳисоботи.
Талабгорлар қизиқиш билдириши тўғрисидаги аризаларини хоҳишларига кўра ўзбек, рус ёки инглиз тилларида тайёрлаб 2024 йил 15 август соат 18:00га (Тошкент вақти билан) қадар info@alkesresearch.com электрон почта манзилига юборишлари лозим.
- Активни сотиб олиш учун етарли молиявий ресурслари, шунингдек, транспорт ва логистика соҳасидаги активларни бошқариш тажрибаси;
- хусусийлаштириш жараёнида иштирок этилишини тақиқлаши мумкин бўлган маъмурий, ҳакамлик ёки бошқа суд жараёнларининг йўқлиги;
- Ўзбекистон Республикасининг 660-II-сонли “Жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга, терроризмни молиялаштиришга ва оммавий қирғин қуролини тарқатишни молиялаштиришга қарши курашиш тўғрисида”ги Қонунига риоя этилиши;
- Талабгор (консорциум ҳолатида, консорциум аъзоларидан ҳеч бири) ва унинг акциядорлари/иштирокчиларининг ҳеч бири давлат компанияси ёки устав капиталида давлат улуши бўлган компания бўлмаслиги керак;
- Талабгор (консорциум ҳолатида, консорциум аъзоларидан ҳеч бири) ва унинг тегишли шахсларидан ҳеч бири Европа Иттифоқи ва АҚШнинг, шунингдек йирик халқаро молия институтларининг (Жаҳон банки, Европа тикланиш ва тараққиёт банки, Осиё тараққиёт банки) санкциялари рўйхатига киритилмаган бўлиши лозим. Шу билан бирга, ариза топширилган санада талабгорлар санкцияланган шахс/(лар) ёки юқорида айтиб ўтилган санкция органлари томонидан ҳар қандай иш ёки тергов объекти/(лар) бўлмаслиги керак. Шунингдек, талабгорлар (консорциум ҳолатида, консорциум аъзоларидан ҳеч бири) ва унинг тегишли шахсларидан ҳеч бири юқорида айтиб ўтилган муассасалар ва давлатларнинг санкциялар режимига зид бўлган ҳар қандай фаолиятга (тўғридан-тўғри ёки бирон бир шўба корхонаси орқали) жалб этилмаган бўлишлари лозим ва Талабгор (консорциум ҳолатида, консорциум аъзоларидан ҳеч бири), шунингдек унинг тегишли шахсларидан бирортасининг асосий молиялаштирувчи томонлари ёки кредиторлари санкциядаги шахслар ёки санкциядаги шахсларга тегишли бўлган ёки улар томонидан эгалик ва назорат қилинадиган банклар ёки молия институтлари бўлмаслиги лозим.
- Одил Мусаев, "Alkes Research" компанияси директори: info@alkesresearch.com, tel. +998(33)957-22-22;
- Талат Самандаров, Давлат активлари агентлиги Бошқарма бошлиғи: t.samandarov@davaktiv.uz, tel. +998(71)259-20-67.
Маълумот учун: Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, “Ўзтемирйўлконтейнер” АЖнинг устав капиталидаги 4 фоиз давлат улуши "Халқчил IPO" доирасида хусусийлаштирилиши белгиланган.
Ушбу эълон ёки унинг мазмунининг бирон-бир қисми мазкур эълон чоп этилишидан келиб чиқиб тахмин қилиниши мумкин бўлган Давактив агентлиги, "Alkes Research" ва Компанияни сотиш билан боғлиқ бирор-бир шаклдаги мажбурияти сифатида талқин қилинмаслиги керак. Давактив агентлиги ва "Alkes Research" ўз хоҳишига кўра ҳар қандай вақтда ва ҳар қандай ҳолатда, биргаликдаги ёки шахсий жавобгарликни ўз зиммаларига олмасдан:
(ii) турли хил манфаатдор шахслар учун турли хил тартиб-қоидалар бўйича иш тутиш ва/ёки Давактив агентлиги, Компания ва "Alkes Research" томонидан кўзда тутилган режа-жадвал ва тартиб доирасида исталган бошқа потенциал харидорни (харидорларни) олдиндан огоҳлантирмасдан чиқариб ташлаган ҳолда бир ёки бир нечта потенциал харидорлар билан музокаралар олиб бориш;

The process of privatisation of 35 percent of the state share in the authorized capital of Uztemiryulcontainer JSC will be continued
In accordance with the relevant privatization programs, the State Assets Management Agency (hereinafter - UzSAMA) announces the continuation of the sales process of 35% state share in JSC “Uztemiryulcontainer” (hereinafter - the Asset / Company) through the method of privatization of public offer to negotiations.
Alkes Research (hereinafter - "Сonsultant") is the privatization consultant to UzSAMA on this Transaction.
• The authorised capital is 3.4 billion UZS;
• The legal address of the enterprise is: Tashkent city, Mirabad district, Shevchenko Street, 7.
The sales process for the Asset is based on a public invitation to negotiate method, which is open to all interested parties (hereinafter - Participants).
The process of selection of buyers will be carried out in two stages including Express of interest and Binding offer (BO) stage, at the final stage buyers are required to make a guarantee payment that is not less than 1 percent of the amount of the proposed binding price offer.
1. Brief information about the Applicants (including TPIN, type of activity, confirmation document of experience in managing analogous assets).
3. Financial statements (for the last 3 years).
The Expression of Interest can be prepared in Uzbek, Russian or English languages until 18:00 (Tashkent time) on August 15, 2024 and sent to the e-mail address info@alkesresearch.com
As part of this sales phase, the advisor distributes investment teasers to attract potential investors.
• Sufficient financial resources to acquire the asset, as well as experience in managing transportation and logistics assets;
Applicants who have successfully passed the Express of interest stage will be invited to participate in the next stage of the privatization process, and Process Letter with detailed information on this stage will be addressed to them individually by the consultant.
• Odil Musaev, Director of Alkes Research: info@alkesresearch.com, tel. +998(33)957-22-22;
• Talat Samandarov, Head of Department, UzSAMA: t.samandarov@davaktiv.uz, tel. +998(71)259-20-67.
In order to confirm their future participation in the privatization process, applicants are to sign a Non-Disclosure Agreement (NDA) and then will be given access to a Virtual Data Room (VDR), where information on the Asset's activities and analytical data prepared by the Consultant is stored and the opportunity to visit the Asset and ask questions of its management body is also provided.
For reference: According to the relevant privatization programs, the privatization of 4% state share in authorized capital of "Uztemiryulcontainer" JSC within the framework of "People's IPO" is envisaged.
This announcement, or any part of its content, should not be taken as a form of obligation on the part of UzSAMA, "Alkes Research" in relation to the Asset sale, as one might assume in connection with the publication of this announcement. UzSAMA and "Alkes Research" reserves the right, in its sole discretion, at any time and in any respect, without assuming joint or individual responsibility:
(ii) Follow different procedures with respect to different stakeholders and/or negotiate with one or more potential buyers within the schedule and procedure established jointly by the State Assets Agency and "Alkes Research", to the exclusion of any other potential buyer(s) without prior notice;