“Ўзэнергоинжиниринг” АЖ устав капиталидаги 87,7 фоиз давлат улушини хусусийлаштириш жараёни юзасидан ахборот
Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан жорий йил 19 oктябрь куни чоп этилган эълонга мувофиқ, "Ўзэнергоинжиниринг" АЖ устав капиталидаги 87,7 фоиз давлат улушини (кейинги ўринларда – "Актив" ёки "Компания") хусусийлаштириш жараёнининг Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичи бошланган.
Аввал маълум қилинганидек, ушбу давлат активини хусусийлаштириш жараёнини илғор халқаро тажриба асосида амалга ошириш учун Mosaic Financial (кейинги ўринларда – "Консультант") компанияси Хусусийлаштириш бўйича Консультант сифатида жалб этилган.
Аризаларни қабул қилиш жараёни доирасида, Консультант томонидан кенг қамровли маркетинг ишлари амалга оширилди, жумладан, инвестиция тизерлари салоҳиятли инвесторларга юборилди. Натижада, 2 нафар инвесторлар томонидан сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризалар Консультантга келиб тушган.
Давактив агентлиги ҳамда Хусусийлаштириш бўйича Консультант томонидан келиб тушган барча аризалар қуйидаги мезонлар бўйича сараланган:
• Талабгор ва улар билан боғлиқ бўлган шахслардан ҳеч бири Европа Иттифоқи ва АҚШнинг, шунингдек йирик халқаро молия институтларининг санкциялари рўйхатига киритилмаганлиги, шунингдек келажакда бундай рўйхатларга кириш эҳтимолининг пастлиги;
• барқарор молиявий ҳолати ва эҳтимолий битимни кафолатланган молиялаштириш қобилияти.
Шунга кўра, Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичидан муваффақиятли ўтган талабгорлар, хусусийлаштириш жараёнининг келгуси Мажбуриятга эга бўлган таклиф (BO) қабул қилиш босқичида иштирок этиш учун таклиф қилинади ҳамда уларга ушбу босқич жараёнлари тўғрисидаги хат (Process Letter) юборилади.
Консультант томонидан Активни сотиб олиш нархи бўйича Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO) 2023 йил 5 декабрь соат 18:00 (Тошкент вақти билан)га қадар қадар қабул қилинади.

Information about the privatization process of 87,7% state share in the authorized capital of “Uzenergoengineering” JSC
According to the announcement published by the State Assets Management Agency on October 19 of this year, Express of interest stage of the privatization process of 87,7% state share in the authorized capital of “Uzenergoengineering” JSC (hereinafter - the "Asset" or "Company") launched.
As reported previously, Mosaic Financial company (hereinafter - "Consultant") was attracted as a privatization consultant to carry out the process of privatization of this state asset on the basis of the best international experience.
As part of the Сompany's privatization processes, complex marketing activities were carried out by Consultant, as well as sending investment teasers to potential investors. As a result, Consultant has received expressions of interest from 2 investors.
• stable financial position and guaranteed ability to raise financing for a potential transaction.
Accordingly, applicants who have successfully passed the Express of interest stage will be invited to participate in the next submission of Binding Offers (BO) stage of the privatization process, and Process Letter with detailed information on this stage will be addressed to them.
Once applicants have signed a Non-Disclosure Agreement (NDA), they will be granted access to a Virtual Data Room (VDR) containing detailed information about the Asset, including historical and forecast financial performance, and other information prepared by the Consultant.
Binding Offers (BO) for purchase of the Asset are accepted by Consultant until 18:00 (Tashkent time) December 5, 2023.