Ўзбек тили байрами куни муносабати билан маънавий-маърифий тадбир ташкил этилди
Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 26 сентябрдаги 218-сонли мажлис баёни иловасининг "Ўзбек тили байрами кунини кенг нишонлаш бўйича чора-тадбирлар дастури" 5-бандида вазирлик ва идоралар, хўжалик бошқаруви органлари, тизимдаги ташкилот ва муассасаларда ходимларга давлат тилини чуқур ўрганишлари учун зарур шарт-шароитлар яратиш ҳамда Ўзбек тили байрами кунини нишонлаш бўйича маданий-маърифий тадбирлар, таниқли олимлар билан давра суҳбатлари, семинарлар ташкил қилиниши кўрсатиб ўтилган.
Мазкур вазифалардан келиб чиқиб, Давактив агентлиги тизими ходимларини жалб қилган ҳолда, 21 октябр - Ўзбек тили байрами куни муносабати билан жорий йилнинг 18 октябр куни соат 11:00 да Ўзбек тилининг пайдо бўлиш тарихи ва ривожланиш босқичлари, юртимизда ўзбек тилининг нуфузини янада ошириш ва давлат тилини ривожлантириш, вазирлик ва идораларда иш юритишни тўлиқ давлат тилида ташкил қилиш тўғрисида Давлат тилида иш юритиш асосларини ўқитиш ва малака ошириш маркази директори, филология фанлари доктори Иномжон Азимов иштирокида маънавий-маърифий тадбир бўлиб ўтди. Шунингдек, тадбирнинг энг фаол қатнашчисига китоблар совға қилинди.
Кўтаринки руҳда ўтган тадбир Давактив агентлигининг Марказий аппарати, идоравий мансуб ташкилотлари ҳамда ҳудудий бошқармалари ходимлари иштирокида (ZOOM платформаси ёрдамида) бўлиб ўтди.
Она тилимизга давлат тили мақоми берилганлигининг 33 йиллигига бағишланган мазкур тадбир Давлат тилида иш юритиш асосларини ўқитиш ва малака ошириш маркази директори, филология фанлари доктори Иномжон Азимов ҳамда Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Ўзбек тилини ривожлантириш жамғармаси директори Азизжон Эминовлар бошчилигида ташкил этилди.

Организовано духовно-просветительское мероприятие по случаю Дня праздника узбекского языка
В соответствии с пунктом 5 «Плана мероприятий по широкому празднованию Дня праздника узбекского языка» приложения протокола заседания Кабинета Министров от 26 сентября 2022 года №218, в целях создания необходимых условий для углубленного изучения государственного языка, а также для проведения Дня праздника узбекского языка сотрудниками министерств и ведомств, органов хозяйственного управления, системных организаций и учреждений, отмечено необходимость организации культурно-просветительских мероприятий, круглых столов и семинаров с участием известных ученых.
На основании этих задач и с участием сотрудников системы Агентства госактивов, по случаю 21 октября – Дня праздника узбекского языка, 18 октября текущего года в 11:00 было организовано духовно-просветительское мероприятие с участием доктора филологических наук, директора Центра по обучению основам делопроизводства на государственном языке и повышению квалификации Иномжона Азимова об истории возникновения и этапах развития узбекского языка, дальнейшем повышении авторитета узбекского языка в нашей стране и развитии государственного языка, организации работы в министерствах и ведомствах на государственном языке. Также самым активным участникам мероприятия были вручены памятные подарки в виде книг.
Мероприятие проводилось с участием сотрудников Центрального аппарата, подведомственных организаций и территориальных управлений Агентства госактивов (через платформу ZOOM).
Мероприятие, посвященное 33-й годовщине дня предоставления нашему родному языку статуса государственного, было проведено под руководством директора Центра по обучению основам делопроизводства на государственном языке и повышению квалификации Иномжона Азимова и директора Фонда развития узбекского языка при Кабинете Министров Азизжона Эминова.