Наманган вилоятида навбатдаги “Roadshow” тақдимоти ўтказилди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги “Иқтисодиётда давлат иштирокини қисқартиришнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-102-сонли қарорига мувофиқ, 1001 та корхонадаги давлат акция пакетлари ва 1046 та кўчмас мулк объектлари оммавий савдоларга чиқарилиши, шунингдек, 40 та йирик корхона ва банклардаги давлат улуши барча фуқаролар ва инвесторларга қатнашиш имконияти тақдим этиш мақсадида «битта акция – битта лот» тамойили асосида «халқчил IPO» орқали таклиф этилиши белгиланган.
Ҳудудларда мазкур қарор мазмун-моҳиятини тушинтириш ва тарғибот қилиш ишларини жадаллаштириш мақсадида, жорий йилнинг 19 май куни Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан Наманган вилоятида хусусийлаштирилиши белгиланган давлат активлари жумладан, корхоналардаги давлат улушлари, бўш турган давлат мулки объектлари ва сотилиши белгиланган ер участкалари тўғрисида навбатдаги “Roadshow” тақдимоти ўтказилди.
“Roadshow” тақдимоти Давлат активларини бошқариш агентлиги директори ўринбосари Алишер Миралиев, Давлат активларини бошқариш агентлиги вилоят ҳудудий бошқармаси бошлиғи Бекзод Матмусаев ҳамда вилоят ҳокимининг биринчи ўринбосари Акром Абдуҳамидов бошчилигида бўлиб ўтди.
“Roadshow” иштирокчиларига Давактив агентлиги Наманган вилояти ҳудудий бошқармаси томонидан 2022 йил давомида хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ жами 308 та давлат активлари аукцион савдоларига чиқарилганлиги, шундан 42 та давлат активлари 44,3 млрд. сўм қийматга бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан сотилганлиги маълум қилинди. Бундан ташқари, 2022 йил давомида тадбиркорлар ва фуқаролар учун 3175 та 63,1 гектар ер участкалари электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқарилган бўлиб, шундан 734 та 8,9 гектар ер участкалари 12,9 млрд.сўмга сотилишига эришилган.
Шу билан бирга, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги ПҚ-102-сонли қарорига мувофиқ, оммавий савдоларда сотилиши белгиланган Наманган вилоятидаги жами 49 та давлат ва давлат иштирокидаги хўжалик жамиятларининг активлари, шундан 36 та кўчмас мулк объектлари, жумладан, "битта акция – битта лот" тамойили асосида “халқчил IPO”га чиқарилиши яқиндан таништирилди.
Кўтаринки руҳда ва савол-жавобларга бой ўтган “Roadshow” давомида Давактив агентлиги директори ўринбосари Алишер Миралиев ва вилоятнинг бошқа мутасадди раҳбарлари тадбир қатнашчилари ва ОАВ вакиллари томонидан берилган бир қатор саволларга батафсил жавоблар бериб ўтдилар.
Шу каби тадбирлар йил давомида республикамизнинг барча вилоятларида, Тошкент шаҳрида ва Қорақалпоғистон Республикасида ўтказилиши режалаштирилган.

Regular Roadshow was held in Namangan region
In order to accelerate the awareness and promotion of the content of this decree in the regions, on May 19 this year, the State Assets Management Agency held its regular "Roadshow" of state assets to be privatized in Namangan region, in particular state shares in enterprises, state facilities and land plots.
The event was attended by over 300 representatives of local Khokimiyats, large enterprises of the region as well as entrepreneurs and investors.
The event was chaired by Deputy Director of the State Assets Management Agency Alisher Miraliyev, Head of Territorial Administration of the State Assets Management Agency in Namangan region Bekzod Matmusayev and First Deputy of the Namangan region Khokimiyat Akrom Abdukhamidov.
The Roadshow participants were informed about the work carried out in Namangan region in 2022. Particularly, the territorial department of the State Assets Management Agency offered 308 state assets for public auction and 42 assets were sold for 44,3 billion soums with condition of payment in installments. Moreover, during 2022 3175 land plots with total area of 63,1 hectares were e-auctioned for entrepreneurs and individuals and 734 land plots with total area of 8,9 hectares were sold for 12,9 billion soums.
At the same time, in accordance with Presidential Decree № PD-102 from March 24, 2023, at the event were presented 49 state assets and assets of enterprises with state participation, as well as 36 real estate objects, which are oferred for public auction in Namangan region, including state shares that are proposed for public IPO on the principle of "one share - one lot".
At the same time, in the second half of the day, a Press Tour was organized for the media representatives to visit the state assets in Namangan region and provided information on the projects being implemented.