«Миллий банклараро процессинг маркази» акциядорлик жамиятининг акциялар чиқарилуви давлат рўйхатидан ўтказилди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 30 ноябрдаги ПҚ – 381 сон қарорига асосан «Миллий банклараро процессинг маркази» МЧЖ акциядорлик жамиятига айлантирилиши муносабати билан, жамиятнинг акциялар чиқарилуви 2024 йил 21 май куни Истиқболли лойиҳалар миллий агентлигидан давлат рўйхатидан ўтказилди.
Жамият томонидан номинал қиймати 1000 сўм ва умумий қиймати 155,4 млрд. сўм бўлган 155 448 748 дона оддий акциялар чиқарилиб, 100 фоиз Давактив агентлигига жойлаштирилди.
Маълумот ўрнида, Тегишли хусусийлаштириш дастурига асосан «Миллий банклараро процессинг маркази» акциядорлик жамияти устав капиталидаги 100 фоиз давлат улуши оммавий савдолар орқали хусусийлаштирилиши белгиланган.

Выпуск акций АО "Национальный межбанковский процессинговый центр" прошли государственную регистрацию
На основании постановления Президента Республики Узбекистан №ПП-381 от 30 ноября 2023 года, в связи с преобразованием ООО «Национальный межбанковский процессинговый центр» в акционерное общество, выпуск акций компании зарегистрировано в Национальном агентстве перспективных проектов 21 мая 2024 года.
Компанией выпущено 155 448 748 простых акций номинальной стоимостью 1 тысяча сумов и общей стоимостью 155,4 млрд сумов, 100 процентов которых размещено в Агентству госактивов.
Для информации, согласно соответствующей программы приватизации, 100 процентов государственной доли в уставном капитале АО "Национальный межбанковский процессинговый центр" предусмотрено приватизиция посредствам публичных торгов.