Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтаётган “II Ўзбекистон Иқтисодий форуми”да хусусийлаштириш масалалари муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 3 ноябрь куни Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтаётган II Ўзбекистон Иқтисодий форуми доирасида “Хусусий секторга асосланган иқтисодий ўсишни таъминлаш” панел муҳокамасида Давлат активларини бошқариш агентлиги директори Акмалхон Ортиков маъруза билан иштирок этди.
Панел сессияда иқтисодиётдаги давлат ўрнини камайтиришга қаратилган ислоҳотлар, шу жумладан, давлат активларини ва қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган ер участкаларини хусусийлаштириш, давлат иштирокидаги корхоналарни бошқариш ва ислоҳ қилиш, давлат иштирокидаги корхоналарда корпоратив бошқарувнинг замонавий усулларини жорий этиш бўйича олиб борилаётган ишлар ҳамда истиқболдаги режалар муҳокама қилинди.
Маърузанинг асосий тезислари:
• Бугунги кунга қадар 1000 дан ортиқ давлатнинг ихтиёрида бўлган кўчмас мулк объектлари аукцион орқали хусусий тадбиркорларга сотилди.
• Шу билан бирга, давлат иштирокидаги корхоналарни ҳам хусусийлаштириш жараёнлари давом этмоқда. Мисол тариқасида  "Фарғонаазот" АЖ устав капиталидаги 99,02 фоиз акция пакетларини хусусийлаштириш жараёнини келтириш мумкин. Мазкур хусусийлаштириш жараёнига Давлат активларини бошқариш агентлигининг Стратегик консультанти сифатида Халқаро молия корпорацияси (IFC), хусусийлаштириш жараёнларини амалга ошириш ва комплекс таҳлил ўтказиш учун етакчи консультант сифатида Deloitteкомпанияси, улушни баҳолаш ишлари учун KPMG” компанияси жалб қилинган.
• Жорий йил учун кенг кўламли хусусийлаштириш дастурига мувофиқ 55 та хўжалик жамиятларидаги давлат улуши хусусийлаштирилиши, шунингдек 1500 дан ортиқ кўчмас мулк объектлари оммавий савдоларга чиқарилиши кўзда тутилган бўлиб, ҳозирги кунда уларнинг 223 таси хусусийлаштирилган, 596 таси сотувга қўйилган ва 736 таси сотувга тайёрланмоқда.
• Давлат активларини хусусийлаштириш жараёнлари кўлами янада катталашиб ва кенгайиб бормоқда, ҳамда иқтисодиётнинг барча тармоқларини қамраб олмоқда. Ҳозирги кунда автомобилсозлик, телекоммуникация, транспорт, энергетика тармоқларида ҳам хусусийлаштириш ишлари бошланган.
• “Иссиқлик электр станциялари” АЖ ва “Ўзбекистон ҳаво йўллари” АЖларнинг хусусийлаштириш стратегиясини ишлаб чиқиш учун профессионал консалтинг компанияларини танлаш бўйича халқаро тендер якунланди. Эртага Форум доирасида, тендер якуни натижалари бўйича ғолиб деб топилган профессионал консалтинг компаниялар билан тижорат шартномалари имзоланади.
• Ҳозирги кунда хусусийлаштириш жараёнлари ер ислоҳотини ҳам қамраб олди. Бугунги кунга қадар 769,7 гектар қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган ер участкалари онлайн ким-ошди савдоси орқали 662 млрд. сўмга хусусийлаштирилди. Бундан ташқари, энди жисмоний ва юридик шахслар ўзларига тегишли бўлган қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган ер участкаларини хусусийлаштиришлари мумкин. Бунинг учун, рақамли ёндашув ҳам ишлатилган, бу манфаатдор томонлардан кўп ҳаракат талаб қилмайди. Барча хоҳловчилар my.gov.uz онлайн платформаси орқали зарур ҳужжатлар билан аризани уйдан чиқмасдан онлайн тарзда ёки энг яқин давлат хизматлари идораларига тақдим этишлари мумкин. Бугунги кунга қадар, эгалик ҳуқуқини тасдиқловчи 1 153 дан ортиқ ордер берилди ва 25 мингдан ортиқ аризалар қабул қилинди.

Privatization processes were discussed at the "II Economic Forum of Uzbekistan", which is being held in Samarkand
In the framework of the II Uzbekistan Economic Forum held in Samarkand, on November 3 this year, the Director of the State Assets Management Agency Akmalkhon Ortikov participated in a panel session on "Fuelling economic growth: a focus on the private sector".
The panel session discussed the ongoing reforms on reducing the state involvement in the economy, including privatization of state assets and non-agricultural land plots, management and reform of enterprises with state participation, introduction of modern methods of corporate governance in enterprises with state participation and further prospective plans in these areas.
Main theses of the speech of Akmalkhon Ortikov:
As of today more than 1,000 state-owned real estate properties have been sold through auction to private entrepreneurs.
At the same time the privatization of enterprises with state participation is ongoing. The privatization process of 99.02 percent of shares in the authorized capital of "Ferghanaazot" JSC stands as an example. The International Finance Corporation (IFC) is involved as a strategic advisor of the State Assets Management Agency for this privatization process, and Deloitte as a leading consultant for implementation of the privatization processes and comprehensive analysis, as well as KPMG for the valuation of the shares.
Under the approved large-scale privatization program for the current year, it is planned to privatize the state share in 55 business entities, as well as to offer for public auction more than 1,500 real estate objects, 223 of which have been privatized so far, 596 are put up for sale, 736 are preparing for sale.
The scale of the privatization processes of state assets involves more and more industries of the economy. Currently, privatization has also started in the automotive, telecommunications, transport and energy industries.
An international tender on selecting professional consulting companies to develop a strategy for privatization of "Thermal Power Plants" JSC and "Uzbekistan Airways" JSC has been completed. Within the framework of the Forum, commercial contracts will be signed with professional consulting companies recognized as winners of the tenders held.
At this time, the privatization processes have also covered the land reform. As of today 769,7 ha of non-agricultural land plots for 662 billion soums have been privatized via online auctions. In addition, individuals and legal entities could now privatize non-agricultural land plots belonging to them. A digital approach was also used for this, which does not require much effort from interested parties. Everyone can apply with the necessary documents through the online platform my.gov.uz from the comfort of their homes or at the nearest public services office. To date, more than 1,153 ownership orders have been issued and more than 25,000 applications have been received.