“Ботаника” боғи юзасидан Давлат активларини бошқариш агентлигининг расмий муносабати
Таъкидлаш жоизки, давлат маданият ва истироҳат боғларининг бино-иншоотларининг мол-мулки ва ер майдонларининг ноқонуний бегоналаштирилиш ҳолатлари аниқланган ва бу каби ҳолатларнинг олдини олиш мақсадида Маданият вазирлиги, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, 12 та вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари билан биргаликда республика ҳудудидаги барча маданият ва истироҳат боғлари хатловдан ўтказилган.
Хатлов натижасида ҳудудлардаги 262 та боғлар 153 та ташкилотлар тасарруфида бўлиб, уларнинг айримлари ташландиқ ва қаровсиз ҳолга келиб қолганлиги, уларни бошқариш бўйича тизимли ишлар амалга оширилмаётганлиги аниқланди ва улардан самарали фойдаланиш бўйича таклифлар ишлаб чиқилган.
Ишлаб чиқилган таклифлар тегишли қарор лойиҳаси кўринишида келишиш учун 11 та вазирлик ва идораларга, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳри ҳокимликларига Норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳасини ишлаб чиқиш ва келишишнинг ягона электрон тизими (project.gov.uz) орқали юборилган.
Лойиҳада боғларни хусусийлаштириш ёки бошқача тартибда бегоналаштириш кўзда тутилмаган.
Ўз навбатида, Фанлар академияси мазкур қарор лойиҳасидан “Ботаника” боғини чиқариш бўйича ўз таклифларини project.gov.uz тизими орқали бугун 2023 йил 7 октябрь куни тақдим этган.
Фанлар академиясининг ушбу таклифи асосида “Ботаника” боғи қарор лойиҳасидан чиқарилган.
Мазкур қарор лойиҳаси барча вазирлик ва идоралар, жамоатчилик фикрини инобатга олган ҳолда қайта ишланган ҳолда Вазирлар Маҳкамасига белгиланган тартибда киритилади.

Official statement of the State Asset Management Agency on the "Botanical Garden"
It is worth noting that in connection with the identification of cases of illegal alienation of buildings and land plots of cultural and recreational parks and in order to avoid such cases, in cooperation with the Ministry of Culture, the Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan, the khokimiyats of 12 regions and the Tashkent city have carried out an inventory of all state-owned cultural and recreational parks.
As a result of the inventory, it was determined that 262 parks are on the balances of 153 organizations, some of which are abandoned and unattended, and that no systematic work is being done to manage them, and suggestions have been developed for their targeted use.
The suggestions developed in the form of a draft decree were sent for approval to 11 ministries and agencies, the Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan, the khokimiyats of all regions and the Tashkent city through the Unified Electronic System for the Development and Approval of Draft Legal and Regulatory Acts (project.gov.uz).
The draft decree does not provide for privatization or other procedure of alienation of parks.
On the other hand, the Academy of Sciences provided its suggestions on exclusion of "Botanical Garden" from this draft decree today October 7, 2023 through the system project.gov.uz.
Based on the suggestion of the Academy of Sciences, "Botanical Garden" was excluded from the draft decree.
This draft decree will be submitted to the Cabinet of Ministers in the prescribed manner after finalization, taking into account the suggestions of ministries and agencies, as well as the public.