“Ботаника” боғи юзасидан Давлат активларини бошқариш агентлигининг расмий муносабати
Таъкидлаш жоизки, давлат маданият ва истироҳат боғларининг бино-иншоотларининг мол-мулки ва ер майдонларининг ноқонуний бегоналаштирилиш ҳолатлари аниқланган ва бу каби ҳолатларнинг олдини олиш мақсадида Маданият вазирлиги, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, 12 та вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари билан биргаликда республика ҳудудидаги барча маданият ва истироҳат боғлари хатловдан ўтказилган.
Хатлов натижасида ҳудудлардаги 262 та боғлар 153 та ташкилотлар тасарруфида бўлиб, уларнинг айримлари ташландиқ ва қаровсиз ҳолга келиб қолганлиги, уларни бошқариш бўйича тизимли ишлар амалга оширилмаётганлиги аниқланди ва улардан самарали фойдаланиш бўйича таклифлар ишлаб чиқилган.
Ишлаб чиқилган таклифлар тегишли қарор лойиҳаси кўринишида келишиш учун 11 та вазирлик ва идораларга, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳри ҳокимликларига Норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳасини ишлаб чиқиш ва келишишнинг ягона электрон тизими (project.gov.uz) орқали юборилган.
Лойиҳада боғларни хусусийлаштириш ёки бошқача тартибда бегоналаштириш кўзда тутилмаган.
Ўз навбатида, Фанлар академияси мазкур қарор лойиҳасидан “Ботаника” боғини чиқариш бўйича ўз таклифларини project.gov.uz тизими орқали бугун 2023 йил 7 октябрь куни тақдим этган.
Фанлар академиясининг ушбу таклифи асосида “Ботаника” боғи қарор лойиҳасидан чиқарилган.
Мазкур қарор лойиҳаси барча вазирлик ва идоралар, жамоатчилик фикрини инобатга олган ҳолда қайта ишланган ҳолда Вазирлар Маҳкамасига белгиланган тартибда киритилади.

Официальное заявление Агентства по управлению государственными активами по "Ботаническому саду"
Необходимо отметить, что в связи с выявлением случаев незаконного отчуждения зданий-сооружений и земельных участков парков культуры и отдыха, а также во избежание подобных случаев совместно с Министерством культуры, Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами 12 областей и города Ташкента проведена инвентаризация всех парков культуры и отдыха, принадлежащих государству.
По итогам инвентаризации определено, что 262 парков находятся на балансе 153 организаций, некоторые из них находятся в заброшенном состоянии и оставлены без присмотра, не осуществляется ситемная работа по их управлению и разработаны предложения по их целевому использованию.
Разработанные предложения в виде проекта постановления были направлены на согласование 11 министерствам и ведомствам, Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента через Единую электронную систему разработки и согласования проектов нормативно-правовых актов (project.gov.uz).
Проектом постановления не предусмотрена приватизация или иной порядок отчуждения парков.
В свою очередь, Академия наук предоставила свои предложения по исключению “Ботанического сада” из данного проекта постановления сегодня 7 октября 2023 года через систему project.gov.uz.
На основании предложения Академии наук “Ботанический сад” был исключен из проекта постановления.
Данный проект постановления будет внесен в Кабинет Министров в установленном порядке после доработки, с учетом предложений министерств и ведомств, а также общественности.