Аввал хабар берилганидек, Давактив агентлиги томонидан “Нефтгазмонтаж” МЧЖ устав капиталидаги 100 фоиз давлат улушини (кейинги ўринларда – "Актив") хусусийлаштириш жараёнининг Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичи бошланган.
Ушбу Активни хусусийлаштириш жараёнини илғор халқаро тажриба асосида амалга ошириш учун “Mosaic Financial” (кейинги ўринларда – "Консультант") компанияси хусусийлаштириш бўйича Консультант сифатида жалб этилган.
Аризаларни қабул қилиш жараёни доирасида, Консультант томонидан кенг қамровли маркетинг ишлари амалга оширилди, жумладан, инвестиция тизерлари салоҳиятли инвесторларга юборилди. Натижада, мазкур босқичда белгиланган муддат 2024 йил 23 сентябрга қадар 3 нафар инвесторлар томонидан сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризалар Консультантга келиб тушган.
• Талабгор (консорциум ҳолатида, консорциум аъзоларидан ҳеч бири) ва унинг акциядорлари/иштирокчиларининг ҳеч бири давлат компанияси ёки устав капиталида давлат улуши бўлган компания бўлмаслиги;
• Ўзбекистон Республикасининг 660-II-сонли “Жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга, терроризмни молиялаштиришга ва оммавий қирғин қуролини тарқатишни молиялаштиришга қарши курашиш тўғрисида”ги Қонуни талабларига риоя этилиши;
Консультант томонидан келиб тушган аризаларни ўрганиш натижасида, юқоридаги мезон талабларига 3 та талабгор ҳам мувофиқ деб топилиб, уларнинг барчаси хусусийлаштириш жараёнининг навбатдаги босқичига ўтказиш таклиф этилди.
Консультант томонидан Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичида ариза берган барча талабгорларга индивидуал равишда хабарнома юборилиб, жараён хати “Process letter” орқали навбатдаги босқич тўғрисида батафсил маълумот берилади.
Шунингдек, Консультант томонидан талабгорларга корхонанинг асосий фаолият турини 5 йилдан кам бўлмаган муддат давомида сақлаб қолиш,  мавжуд иш ўринларини ва ишчилар сонини сақлаб қолиш (табиий сабаблар билан бўшайдиган иш ўринлари бундан мустасно) каби асосий шартлар акс эттирилган “Cавдонинг асосий шартлари бўйича Битим” (term sheet) етказилади ва уни қабул қилган талабгорлардан Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO) қабул қилинади.
Консультант томонидан Активни сотиб олиш нархи бўйича Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO2024 йил 31 октябрь соат 18:00 (Тошкент вақти билан)га қадар қабул қилинади.
Шу билан бирга, мазкур муддатга қадар талабгорлар томонидан “E-auksion” электрон савдо платформасида очиладиган шахсий кабинетлари орқали таклиф этиладиган Мажбуриятга эга бўлган таклифларининг камида 1 фоизини кафолатли тўлов (закалат) сифатида “Электрон онлайн-аукционларни ташкил этиш” АЖнинг тегишли ҳисоб рақамига ўтказиш талаб этилади. “E-auksion” электрон савдо платформасида очиладиган шахсий кабинет ва ҳисоб-рақам кўрсаткичлари Консультант томонидан иштирокчиларга юбориладиган жараён тўғрисидаги индивидуал хатлар (Process Letter) орқали етказилади.
Ушбу эълон ёки унинг мазмунининг бирон-бир қисми мазкур эълон чоп этилишидан келиб чиқиб тахмин қилиниши мумкин бўлган Давактив агентлиги ва “Mosaic Financial”нинг Активни сотиш билан боғлиқ бирор-бир шаклдаги мажбурияти сифатида талқин қилинмаслиги керак. Давактив агентлиги ва “Mosaic Financial” ўз хоҳишига кўра ҳар қандай вақтда ва ҳар қандай муносабатда, биргаликдаги ёки шахсий жавобгарликни ўз зиммаларига олмасдан:
(ii) турли хил манфаатдор томонлар учун турли хил тартиб-қоидалар бўйича иш тутиш ва/ёки Давактив агентлиги ва “Mosaic Financial” томонидан кўзда тутилган режа-жадвал ва тартиб доирасида исталган бошқа потенциал харидорни (харидорларни) олдиндан огоҳлантирмасдан чиқариб ташлаган ҳолда бир ёки бир нечта потенциал харидорлар билан музокаралар олиб бориш;

Information on the process of privatization of the state share in the charter capital of Neftgazmontaj LLC
As previously reported, UzSAMA has commenced collecting Expressions of interest in acquiring 100% of the state shares in the authorized capital of "Neftgazmontaj " LLC (hereinafter - the "Asset").
To carry out the process based on the best international practices, UzSAMA attracted “Mosaic Financial (hereinafter - "Consultant") as a privatization consultant.
As part of the Asset’s privatization processes, complex marketing activities were carried out by Consultant, as well as sending investment teasers to potential investors. As a result, Consultant has received Expressions of Interest from 3 investors by September 23, 2024.
All applications received by the Advisor were reviewed for compliance with the following previously announced criteria:
• Sufficient financial resources to acquire the state shares.
• Compliance with the requirements imposed on the founders (shareholders) of the payment system operator, in accordance with the Regulation “On the procedure for licensing the activities of payment system operators and payment organizations.”
Based on the results of the analysis of the applications received by the Consultant, all 3 applicants were found meeting the above criteria and it is proposed to move them all to the next stage of the privatization process.
All Expression of Interest applicants will be individually notified by the Consultant and details of the next stage will be provided through a Process letter.
Information about the next step of the process:
Upon signing the Non-Disclosure Agreements (NDA), participants will have access to a virtual data room (VDR) containing detailed financial, legal and operational information about the Asset, including an analytical report prepared by the Consultant.
During the preparation of binding offers, the Consultant will provide a “Agreement on basic terms and conditions of deal” (term sheet) providing for the preservation of the main activity of the enterprise for a period of not less than 5 years, preservation of existing jobs and the number of employees (except for jobs that became vacant due to natural causes), which must be accepted by participants simultaneously with the submission of binding offers.
Binding offers (BO) for purchase of the Asset are accepted by Consultant until 18:00 (Tashkent time) October 31, 2024.
This announcement, or any part of its content, should not be taken as a form of obligation on the part of the State Assets Management Agency, “Mosaic Financial” in relation to the Asset sale, as one might assume in connection with the publication of this announcement. The State Assets Management Agency and “Mosaic Financial” reserves the right, in its sole discretion, at any time and in any respect, without assuming joint or individual responsibility:
(ii) Follow different procedures with respect to different stakeholders and/or negotiate with one or more potential buyers within the schedule and procedure established jointly by the State Assets Management Agency and “Mosaic Financial”, to the exclusion of any other potential buyer(s) without prior notice;