“Кафолат суғурта компанияси” АЖнинг “UzAssets” АЖга тегишли акциялар пакетини сотиш жараёни бошланганлиги тўғрисида эълон
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 11 февралдаги “Давлат активларини хусусийлаштириш жараёнларини янада жадаллаштириш тўғрисида”ги ПФ–6167-сон Фармонига мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги ҳузуридаги “UzAssets investisiya kompaniyasi” АЖ (кейинги ўринларда – UzAssets ёки Сотувчи) “Кафолат суғурта компанияси” АЖ (кейинги ўринларда – Компания ёки Кафолат) устав капиталидаги 69,55 фоиз акциялар пакетларини рақобатга асосланган сотув жараёни орқали сотиш режасини эълон қилади (кейинги ўринларда – Битим). Мазкур Битим доирасида, маслаҳатчи сифатида Grant Thornton компанияси (кейинги ўринларда – Маслаҳатчи) танлаб олинган.
Кафолат 1997 йилдан буён Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги томонидан берилган лицензия асосида 120 дан ортиқ махсус суғурта маҳсулотларини ққамраб олган 17 та суғурта синфлари бўйича хизмат кўрсатади. Компания капитал ҳажми бўйича Ўзбекистон бозорида Топ-10 суғурта ташкилотлари рўйхатига киритилган ва 2020 йил охирида умумий обуна мукофотларининг 6% улушига эга.
Компания 15 та филиал, 60 та офис ва 156 та суғурта марказларидаги 600 дан ортиқ ходимлар ва 3400 та суғурта агентлари орқали бутун мамлакат бўйлаб қайта суғурталаш ва ҳаётни суғурталаш хизматларини кўрсатиш бўйича ҳам мижозларга хизмат кўрсатади.
Fitch Ratings халқаро рейтинг агентлиги 2020 йилда компаниянинг молиявий барқарорлиги рейтингини “ВВ-” даражасида тасдиқлади, бу Компаниянинг суғурта бозорида тўлов қобилияти ва ишончли ишбилармонлик обрўсидан далолат беради. Компаниянинг хизматлари портфелининг диверсификациясини ва рақобатбардош жиҳатларини ҳисобга олган ҳолда, Fitch унинг ривожланиш истиқболларини “қулай” деб баҳолайди. “SAIPRO” ахборот -рейтинг агентлиги компаниянинг юқори молиявий ишончлилигини тавсифловчи миллий миқёсдаги “UZ A++” рейтингини берган.
Компания “Abu Dhabi National Insurance Company”, “Oman Insurance Company”, “Insurance House”, “Polish REDirect Insurance”, “London Market Plc”, “ВСК” АЖ (Россия), “Нефтяная страховая компания” АЖ (Қозоғистон), “Barents Reinsurance SAAce Insurance Pvt. Ltd.” каби хорижий қайта суғурталаш компаниялари билан қайта суғурта қилиш бўйича ҳамкорлик шартномаларига эга. Компания “International Underwriting Association of London”нинг Ўзбекистондаги ягона уюшма аъзоси ҳисобланади.
Қуйидаги ҳавола орқали Компания тўғрисида қўшимча маълумот олиш мумкин: https://www.kafolat.uz
Сотиш жараёни барча манфаатдор томонлар (кейинги ўринларда – Иштирокчилар) учун очиқ бўлган рақобат асосида ташкил этилган. Жараён икки босқичдан иборат.
Компанияни сотиб олишга қизиқиш билдирган Талабгорлардан ўз мурожаатларини, қизиқиш истаги тўғрисидаги маълумот (кейинги ўринларда – Ариза) ва ушбу эълоннинг иловасида маълумотлар билан бирга тақдим этишлари сўралади. Мурожаатлар 2021 йил 30 сентябрь куни Тошкент вақти билан соат 18:00дан кечиктирмасдан қуйидаги электрон манзилларга юборилиши лозим: obidjan.azimbaev@uz.gt.comnematulla.karimov@uz.gt.com ва j.usmonov@uz-assets.uz .
Маслаҳатчи, Талабгорлар Аризаларида кўрсатилган маълумотларнинг тўлиқлигини Эълонда белгиланган талабларга мувофиқлиги билан солиштиради. Маслаҳатчи ва Сотувчи, ўз хоҳишига кўра, тақдим этилган Ариза ёки унинг иловаларига аниқлик киритадиган қўшимча маълумотларни талаб қилиши мумкин.
Келиб тушган Аризаларга асосланиб, Сотувчи 5 октябргача Маслаҳатчининг тавсияси  асосида Битимнинг кейинги босқичига рухсат этилган Иштирокчилар рўйхатини(Short-List) аниқлайди. Рухсат этилган талабгорларга танлов натижалари тўғрисида шахсан хабар берилади. Ушбу рўйхат аниқланган кунга қадар, Сотувчи ҳар қандай Аризаларни ўз хоҳишига кўра қабул қилиш ва кўриб чиқиш ҳуқуқини ўзида сақлаб қолади.
Битимнинг кейинги босқичига ўтказилган иштирокчилардан, Талабгорнинг аризасида кўрсатилган электрон почта манзилига юборилган кундан бошлаб 3 иш куни мобайнида Ахборотни ошкор этмаслик тўғрисидаги битим (кейинги ўринларда-“NDA”) имзоланиши сўралади.
Ушбу босқичга ўтказилган ва NDAни имзолаган иштирокчилар виртуал маълумотлар хонасига (кейинги ўринларда – Виртуал хона) кириш, Компания объектларига ташриф буюриш, шунингдек Компания менежментига саволлар бериш имкониятига эга бўладилар. Иштирокчилар NDA имзоланган кундан бошлаб 20 кун ичида, мажбурий таклифларини (кейинги ўринларда - "МТ"), шунингдек зарурат бўлганда, Сотувчининг талабига биноан бошқа талабларга риоя этилиши тўғрисида ёзма тасдиқни тақдим этишлари керак бўлади.
Мажбурий таклифларни олгандан сўнг, Сотувчи икки ҳафта ичида, Маслаҳатчи билан биргаликда, Битимнинг қийматини максимал даражада ошириш учун, бир ёки бир нечта иштирокчи билан, уларнинг таклифларининг ўзига хос жиҳатларини муҳокама қилиш учун қўшимча индивидуал музокаралар ўтказиш тўғрисида қарор қилади. Музокаралар муддат бўйича чекланмайди.
Музокаралар давомида нарх таклифи ва олди-сотди шартномасининг келишилган шартларининг энг яхши комбинациясини таклиф қилган иштирокчи ғолиб деб эълон қилинади. Сотувчи ғолибни Ўзбекистон Республикаси қонунчилиги, шу жумладан қимматли қоғозлар бозори тўғрисидаги ҳужжатларга мувофиқ Битим тузишга таклиф қилади.
Эълонга илова
Битимда қатнашиш учун Талабгор томонидан Ариза ҳамда унга тасдиқловчи ҳужжатлари илова қилинган ҳолда, қуйидаги ахборот тақдим этилади:
• битимни, шунингдек Компаниянинг операцион фаолиятини ўз ва/ёки қарз маблағлари ҳисобидан молиялаштириш имконияти мавжудлиги тўғрисида;
• сохта тадбиркорлар ва банкротларнинг халқаро рўйхатларида, шунингдек Ўзбекистон Республикасининг шунга ўхшаш рўйхатларида харидор мансабдор шахсларининг исмлари бўлмаслиги, таъсисчилар ва бенефициарларга нисбатан жиноят иши ва тергов ўтказилмаганлиги тўғрисида;
• “Жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга, терроризмни молиялаштиришга ва оммавий қирғин қуролини тарқатишни молиялаштиришга қарши курашиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикасининг Қонуни талабларига риоя қилиши тўғрисида;
• харидорнинг Компаниянинг АКТ инфратузилмасини яхшилашга тайёрлиги ва имконияти мавжудлиги тўғрисида.
Ушбу эълон ёки унинг мазмунининг бирон бир қисми мазкур эълон чоп этилишидан келиб чиқиб тахмин қилиниши мумкин бўлган UzAssets, Компания ва Grant Thorntonнинг Компанияни сотиш билан боғлиқ бирор бир шаклдаги мажбурияти сифатида талқин қилинмаслиги керак. UzAssets ва Grant Thornton ўз хоҳишига кўра ҳар қандай вақтда ва ҳар қандай ҳолатда, биргаликдаги ёки шахсий жавобгарликни ўз зиммаларига олмасдан:
(v) жараён ҳақида қўшимча маълумот ёки тушунтиришлар олиш учун obidjan.azimbaev@uz.gt.comnematulla.karimov@uz.gt.com ва j.usmonov@uz-assets.uz электрон почта манзилларига мурожаат қилиш мумкин.

Объявление о начале процесса продажи пакета акций АО «Страховая компания Кафолат», принадлежащих АО «UzAssets»
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 11 февраля 2021 г. № УП-6167 «О мерах по дальнейшему ускорению процессов приватизации государственных активов», Инвестиционная компания АО «UzAssets» при Агентстве по управлению государственными активами Республики Узбекистан (далее — UzAssets или Продавец) объявляет о намерении продать долю в уставном капитале АО «Страховая компания Кафолат» (далее - Компания или Кафолат) в размере 69,55 % на конкурентной основе (далее - Сделка). Консультантом UzAssets по данной Сделки выступает международная компания Grant Thornton (далее - Консультант).
Кафолат предоставляет услуги по 17 классам страхования, объединяющих более 120 специфичных продуктов на основании лицензии, выданной Министерством финансов Республики Узбекистан с 1997 г. Компания входит в Топ-10 страховых организаций на рынке Узбекистана по размеру капитала и занимает 6% долю от общего объёма подписных премий по итогам 2020г.
Более 600 сотрудников и 3400 страховых агентов обслуживают клиентов по всей республики через 15 филиалов, 60 отделений и 156 страховых центров, предоставляя в том числе услуги по перестрахованию и страхованию жизни.
Международное рейтинговое агентство Fitch Ratings в 2020 г. подтвердило рейтинг финансовой устойчивости Компании на уровне «ВВ-», что свидетельствует о стабильно высокой платежеспособности, и надёжной деловой репутации на рынке страховых услуг. Учитывая конкурентные позиции и диверсификацию продуктового портфеля Компании, Fitch оценивает её перспективы как «благоприятные». Информационно-рейтинговое агентство «SAIPRO» присвоило рейтинг «UZ A++» по национальной шкале, что характеризует превосходную финансовую надежность Компании.
Компания имеет договора сотрудничества по перестрахованию с такими зарубежными перестраховочными компаниями как: «Abu Dhabi National Insurance Company», «Oman Insurance Company», «Insurance House», «Polish REDirect Insurance», «London Market Plc», САО «ВСК» (Россия), АО «Нефтяная страховая компания» (Казахстан), «Barents Reinsurance SAAce Insurance Pvt. Ltd.» Компания является единственным Ассоциированным членом International Underwriting Association of London на территории Узбекистана.
Дополнительную информацию о Компании и можно получить по ссылке: https://www.kafolat.uz
Продажа организована на конкурентной основе, открытой для всех заинтересованных сторон (далее -Участники). Процесс будет состоять из двух этапов.
Претендентам, проявившим интерес к приобретению Кафолат, будет предложено представить свои заявки, включающие Выражение Заинтересованности (далее – «ВЗ») и информацию в объёме, требуемом в приложении к данному Объявлению. Заявку необходимо отправить на электронные адреса: obidjan.azimbaev@uz.gt.comnematulla.karimov@uz.gt.com и j.usmonov@uz-assets.uz не позднее 18:00 по Ташкентскому времени 30 сентября 2021 года.
Консультант сопоставит полноту информации, изложенную в заявках Претендентов на предмет её соответствия установленным требованиям в Объявлении.  Консультант и Продавец по своему усмотрению могут запросить дополнительную информацию, уточняющего характера, в представленную в заявке о ВЗ или приложениях к ней.
На основе полученных Выражений заинтересованности Продавец до 5 октября определит список Участников, допускаемых к следующему этапу Сделки на основании рекомендации Консультанта (Short-List). Прошедшие Претенденты будут уведомлены о результатах отбора персонально. До даты утверждения этого списка Продавец оставляет за собой право принимать и рассмотреть любые такие Выражения заинтересованности по собственному усмотрению.
Участникам, допущенным к следующему этапу Сделки, будет предложено подписать Соглашение о неразглашении информации (далее – «NDA») в течении 3 рабочих дней со дня отправления на э-адрес инвестора, указанный в его заявке.
Участники, допущенные к данному этапу и подписавшие NDA, получат доступ к виртуальной комнате данных (далее – «ВКД»), возможность посещения объектов Компании, а также возможность задавать вопросы к менеджменту Компании. Участники должны будут представить свои обязывающие предложения (далее – «ОП»), а также письменные заверения о соблюдении иных требований в случаи необходимости таковых по требованию Продавца в течении 20 дневного срока со дня подписания NDA.
После получения обязывающих предложений, Продавец в двухнедельный срок принимает решение о проведении совместно с Консультантом дополнительных индивидуальных переговоров с одним или несколькими Участниками для обсуждения конкретных аспектов их предложений для целей максимизации стоимости Сделки. Проведение переговоров по срокам не ограничивается.
Участник, предложивший в ходе переговоров наилучшее сочетание ценового предложения и согласованных условий договора купли-продажи, будет объявлен победителем. Продавец пригласит победителя к заключению Сделки в соответствии с законодательством Республики Узбекистан, в том числе о рынке ценных бумаг.
Приложение к Объявлению.
Для участия в Сделке Претендентом предоставляется информация, с приложением к Заявке (Выражению заинтересованности) подтверждающих документов:
• о способности профинансировать Сделку, а также операционную деятельность, за счет собственных и/или заемных средств;
• об отсутствии уголовных разбирательств и расследований в отношении учредителей и бенефициаров, а также названия должностных лиц покупателя в международных списках лжи- предпринимателей и банкротов, а также в аналогичных списках Республики Узбекистан;
• о соблюдении требований Закона Республики Узбекистан «О противодействии легализации доходов, полученных от преступной деятельности, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения»;
• о готовности и возможности Покупателя совершенствовать IT инфраструктуру Компании.
Настоящее объявление, или какая-либо часть его содержания не должны рассматриваться как форма обязательства со стороны UzAssets, Компании и Grant Thornton в отношении продажи Компании, что можно было бы предположить в связи с публикацией настоящего объявления. UzAssets и Grant Thornton оставляют за собой право по своему усмотрению в любое время и в любом отношении, не принимая совместной или индивидуальной ответственности