"Ўзметкомбинат" AЖга "ББ-/барқарор" даражасида узоқ муддатли кредит рейтинги тақдим этилди
"Ўзметкомбинат" AЖ Fitch Ratings халқаро рейтинг агентлигининг Лондон филиалидан суверен "ББ-/барқарор" даражасида халқаро кредит рейтингини қўлга киритди.
"Ўзметкомбинат" АЖда 12 мингдан ортиқ киши меҳнат қилади, корхона мамлакатимизда солиқ тўловчилар бўйича еттинчи, соф даромад ва давлат бюджетига тўланадиган дивидендлар бўйича тўртинчи ўринда туради. Fitch Ratings экспертлари хулосасига кўра компания маҳсулотларининг 90 фоизидан ортиғи мамлакат қурилиш секторига йўналтирилган ва шу сабабли завод дефолти "ўртача" ижтимоий-сиёсий оқибатларига ега. Ўзбекистонда ишлаб чиқарилаётган барча металл буюмларнинг 80 фоизи ва мамлакатимизда истеъмол қилинадиган металл маҳсулотларининг учдан биридан ортиғи завод ҳиссасига тўғри келади. Шу билан бирга, Fitch Ratings экспертлари заводнинг дефолт ҳолати миллий пўлат саноатининг кейинги ривожланишига зарар етказиши ва қурилиш ҳамда металлургия тармоқларининг ривожланишига тўсқинлик қилиши мумкин, деб ҳисоблайди.
Fitch Ratings ҳисоботига кўра, "Ўзметкомбинат" AЖ иссиқ ҳолда прокатланган лист ўрамлари ишлаб чиқариш бўйича йирик трансформацион инвестиция лойиҳаси “Қуюв прокатлаш мажмуасини қуриш”ни амалга ошириш босқичида. Лойиҳа заводнинг пўлат қуйиш қувватини йилига 1 миллион тоннадан йилига 2,1 миллион тоннага ва тайёр маҳсулотнинг умумий қувватини икки баробарга, яъни йилига 2,2 миллион тоннага оширади.
Fitch Ratings агентлиги томонидан суверен рейтингнинг берилиши корхонанинг мамлакат учун стратегик аҳамиятини, ишлаб чиқариш қувватларини кенгайтириш бўйича улкан режаларини ва заводнинг халқаро стандартларга мувофиқлиги бўйича олиб борилаётган трансформацион ишлари ҳақида далолат беради.
"Ўзметкомбинат" AЖнинг Fitch Ratings халқаро рейтинг агентлиги томонидан автоном рейтинги “Б+” даражасида баҳоланади, бу экспертларнинг фикрига кўра, комбинат фаолиятининг нисбатан кичик ҳажми, металалом сотиб олиш учун қулай шароитлар туфайли ишлаб чиқариш харажатларининг пастлиги, Ўзбекистон пўлат бозорида мустаҳкам ўринга ега бўлиши ва ҳозирги вақтда навли прокат маҳсулотлар ишлаб чиқаришга қаратилган эътибор ва ўрта муддатда иссиқ ҳолда прокатланган лист ўрамларига диверсификация қилиниши ва бунинг натижасида сотиладиган маҳсулотлар турларини кенгайишига боғлиқ.
Батафсил маълумотни Fitch Ratings агентлигининг расмий веб-сайтидан олишингиз мумкин.
Маълумот учун: Fitch Ratings – Moody’s и Standard & Poors билан бир қаторда кучли учта халқаро рейтинг агентликларидан бири ҳисобланади. Агентлик 1913 йилда ташкил этилган бўлиб, штаб-квартираси Нью-Йорк штатида (AҚШ) жойлашган.

JSC "Uzmetkombinat" has been assigned a long-term credit rating of "BB-/stable"
JSC "Uzmetkombinat" received an international credit rating at the level of sovereign "ВB-/stable" from the London branch of the international rating agency Fitch Ratings.
JSC "Uzmetkombinat" employs more than 12,000 people, is the seventh largest taxpayer in the country and ranks fourth in terms of net income and dividends paid to the state budget. According to the expert opinion of Fitch Ratings, the company has "Moderate" socio-political implicat of default, as more than 90% of its products supports the country's construction sector. The company produces 80% of all steel products produced in Uzbekistan and more than a third of steel products consumed within the country. Fitch Ratings also considers that the company's default may harm further development of the national steel industry and may hinder the development of the construction construction and steel sectors.
According to Fitch Ratings report, JSC "Uzmetkombinat" is in the process of implementing a major transformational investment project "Construction of the Casting and Rolling Complex" for the production of hot-rolled flat steel. The project will increase steel-making capacity of the plant from 1 million tons per year to 2.1 million tons per year and will double total capacity of output products to 2.2 million tons per year.
Assignment of the sovereign rating by Fitch Ratings demonstrates the strategic importance of the company for the country, ambitious plans to expand production capacity and ongoing transformational work to meet international standards of the company.
Autonomous rating of JSC "Uzmetkombinat" is assessed by Fitch Ratings at "b+", which, according to experts, is associated with its relatively small area of operation, low cost of production due to favorable conditions for purchasing scrap metal, strong position in Uzbekistan's steel market and current focus on production of long steel products with medium-term diversification into flat products and, as a result, expansion of the product range for sales.
More detailed information can be found from the Fitch Ratings official website.
For reference: Fitch Ratings – is one of the top three international rating agencies along with Moody's and Standard & Poor's. Founded in 1913, the headquarter is located in the state of New York (USA).