"Катта тўртлик" (Big 4) халқаро консалтинг компаниялари томонидан Давактив агентлигида малака ошириш дастурлари давом этмоқда
Жорий йилнинг 2 февраль куни "PricewaterhouseCoopers" (PwC) халқаро консалтинг компанияси томонидан Давактив агентлиги ходимлари учун "PwC" компаниясининг Ўзбекистондаги директори Сергей Лузан ва "PwC" компаниясининг Ўзбекистондаги маслаҳат хизматлари бўйича директори Ермек Жакеев иштирокида "Инвестицион лойиҳаларни молиялаштириш" мавзусида семинар ташкил этилди. Тадбирни Давактив агентлиги директори ўринбосари Бекзод Усмонов очиб берди.
Маълумот учун: PwC – аудит, солиқ ва консалтинг хизматларини кўрсатувчи халқаро компаниялар тармоғи ҳисобланади.
Мазкур семинар "Катта тўртлик" (Big 4) туркумига кирувчи халқаро аудит ва консалтинг компаниялари томонидан Давактив агентлиги ходимларини малакасини ошириш дастурлари доирасида ташкил этилган. Бундан аввал шу каби семинарлар "KPMG" ва "Deloitte" халқаро консалтинг компаниялари томонидан ҳам ўтказилган эди.
Тадбирда инвестиция лойиҳаларини молиялаштиришнинг амалий масалалари, корхоналарнинг инвестицион жозибадорлигини ошириш бўйича илғор тажрибалар, ҳамда мазкур воситаларни Давактив агентлиги фаолиятига самарали татбиқ этиш имкониятларига эътибор қаратилди.
Ўзбекистонда компаниялар томонидан давлат активларини жорий этиш ва самарадорлигини ошириш бўйича ишлар олиб борилаётганини инобатга олиниб, мазкур масала бўйича халқаро тажриба алмашиш мақсадида Давактив агентлиги ходимлари билан интерактив мулоқот ўтказилди.
Семинар доирасида PwC экспертлари семинар иштирокчилари билан инвестиция лойиҳаларини таҳлил қилиш ёндашувларини, инвесторлар, кредиторлар ва давлат ташкилотлари томонидан инвестиция жозибадорлигини ошириш тартибини ҳам муҳокама қилдилар.
Иштирокчилар Ўзбекистонда инвестициялар, хусусийлаштириш, давлат-хусусий шериклик соҳасидаги қонунчилик ва меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатларни такомиллаштириш бўйича олиб борилаётган ишлар учун семинарнинг самарадорлигини таъкидладилар.

International consulting companies from the Big 4 holding professional development programs at the State Asset Management Agency
On February 2 this year, the international consulting company PricewaterhouseCoopers (PwC) organized a seminar for the employees of the State Assets Management Agency on "Financing Investment Projects", with the participation of Sergey Luzan, PwC Director in Uzbekistan, and Ermek Zhakeev, PwC Director for Advisory Services in Uzbekistan. The event was opened by the State Assets Management Agency Deputy Director Bekzod Usmonov.
For reference: PwC is an international network of companies, providing audit, tax and consulting services.
This seminar was organized within the framework of professional development programs for the employees of the State Assets Management Agency, which are conducted by international audit and consulting companies of the "Big 4". Earlier similar seminars were held by international consulting companies "KPMG" and "Deloitte".
During the event was focused on practical issues of investment projects financing, as well as the best practices of improving the investment attractiveness of enterprises, the possibility of effective implementation of these tools in the activities of the Agency.
Considering that the companies of Uzbekistan are in process of implementing and increasing the efficiency of state assets, the part of the seminar was held in the form of interactive dialogue with the Agency's employees for exchange of international experience on this issue.
During the seminar, PwC experts discussed in detail the methods of analysis of investment projects, as well as procedures of increasing the investment attractiveness for investors, creditors and state organizations.
Participants noted the efficiency of the seminar for further work on improvement of legislative and normative legal acts in the fields of investment, privatization and public-private partnership in Uzbekistan.