"Катта тўртлик" (Big 4) халқаро консалтинг компаниялари томонидан Давактив агентлигида малака ошириш дастурлари давом этмоқда
Жорий йилнинг 2 февраль куни "PricewaterhouseCoopers" (PwC) халқаро консалтинг компанияси томонидан Давактив агентлиги ходимлари учун "PwC" компаниясининг Ўзбекистондаги директори Сергей Лузан ва "PwC" компаниясининг Ўзбекистондаги маслаҳат хизматлари бўйича директори Ермек Жакеев иштирокида "Инвестицион лойиҳаларни молиялаштириш" мавзусида семинар ташкил этилди. Тадбирни Давактив агентлиги директори ўринбосари Бекзод Усмонов очиб берди.
Маълумот учун: PwC – аудит, солиқ ва консалтинг хизматларини кўрсатувчи халқаро компаниялар тармоғи ҳисобланади.
Мазкур семинар "Катта тўртлик" (Big 4) туркумига кирувчи халқаро аудит ва консалтинг компаниялари томонидан Давактив агентлиги ходимларини малакасини ошириш дастурлари доирасида ташкил этилган. Бундан аввал шу каби семинарлар "KPMG" ва "Deloitte" халқаро консалтинг компаниялари томонидан ҳам ўтказилган эди.
Тадбирда инвестиция лойиҳаларини молиялаштиришнинг амалий масалалари, корхоналарнинг инвестицион жозибадорлигини ошириш бўйича илғор тажрибалар, ҳамда мазкур воситаларни Давактив агентлиги фаолиятига самарали татбиқ этиш имкониятларига эътибор қаратилди.
Ўзбекистонда компаниялар томонидан давлат активларини жорий этиш ва самарадорлигини ошириш бўйича ишлар олиб борилаётганини инобатга олиниб, мазкур масала бўйича халқаро тажриба алмашиш мақсадида Давактив агентлиги ходимлари билан интерактив мулоқот ўтказилди.
Семинар доирасида PwC экспертлари семинар иштирокчилари билан инвестиция лойиҳаларини таҳлил қилиш ёндашувларини, инвесторлар, кредиторлар ва давлат ташкилотлари томонидан инвестиция жозибадорлигини ошириш тартибини ҳам муҳокама қилдилар.
Иштирокчилар Ўзбекистонда инвестициялар, хусусийлаштириш, давлат-хусусий шериклик соҳасидаги қонунчилик ва меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатларни такомиллаштириш бўйича олиб борилаётган ишлар учун семинарнинг самарадорлигини таъкидладилар.

Международные консалтинговые компании из «Большой четверки» (Big 4) продолжают проводить программы повышения квалификации в Агентстве госактивов
2 февраля текущего года международной консалтинговой компанией «PricewaterhouseCoopers» (PwC) организован семинар для сотрудников Агентства госактивов на тему: «Финансирование инвестиционных проектов», с участием директора PwC в Узбекистане Сергея Лузана и директора PwC в Узбекистане по консультационным услугам Ермека Жакеева. Мероприятие открыл заместитель директора Агентства госактивов Бекзод Усмонов.
Справочно: «PwC» - это международная сеть компаний, предоставляющих аудиторские, налоговые и консультационные услуги.
Данный семинар был организован в рамках программ повышения квалификации сотрудников Агентства госактивов, которые проводятся со стороны международных аудиторских и консалтинговых компаний из «Большой четверки» (Big 4). Ранее аналогичные семинары проводились международными консалтинговыми компаниями «KPMG» и «Deloitte».
В ходе мероприятия было уделено внимание практическим вопросам финансирования инвестиционных проектов, а также передовой практике повышения инвестиционной привлекательности предприятий, возможностям эффективного внедрения данных инструментов в работе Агентства.
Учитывая, что в компаниях Узбекистана ведется работа по внедрению и повышению эффективности государственных активов, часть семинара прошла в формате интерактивного диалога с сотрудниками Агентства для обмена международным опытом по данному вопросу.
В рамках семинара эксперты PwC детально обсудили с участниками семинара методы анализа инвестиционных проектов, а также порядок повышения инвестиционной привлекательности со стороны инвесторов, кредиторов и государственных организаций.
Участники отметили эффективность проведенного семинара для дальнейшей работы по совершенствованию законодательных и нормативных правовых актов в сфере инвестиций, приватизации, государственного-частного партнерства в Узбекистане.