Давактив агентлиги томонидан 2025 йил 4 январь куни чоп этилган эълонга мувофиқ, “Invest Group Centre” МЧЖ устав капиталидаги давлат улушини (кейинги ўринларда – "Актив") хусусийлаштириш жараёниниг Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичи узайтирилган.
Аризаларни қабул қилиш жараёни доирасида, хусусийлаштириш бўйича консультант “Portfolio Investments” компанияси (кейинги ўринларда – "Консультант") томонидан кенг қамровли маркетинг ишлари амалга оширилди, жумладан, инвестиция тизерлари салоҳиятли инвесторларга юборилди. Натижада, аввалдан белгиланган муддатда (2025 йил 6 феврал 23:59) 3 нафар инвесторлар томонидан сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризалар Консультантга келиб тушган.
Аввалги эълонга мувофиқ, Активни сотиб олишга ва унинг кейинги фаолиятига қўйилган қуйидаги шартларни қабул қилган талабгорлардан Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO) қабул қилинади.
1. Актив ва унинг балансидаги спорт-соғломлаштириш мажмуасининг фаолият турини камида 10 (ўн) йил муддат сақлаб қолиш;
2. Актив балансидаги спорт-соғломлаштириш мажмуаси ҳудудида спорт-соғломлаштириш фаолиятига тўғри келмайдиган бино-иншоотларнинг қурилишига йўл қўймаслик (таъмирлаш ишларидан ташқари), объект ҳудудида ҳар қандай таъмирлаш-тиклаш ишларини қатъиян шаҳарсозлик кенгашининг рухсати билан амалга ошириш.
Консультант томонидан Активни сотиб олиш нархи бўйича Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO2025 йил 28 февраль соат 23:59 (Тошкент вақти билан)га қадар қабул қилинади.
Шу билан бирга, мазкур муддатга қадар талабгорлар томонидан “E-auksion” электрон савдо платформасида очиладиган шахсий кабинетлари орқали Мажбуриятга эга бўлган таклифларининг камида 1 фоизини кафолатли тўлов (закалат) сифатида ўтказиш талаб этилади. Бунда, мазкур кафолат тўлови (закалат) жараён якунида иштирокчиларга қайтарилади, хусусийлаштириш жараёни ғолиби бўлган талабгорнинг кафолат тўлови (закалати) – сотиб олиш тўловининг бир қисми сифатида Хусусийлаштириш жамғармасига ўтказилади.

Information on the privatization process of state share in the authorized capital of “Invest Group Centre” LLC
According to the published announcement on January 4, 2025, the stage of Expression of Interest of the privatization process of state share in the authorized capital of “Invest Group Centre” LLC (hereinafter - the “Asset”) was extended.
As part of the application acceptance stage, Portfolio Investments, the Privatization Consultant, conducted extensive marketing activities, including sending investment teasers to potential investors. As a result, within the appointed deadline (23:59 February 6, 2025) the Consultant received Expression of Interest applications from 3 investors.
In accordance with the previous announcement, Binding Offers (BO) are accepted from applicants who have accepted the following conditions for the acquisition of the Asset and its future activity:
1. Maintain the type of activity of sports and recreation complex which are on the balance sheet of the Asset for at least 10 (tenyears.
2. Do not allow the construction of buildings and structures on the territory of the sports and recreation complex which are on the balance sheet of the Asset, which do not correspond to the sports and recreational activities (except for repair work), and to carry out any repair and renovation work on the territory of the facility strictly with the permission of the urban planning council.