“Ўзагроэкспортбанк” АТБ устав капиталидаги 100 фоиз давлат акциялар пакети хусусийлаштирилганлиги юзасидан ахборот
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “2020 - 2025 йилларга мўлжалланган Ўзбекистон Республикасининг банк тизимини ислоҳ қилиш стратегияси тўғрисида” 2020 йил 12 майдаги ПФ–5992-сон Фармони доирасида “Ўзагроэкспортбанк” АТБ устав капиталидаги 100 фоиз давлат акция пакетларини хусусий секторга сотиш кўзда тутилган.
“Support Level” МЧЖ шаклидаги хорижий корхонаси томонидан “Ўзагроэкспортбанк”  АТБ устав капиталидаги 100 фоиз давлат акциялар пакетини 5,0 млн. АҚШ доллар миқдордаги сотиб олиш тўловини бир йўла тўлаб бериш, банкнинг устав капиталини 29 млрд. сўмдан кам бўлмаган қийматга ошириш ҳамда банкнинг инфратузилма, технология ва маҳсулотларини ривожлантиришга камида 50 млн. АҚШ доллар инвестиция киритиш шарти билан сотиб олиш таклифи тўғрисидаги мурожаати келиб тушган.
“Ўзагроэкспортбанк” АТБ устав капиталидаги 100 фоиз давлат акция пакетларини хусусийлаштиришга аввал жалб этилган “Grant Thornton” халқаро консалтинг компанияси томонидан  Ўзагроэкспортбанкнинг 2019 йил декабрь ойидан буён “кредит операциялари” тўхтатилганлиги сабабли кредит портфели 2022 йил 1 декабрь ҳолатига 6,1 млрд. сўм ташкил этиб, бунда муаммоли кредитлар улуши ўта юқорилигини, банкнинг айни даврдаги ҳолатига умумий зарари 31 млрд. сўмни ташкил этганлиги натижасида жами соф активлари қиймати 50 млрд. сўмлиги қайд этилган.
Шунингдек, Ўзагроэкспортбанк Ўзбекистон Республикаси Марказий банки томонидан банк назоратига оид иқтисодий нормативлар бажарилмаганлиги, активлар бўйича эҳтимолий йўқотишларга қарши етарли миқдорда захиралар шакллантирилмаганлиги, кредит ҳужжатларини расмийлаштиришда белгиланган тартибларга тўлиқ амал қилинмаганлиги, шунингдек, амалдаги қонунчилик ҳужжатларига мувофиқ  тижорат банклари устав капитали миқдорига қўйилган талаблар бажарилмаганлиги (устав капитали 29 млрд. сўмга кам шакллантирилган) юзасидан огоҳлантирилган.
Шунга кўра, “Grant Thornton” халқаро консалтинг компанияси томонидан банкнинг фаолиятини нафақат сақлаб қолиш, балки уни ривожлантиришга қаратилган “Support Level” МЧЖ шаклидаги хорижий корхонаси томонидан билдирилган таклифи нарх ва бошқа шартлар бўйича олдинги таклифдан яхшилигини ҳисобга олган ҳолда, мазкур таклифни қабул қилиш тавсия этилган.
“Support Level” МЧЖ шаклидаги хорижий корхонасининг Ўзагроэкспортбанк устав капиталидаги 100 фоиз акциялар пакетини 5 млн. АҚШ доллар миқдордаги сотиб олиш тўловини бир йўла тўлаб бериш, банкнинг устав капиталини 29 млрд. сўмдан кам бўлмаган қийматга ошириш ҳамда банкнинг инфратузилма, технология ва маҳсулотларини ривожлантиришга камида 50 млн. АҚШ доллар инвестиция киритиш шарти билан сотиб олиш тўғрисидаги таклифи Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати ва Давлат мулкини сотишда тендер савдоларини ўтказиш бўйича давлат комиссияси томонидан кўриб чиқилиб, тегишли қарорлар билан маъқулланган.
Шу муносабат билан, Давлат активларини бошқариш агентлиги ва “Support Level” МЧЖ шаклидаги хорижий корхонаси билан музокаралар олиб борилди ва “Ўзагроэкспортбанк” АТБ устав капиталидаги 100 фоиз давлат акциялар пакетини сотиб олиш бўйича олди-сотди шартномаси (Битим) имзоланди. “Ўзагроэкспортбанк” АТБ акциялари фонд биржасининг котировкалаш варағидан қонунчиликда белгиланган тартибда чиқарилди ва банкнинг устав капиталидаги 100 фоиз акция пакетлари биржадан ташқари тартибда сотилди.
Мазкур Битимнинг амалга оширилиши илғор халқаро тажриба ва ахборот технологияларни жалб қилиш ҳисобига банк хизматлари оммабоплигининг оширилишига, янги банк хизматларини жорий этилишига ҳамда банк секторида рақобат муҳитини ривожлантиришига хизмат қилади.
Маълумот учун: “Ўзагроэкспортбанк” АТБ устав капиталидаги 100 фоиз давлат акция пакетларини хусусийлаштиришнинг аввалги жараёнлари бўйича Давактив агентлигининг расмий веб сайтида эълонлар берилган.

Информация о приватизации 100% государственного пакета акций в уставном капитале АКБ «Узагроэкспортбанк»
В рамках Указа Президента Республики Узбекистан от 12 мая 2020 года №УП-5992 «О стратегии реформирования банковской системы Республики Узбекистан на 2020 – 2025 годы» предусмотрена приватизация 100% государственного пакета акций в уставном капитале АКБ «Узагроэкспортбанк».
От иностранного предприятия в форме ООО «Support Level» поступило обращение с предложением приобрести 100% государственного пакета акций в уставном капитале АКБ «Узагроэкспортбанк» на сумму 5,0 млн. долларов США с условиями единовременной оплаты выкупной стоимости, увеличения уставного капитала банка на сумму не менее 29,0 млрд. сум, а также внесения инвестиций в размере не менее 50 млн. долларов США на развитие банковской инфраструктуры, внедрение технологий и банковских продуктов.
Со стороны международной консалтинговой компании «Grant Thornton», ранее привлечёной в процесс приватизации 100% государственного пакета акций в уставном капитале АКБ «Узагроэкспортбанк», отмечено, что в связи с приостановлением с декабря 2019 года «кредитные операции» Узагроэкспортбанк, по состоянию на 1 декабря 2022 года кредитный портфель банка определен в размере 6,1 млрд. сум, при этом проблемные кредиты составляют значительную часть, а убытки банка на текущий момент составили 31 млрд. сум, в результате чего чистые активы банка снизились до 50 млрд. сум.
Кроме того, АКБ «Узагроэкспортбанк» получил предупреждение со стороны Центрального банка Республики Узбекистан о несоблюдении экономических нормативов по банковскому надзору, не формировании достаточных резервов на возможные потери по активам, несоблюдении в полной мере установленных процедур за выдачу кредитных документов, а также невыполнении требований к уставному капиталу (уставной капитал сформирован на 29 млрд. сум меньше требований) коммерческих банков в соответствии с действующим законодательством.
В связи с этим, международной консалтинговой компанией «Grant Thornton» рекомендовано принять предложение иностранного предприятия в форме ООО «Support Level», предусматривающее не только сохранение деятельности банка, но и его развитие, а также учитывая, что данное предложение является наиболее привлекательным по ценеи другим условиям по отношению к предыдущему предложению.
Предложение иностранного предприятия в форме ООО «Support Level» по приобретению 100% государственного пакета акций в уставном капитале АКБ «Узагроэкспортбанк» на сумму 5,0 млн. долларов США с условиями единовременной оплаты выкупной стоимости, увеличения уставного капитала банка на сумму не менее 29,0 млрд. сум, а также внесения инвестиций в размере не менее 50 млн. долларов США на развитие банковской инфраструктуры, внедрение технологий и банковских продуктов было рассмотрено Правительством Республики Узбекистан и Государственной комиссией по проведению тендерных торгов при продаже государственного имущества и одобрено соответствующими решениями и постановлениями.
Принимая во внимание вышеизложенное между Агентством по управлению государственными активами и иностранным предприятием в форме ООО «Support Level» были проведены переговоры и подписан договор о купле-продаже 100% государственного пакета акций в уставном капитале АКБ «Узагроэкспортбанк» (Сделка). Акции АКБ «Узагроэкспортбанк» выведены из котировального листа биржи и реализуются во внебиржевом порядке.
Заключение данной сделки позволит расширить сферу оказываемых банком услуг и будет способствовать развитию конкурентной среды в банковском секторе за счет внедрения передовового международного опыта и привлечения информационных технологий в деятельность банка.
В порядке информации: на официальном веб-сайте Агентства госактивов были опубликованны объявления о прошедших процессах приватизации 100% государственного пакета акций в уставном капитале АКБ «Узагроэкспортбанк».