“Ўзагроэкспортбанк” АТБ устав капиталидаги 100 фоиз давлат акциялар пакети хусусийлаштирилганлиги юзасидан ахборот
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “2020 - 2025 йилларга мўлжалланган Ўзбекистон Республикасининг банк тизимини ислоҳ қилиш стратегияси тўғрисида” 2020 йил 12 майдаги ПФ–5992-сон Фармони доирасида “Ўзагроэкспортбанк” АТБ устав капиталидаги 100 фоиз давлат акция пакетларини хусусий секторга сотиш кўзда тутилган.
“Support Level” МЧЖ шаклидаги хорижий корхонаси томонидан “Ўзагроэкспортбанк”  АТБ устав капиталидаги 100 фоиз давлат акциялар пакетини 5,0 млн. АҚШ доллар миқдордаги сотиб олиш тўловини бир йўла тўлаб бериш, банкнинг устав капиталини 29 млрд. сўмдан кам бўлмаган қийматга ошириш ҳамда банкнинг инфратузилма, технология ва маҳсулотларини ривожлантиришга камида 50 млн. АҚШ доллар инвестиция киритиш шарти билан сотиб олиш таклифи тўғрисидаги мурожаати келиб тушган.
“Ўзагроэкспортбанк” АТБ устав капиталидаги 100 фоиз давлат акция пакетларини хусусийлаштиришга аввал жалб этилган “Grant Thornton” халқаро консалтинг компанияси томонидан  Ўзагроэкспортбанкнинг 2019 йил декабрь ойидан буён “кредит операциялари” тўхтатилганлиги сабабли кредит портфели 2022 йил 1 декабрь ҳолатига 6,1 млрд. сўм ташкил этиб, бунда муаммоли кредитлар улуши ўта юқорилигини, банкнинг айни даврдаги ҳолатига умумий зарари 31 млрд. сўмни ташкил этганлиги натижасида жами соф активлари қиймати 50 млрд. сўмлиги қайд этилган.
Шунингдек, Ўзагроэкспортбанк Ўзбекистон Республикаси Марказий банки томонидан банк назоратига оид иқтисодий нормативлар бажарилмаганлиги, активлар бўйича эҳтимолий йўқотишларга қарши етарли миқдорда захиралар шакллантирилмаганлиги, кредит ҳужжатларини расмийлаштиришда белгиланган тартибларга тўлиқ амал қилинмаганлиги, шунингдек, амалдаги қонунчилик ҳужжатларига мувофиқ  тижорат банклари устав капитали миқдорига қўйилган талаблар бажарилмаганлиги (устав капитали 29 млрд. сўмга кам шакллантирилган) юзасидан огоҳлантирилган.
Шунга кўра, “Grant Thornton” халқаро консалтинг компанияси томонидан банкнинг фаолиятини нафақат сақлаб қолиш, балки уни ривожлантиришга қаратилган “Support Level” МЧЖ шаклидаги хорижий корхонаси томонидан билдирилган таклифи нарх ва бошқа шартлар бўйича олдинги таклифдан яхшилигини ҳисобга олган ҳолда, мазкур таклифни қабул қилиш тавсия этилган.
“Support Level” МЧЖ шаклидаги хорижий корхонасининг Ўзагроэкспортбанк устав капиталидаги 100 фоиз акциялар пакетини 5 млн. АҚШ доллар миқдордаги сотиб олиш тўловини бир йўла тўлаб бериш, банкнинг устав капиталини 29 млрд. сўмдан кам бўлмаган қийматга ошириш ҳамда банкнинг инфратузилма, технология ва маҳсулотларини ривожлантиришга камида 50 млн. АҚШ доллар инвестиция киритиш шарти билан сотиб олиш тўғрисидаги таклифи Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати ва Давлат мулкини сотишда тендер савдоларини ўтказиш бўйича давлат комиссияси томонидан кўриб чиқилиб, тегишли қарорлар билан маъқулланган.
Шу муносабат билан, Давлат активларини бошқариш агентлиги ва “Support Level” МЧЖ шаклидаги хорижий корхонаси билан музокаралар олиб борилди ва “Ўзагроэкспортбанк” АТБ устав капиталидаги 100 фоиз давлат акциялар пакетини сотиб олиш бўйича олди-сотди шартномаси (Битим) имзоланди. “Ўзагроэкспортбанк” АТБ акциялари фонд биржасининг котировкалаш варағидан қонунчиликда белгиланган тартибда чиқарилди ва банкнинг устав капиталидаги 100 фоиз акция пакетлари биржадан ташқари тартибда сотилди.
Мазкур Битимнинг амалга оширилиши илғор халқаро тажриба ва ахборот технологияларни жалб қилиш ҳисобига банк хизматлари оммабоплигининг оширилишига, янги банк хизматларини жорий этилишига ҳамда банк секторида рақобат муҳитини ривожлантиришига хизмат қилади.
Маълумот учун: “Ўзагроэкспортбанк” АТБ устав капиталидаги 100 фоиз давлат акция пакетларини хусусийлаштиришнинг аввалги жараёнлари бўйича Давактив агентлигининг расмий веб сайтида эълонлар берилган.

Information on privatization of 100% state block of shares in the authorized capital of JSCB "Uzagroexportbank"
Within the framework of the Presidential Resolution No. UP-5992 of May 12, 2020 "On the banking system reform strategy of the Republic of Uzbekistan for 2020 - 2025" it is planned to privatize 100% of state block of shares in the authorized capital of the JSCB "Uzagroexportbank".
The foreign company in the form of LLC "Support Level" made a proposal to purchase 100% of state block of shares in the authorized capital of JSCB "Uzagroexportbank" for the amount of 5,0 million USD with the condition of one-time payment of redemption value, increasing the authorized capital of the bank for the amount not less than 29,0 billion UZS, and also making investments of not less than 50 million USD for development of bank infrastructure, introduction of technologies and bank products.
From the side of the international consulting company "Grant Thornton", earlier attracted to the process of privatization of 100% state block of shares in the authorized capital of JSCB "Uzagroexportbank", noted that in connection with the suspension from December 2019 "credit operations" of Uzagroexportbank, as of December 1, 2022 the bank's loan portfolio is defined at 6,1 billion UZS, while problem loans constitute a significant part, and the bank's current losses amounted to 31 billion UZS, resulting in the bank's net assets decreased to 50 billion UZS.
In addition, JSCB "Uzagroexportbank" was warned by the Central Bank of the Republic of Uzbekistan on non-compliance with economic standards on banking supervision, not forming sufficient reserves for possible losses on assets, not fully complying with established procedures for issuing credit documents, as well as failure to meet requirements for the authorized capital (authorized capital is formed by 29 billion UZS, less than the requirements) of commercial banks in accordance with the current legislation.
In this connection, the international consulting company "Grant Thornton" recommended to accept the proposal of "Support Level" LLC, providing not only the preservation of the bank, but also its development, and given the fact that this proposal is the most attractive in price and other terms in relation to the previous proposals.
Proposal of the foreign company in the form of LLC "Support Level" on purchase of 100% state block of shares in the authorized capital of the JSCB "Uzagroexportbank" at the amount of 5,0 million USD with the condition of one-time payment of the redemption value, increasing the authorized capital of the bank at the amount not less than 29,0 billion UZS, and also making investment of not less than 50 million USD for the development of banking infrastructure, introducing technologies and banking products was considered by the Government of the Republic of Uzbekistan and the State Commission for conducting tenders in the sale of state property and approved by the relevant decisions and resolutions.
Taking into account the above-mentioned facts, the State Assets Management Agency and a foreign company in the form of LLC "Support Level" negotiated and signed an Sale and Purchase Agreement for 100% state block of shares in the authorized capital of JSCB "Uzagroexportbank" (Deal). Shares of JSCB "Uzagroexportbank" were taken out of the quotation list of the stock exchange and realized in the over-the-counter procedure.
Conclusion of this Deal will allow expanding the sphere of services provided by the bank and will contribute to development of competitive environment in the banking sector by means of introduction of advanced international experience and involvement of information technologies into the bank's activity.
For information: on official web-site of State Assets Management Agency there were published announcements about passed privatization processes of 100% state block of shares in authorized capital of JSCB "Uzagroexportbank".