“Қизилқум Фосфорит Комплекси” МЧЖдаги давлат улушини хусусийлаштириш жараёнининг қатъий нарх таклифларини қабул қилиш босқичи тўғрисида ахборот
Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда – Давактив агентлиги) 12 июнь 2023 йилда чоп этилган эълонга мувофиқ, Қизилқум Фосфорит Комплекси” МЧЖ (кейинги ўринларда - "Компания" ёки "Актив") устав капиталидаги 100 фоиз давлат улушини  хусусийлаштириш (кейинги ўринларда – "Битим") жараёнининг Мажбуриятга эга бўлмаган таклифлар (NBO) қабул қилиш босқичи бошланганлигини маълум қилган эди.
Orion Capital Advisory” компанияси (кейинги ўринларда – Маслаҳатчи) ушбу Битим бўйича Давактив агентлигининг хусусийлаштириш бўйича маслаҳатчиси сифатида жалб этилган.
Ушбу босқичда талабгорларга дастлабки маълумотлар тўплами (Information Memorandum) билан танишиш имкониятини берувчи виртуал маълумотлар хонаси (VDR)га кириш имконияти яратилди ва белгиланган муддатларда Маслаҳатчига улардан Мажбуриятга эга бўлмаган таклифлар (NBO) келиб тушган.
Маслаҳатчи томонидан талабгорлар таклифлари савдо жараёнининг ушбу босқичида белгиланган талабларга мувофиқлиги, шу жумладан, уларнинг молиявий кўрсаткичлари, тўловга қобилиятлилик даражаси ўрганилди ва унинг тавсиясига асосан 2 нафар талабгорлар савдо жараёнларининг навбатдаги Мажбуриятга эга бўлган таклифларни (BO) қабул қилиш босқичига ўтказилди.
Талабгорларга Маслаҳатчи томонидан ушбу босқич жараёнлари, шу жумладан Маслаҳатчи томонидан тайёрланган молиявий, солиқ, ҳуқуқий ва экологик бўйича таҳлилий ҳисоботлардан фойдаланиш имконияти яратилганлиги, Компанияга ташриф буюриш ва Компаниянинг бошқарув органи билан учрашиш имкониятига эга эканликлари тўғрисидаги жараён хати (Process Letter) юборилади.
Маслаҳатчи томонидан Активни сотиб олиш нархи бўйича Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO) 2023 йил 31 август куни соат 18:00 га (Тошкент вақти билан) қадар қабул қилинади.
Давактив агентлиги ва “Orion Capital Advisory” компанияси хусусийлаштириш жараёнига қизиқиш билдирган ва таклифлар топширган барча иштирокчиларга миннатдорчилик билдиради ҳамда Активни сотиб олиш бўйича Мажбуриятга эга бўлмаган таклифлар (NBO) босқичидан муваффаққиятли ўтган талабгорлар билан келгусидаги жараён бўйича конструктив ҳамкорликни шаффоф муҳитда давом эттиради.

Information about the stage of accepting binding offers of the privatization process of the state share in "Qizilqum Fosforit Kompleksi" LLC
According to the announcement published by the State Assets Management Agency (hereinafter - UzSAMA) dated January 23, 2023, it was reported about the start of the next Non-Binding Offer (NBO) stage for the purchase of 100% state share (hereinafter - Transaction) in the authorized capital of "Qizilqum Fosforit Kompleksi" LLC (hereinafter - Company or Asset).
Orion Capital Advisory (hereinafter - Consultant) acts as a leading consultant of UzSAMA on this transaction.
The applicants at this stage were given access to a Virtual Data Room (VDR) which allowed them to review the Information Memorandum and have their Non-Binding Offers (NBO) submitted to the Consultant within the specified timeframe.
The proposals of the applicants have been screened by the Consultant for compliance with the requirements of this stage of the sales process, including their financial performance, solvency level, and based on the Consultant's recommendation, 2 applicants have been moved to the next stage of receipt of Binding Offers (BO).
During this stage, the Consultant will send a Process Letter to the applicants regarding the processes of this stage, as well as the possibility of access to analytical reports on financial, tax, legal and environmental research prepared by the Consultant, and the possibility of a direct visit to the Company and a meeting with the management body of the Company.
Binding Offers (BO) for the acquisition of the Asset will be accepted by the Consultant until 18:00 (Tashkent time) August 31, 2023.
UzSAMA and Orion Capital Advisory express their gratitude to all participants who have shown interest in the privatization process and submitted offers and also express confidence in further constructive cooperation with applicants who have successfully passed the Non-binding Offers stage.