“Қизилқум Фосфорит Комплекси” МЧЖдаги давлат улушини хусусийлаштириш жараёнининг қатъий нарх таклифларини қабул қилиш босқичи тўғрисида ахборот
Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда – Давактив агентлиги) 12 июнь 2023 йилда чоп этилган эълонга мувофиқ, Қизилқум Фосфорит Комплекси” МЧЖ (кейинги ўринларда - "Компания" ёки "Актив") устав капиталидаги 100 фоиз давлат улушини  хусусийлаштириш (кейинги ўринларда – "Битим") жараёнининг Мажбуриятга эга бўлмаган таклифлар (NBO) қабул қилиш босқичи бошланганлигини маълум қилган эди.
Orion Capital Advisory” компанияси (кейинги ўринларда – Маслаҳатчи) ушбу Битим бўйича Давактив агентлигининг хусусийлаштириш бўйича маслаҳатчиси сифатида жалб этилган.
Ушбу босқичда талабгорларга дастлабки маълумотлар тўплами (Information Memorandum) билан танишиш имкониятини берувчи виртуал маълумотлар хонаси (VDR)га кириш имконияти яратилди ва белгиланган муддатларда Маслаҳатчига улардан Мажбуриятга эга бўлмаган таклифлар (NBO) келиб тушган.
Маслаҳатчи томонидан талабгорлар таклифлари савдо жараёнининг ушбу босқичида белгиланган талабларга мувофиқлиги, шу жумладан, уларнинг молиявий кўрсаткичлари, тўловга қобилиятлилик даражаси ўрганилди ва унинг тавсиясига асосан 2 нафар талабгорлар савдо жараёнларининг навбатдаги Мажбуриятга эга бўлган таклифларни (BO) қабул қилиш босқичига ўтказилди.
Талабгорларга Маслаҳатчи томонидан ушбу босқич жараёнлари, шу жумладан Маслаҳатчи томонидан тайёрланган молиявий, солиқ, ҳуқуқий ва экологик бўйича таҳлилий ҳисоботлардан фойдаланиш имконияти яратилганлиги, Компанияга ташриф буюриш ва Компаниянинг бошқарув органи билан учрашиш имкониятига эга эканликлари тўғрисидаги жараён хати (Process Letter) юборилади.
Маслаҳатчи томонидан Активни сотиб олиш нархи бўйича Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO) 2023 йил 31 август куни соат 18:00 га (Тошкент вақти билан) қадар қабул қилинади.
Давактив агентлиги ва “Orion Capital Advisory” компанияси хусусийлаштириш жараёнига қизиқиш билдирган ва таклифлар топширган барча иштирокчиларга миннатдорчилик билдиради ҳамда Активни сотиб олиш бўйича Мажбуриятга эга бўлмаган таклифлар (NBO) босқичидан муваффаққиятли ўтган талабгорлар билан келгусидаги жараён бўйича конструктив ҳамкорликни шаффоф муҳитда давом эттиради.

Информация об этапе приёма обязывающих предложений процесса приватизации государственной доли в ООО «Кизилкум Фосфорит Комплекси»
Согласно объявлению, опубликованному Агентством по управлению государственными активами (далее – «Агентство госактивов») от 12 июня 2023 года, сообщалось о начале следующего этапа подачи Необязывающих Предложений (NBO) по приобретению 100% государственной доли (далее – «Сделка») в уставном капитале ООО «Кизилкум Фосфорит Комплекси» (далее – «Компания» или «Актив»).
Компания «Orion Capital Advisory» (далее – «Консультант») выступает в роли ведущего Консультанта по приватизации Агентства госактивов по данной Сделке.
Претендентам на данном этапе был предоставлен доступ в виртуальную комнату данных (VDR), которая позволила им ознакомиться с информационным меморандумом (Information Memorandum) и получить от них в адрес Консультанта Необязывающие Предложения (NBO) в указанные сроки.
Предложения претендентов изучены Консультантом на соответствие требованиям данного этапа процесса продаж, в том числе их финансовыми показателями, уровнем платежеспособности, и на основании рекомендации Консультанта 2 претендента переведены на следующий этап приема Обязывающих предложений (BO).
На этом этапе, Консультант направит письмо (Process Letter) заявителям о процессах данного этапа, а также создании возможности доступа к аналитическим отчетам по финансовому, налоговому, юридическому и экологическому исследованию, подготовленные Консультантом, и возможности непосредственного посещения Компании и встречи с органом управления Компании.
Обязывающие предложения (BO) по приобретению Актива будут приниматься Консультантом до 18:00 (по ташкентскому времени) 31 августа 2023 года.
Агентство госактивов и Компания «Orion Capital Advisory» выражают благодарность всем участникам, проявившим интерес к процессу приватизации и подавшим предложения, а также выражают уверенность в дальнейшем конструктивном сотрудничестве с претендентами, успешно прошедшими этап Необязывающих предложений (NBO) по приобретению Актива.