“Бектемир-спирт экспериментал заводи” АЖнинг 51 фоиз давлат акциялар пакети сотилганлиги тўғрисида ахборот
Давлат активларини бошқариш агентлиги “Бектемир-спирт экспериментал заводи” АЖ (кейинги ўринларда - Актив) устав капиталидаги 51% давлат акциялар пакетини 48,8 млрд. сўмга сотиш тўғрисида “Тошкентвино комбинати” АЖ билан келишувга эришганлигини эълон қилади (кейинги ўринларда - Битим).
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 11 февралдаги “Давлат активларини хусусийлаштириш жараёнларини янада жадаллаштириш тўғрисида”ги ПФ-6167-сон Фармонига мувофиқ, спирт соҳасидаги корхоналарни хусусийлашатиришдаги жаҳон тажрибаси ҳамда Актив фаолиятининг комплекс чуқур таҳлиллари (due-diligence), шунингдек, хусусийлаштириш бўйича маслаҳатчи тавсияларига асосан 51 % давлат акциялари пакетини сотиш жараёнлари рақобат тамойиллари асосида оммавий танлов йўли орқали амалга оширилди.
“Abrau Capital ва Centil” консорциум компаниялари сотиш жараёнлари учун хусусийлаштириш бўйича маслаҳатчи сифатида ҳамда “Baholash va Konsulting Markazi” МЧЖ давлат акциялари пакетини баҳолаш ишлари учун рақобатга асосланган танлов асосида жалб этилган.
Давлат активларини бошқариш агентлигининг расмий веб-сайтида 2022 йилнинг 2 апрель куни Активнинг 51 фоиз акциялар пакетини сотиш жараёнлари бошланганлиги тўғрисидаги эълонга мувофиқ, Консультант томонидан барча талабгорларнинг сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризалари қабул қилинган.
Шу билан бирга, мазкур хусусийлаштириш жараёни ОАВлар (Spot, Uzbekistan Newsline, Kursiv Media ва б.), ижтимоий тармоқлар (Linkedln) ва Monochrome (21 мингдан ортиқ кузатувчиларга эга) орқали тарғибот ва ташвиқот ишлари олиб борилган.
Бундан ташқари, Консультант томонидан “Бектемир спирт экспериментал заводи” АЖ бўйича инвестиция тизери 38 та салоҳиятли инвесторларга юборилган.
Мазкур давлат акциялар пакетини сотиб олиш бўйича хорижий ва маҳаллий талабгорларнинг қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризалари қабул қилинган ва рақобат муҳити таъминланган.
Қизиқиш билдирган талабгорларга Активнинг фаолияти билан яқиндан танинишишлари учун консультант томонидан тайёрланган солиқ, молия, ҳуқуқий ва экологик таҳлиллар (due-diligence) мавжуд бўлган виртуал маълумотлар хонаси (VDR)га кириш имконияти яратилган.
Қайд этиш жоизки, келиб тушган таклифлар ўртасида Активнинг стратегик ҳамкори ҳисобланган (2021 йилнинг ўзида  Активнинг 80 фоиз спирт маҳсулотлари биржа савдолари орқали “Тошкентвино комбинати” АЖ томонидан сотиб олинган), Актив фаолиятининг келгуси ривожланишига кафил бўла оладиган, келажакда жамият фаолиятини барқарор ривожланишини таъминлай оладиган ва юқори қўшимча қийматга эга бўлган алкоголь маҳсулотларини ишлаб чиқариш занжирини тўлиқ давомийлигини шакллантиришга салоҳиятли бўлган “Тошкентвино комбинати” АЖ қўйилган талабларга тўлиқ жавоб берган ва у томонидан таклиф этилган нарх таклифи бошқа талабгорларнинг нарх таклифидан ҳамда маслаҳатчи ва мустақил баҳолаш ташкилотининг баҳолаган нарх қийматидан юқори.
Шунингдек, спирт ва алкоголь маҳсулотларини ишлаб чиқаришда рақамли маркировкаларни жорий этилиши “Тошкентвино комбинати” АЖ учун бутун таъминот занжирини якуний истеъмолчиларгача етказиб беришни кузатиб бориш ва бизнесни янада самарали бошқариш имкониятини яратади.
Юқорида кўрсатиб ўтилган фикрлар ва таклифнинг нарх параметрларини инобатга олиб, “Тошкентвино комбинати” АЖ оммавий танлов ғолиби деб топилди. Шунга кўра, Давлат активларини бошқариш агентлиги ва “Тошкентвино комбинати” АЖ ўртасида Битим бўйича юридик мажбурий ҳужжатларни расмийлаштириш ишлари амалга оширилади.

Информация о продаже 51 процента пакетов акций АО «Бектемир-спирт экспериментал заводи»
Агентство по управлению государственными активами сообщает о достижении соглашения (далее – «Сделка») с АО «Тошкентвино комбинати» о продаже государственного пакета акций в размере 51% в уставном капитале АО «Бектемир-спирт экспериментал заводи» (далее – «Актив») за 48,8 млрд сум.
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему ускорению процессов приватизации государственных активов» от 11 февраля 2021 года № УП-6167, исходя из мировой практики приватизации предприятий спиртовой отрасли, результатов комплексного анализа деятельности Актива (due diligence), а также, следуя рекомендациям консультанта по приватизации, процесс продажи 51% государственного пакета акций реализован на конкурентной основе путем публичного конкурса.
На конкурсной основе для процесса продажи в качестве консультанта по приватизации был привлечен консорциум компаний «Abrau Capital и Centil», в свою очередь оценка государственного пакета акций произведена ООО «Baholash va Konsulting Markazi».
Согласно объявлению опублекованному на официальном веб-сайте Агентства по управлению государственными активами от 2 апреля 2022 года касательно начала процесса реализации 51 процента доли Актива, предлагалось подать Заявку о выражении заинтересованности всем заинтересованным лицам.
При этом, данное объявление также было опубликовано в СМИ (Spot, Uzbekistan Newsline, Kursiv Media и другие), социальных сетях - LinkedIn и Monochrome (с аудиторией более 21 тыс. иностранных читателей).
Кроме этого, Консультантом организована рассылка инвестиционного тизера о «Бектемир спирт экспериментал заводи» 38 компаниям потенциальных инвесторов.
Интерес в приобретении государственного пакета акций Актива выразили местные и иностранные претенденты, от которых были получены заявки и обеспечена конкурентная среда.
Заинтересованным претендентам предоставлена возможность доступа к виртуальной комнате данных (VDR) для детального изучения деятельности Актива, относящейся финансовой, юридической, экологической и налоговой информации, подготовленной консультантом (due diligence).
Стоит отметить, что среди поступивших предложений, АО «Тошкентвино комбинати» полностью отвечает требованиям как претендент, являющийся стратегическим партнером Актива (только за 2021 год АО «Тошкентвино комбинати» приобрел через биржевые торги более 80% спиртовой продукции произведенной Активом), который сможет обеспечить устойчивое развитие деятельности предприятия в будущем и сформировать полный цикл производства алкогольной продукции с более высокой добавленной стоимостью, кроме того, со стороны АО «Тошкентвино комбинати» поступило ценовое предложение выше чем предложили другие претенденты, и выше цены, рассчитанной консультантом и независимой оценочной компанией.
При этом, внедрённая инфраструктура цифровой маркировки в производстве спирта и алкогольной продукции позволит АО «Тошкентвино комбинати» прослеживать всю цепочку поставок до конечного потребителя и поднять эффективность всего бизнеса.
Учитывая вышеописанные соображения и ценовые параметры предложения, АО «Тошкентвино комбинати» выбран победителем публичного конкурса, в связи с чем между ним и Агентством по управлению государственными активами проведена работа по оформлению подписания юридически обязывающих документов по Сделке.