Оммавий савдоларга чиқарилган Дон корхоналаридаги давлат улуши ва дон корхоналари филиаллари мулкий мажмуалари бўйича савдо жараёнининг биринчи ва иккинчи босқичлари якунланиб, Давлат тендер комиссиясининг тегишли қарори қабул қилинди.
Унга кўра:
I. Савдо жараёнларининг иккинчи босқичига ўтган талабгорлар рўйхати тасдиқланди.
Савдо жараёнининг иккинчи босқичига ўтган талабгорлардан 2022 йил 27 декабрь соат 18-00га (Тошкент вақти билан) қадар тижорат таклифлари, яъни сотиб олиш нархи, тўлов муддати ва тўлов қобилияти бўйича таклифлар “E-auksion” электрон савдо платформаси орқали қабул қилинади.
Ушбу активлар бўйича савдо жараёнларининг биринчи босқичида иштирок этган барча талабгорларга Ишчи орган томонидан индивидуал хабарномалар юборилади.
II. Савдо жараёнларининг иккинчи босқичида иштирок этган талабгорларнинг таклифлари кўриб чиқилиб, тегишлича улар билан тўловга қобилияти етарлилигини тасдиқловчи бошқа ҳужжатларни тақдим этиши ва нарх таклифини яхшилаш бўйича қўшимча музокара ўтказиш белгиланди.
Ушбу активлар бўйича савдо жараёнларининг иккинчи босқичида иштирок этган барча талабгорларга Ишчи орган томонидан индивидуал хабарномалар юборилади.
III. “Охангарон дон” АЖнинг “Бекобод” филиали бўйича энг яхши тижорат таклифини тақдим этган “Uchko'prik G'alla Klaster” МЧЖ 25,0 млрд.сўм харид қийматини тўлаш шарти билан савдо ғолиби деб топилди.
Ўз навбатида, савдо ғолиби камида беш йил давомида активнинг асосий фаолият турини сақлаб қолиш, мавжуд дон сақлаш сиғимларини камайтирмаслик ҳамда қонунчиликда белгиланган тартибда давлат захираси учун сақланадиган дон ҳажмларини шартномалар асосида ҳақ тўлаш эвазига сақлаб бериш мажбуриятини олади.
IV. Савдоларнинг биринчи ва иккинчи босқичида таклиф келиб тушмаганлиги сабабли савдоси ўтказилмаган ҳамда савдо жараёнларини давом эттириш учун етарли таклифлар шаклланмаган дон корхоналаридаги давлат улуши ва дон корхоналари филиаллари мулкий мажмуалари бўйича ҳудудий ҳокимликлар билан фаолиятни мувофиқлаштирган ҳолда жараённи давом эттириш белгилаб берилди.

The first and second stages of the sales process for the state shares in grain enterprises and property complexes of grain enterprise branches announced for public auction have been completed and the relevant decision of the State Tender Commission has been made.
I. List of applicants, who have passed to the second stage of the sales process has been approved.
From the applicants, who have passed to the second stage of sales process , till December 27, 2022, 18:00 (Tashkent time) will be accepted commercial proposals (on purchase price, term of payment and ability to pay) through the electronic trading platform "E-auksion".
All applicants who have participated in the first stage of the sales process for these state assets will be given a separate formal notices by the Working Body.
II. After reviewing the proposals of the applicants who participated in the second stage of the sales process, it was determined to hold additional negotiations for the applicants to provide other documents confirming their ability to pay, as well as to improve the price proposal.
All applicants who have participated in the second stage of the sales process for these state assets will be sent separate formal notices by the Working Body.
III. Uchkuprik Galla Cluster LLC, which submitted the best commercial proposal for Bekobod affiliate of Akhangaron Don JSC, was recognized as the winner of the bidding under the condition to pay the purchase price of 25.0 billion UZS.
In its turn, Uchkuprik Galla Cluster LLC undertakes to maintain the main activity of the asset for at least five years, not to reduce the existing capacities for the storage of grain, as well as keep the volume of grain stored for the state reserve, for the payment of remuneration on the basis of the contracts.
IV. It has been decided to continue the sales of the state shares in grain enterprises and property complexes of the grain enterprise branches on which the proposals have not been received according to the results of the first and the second stages and accordingly no auction has been held, coordinating the activity together with the territorial administrations.