“Coca-Cola Ichimligi Uzbekistan Ltd” компанияси бош директори Эзел Агаоглу Ўзбекистондаги фаолиятини якунламоқда
Жорий йил 12 сентябрь куни “Coca-Cola Ichimligi Uzbekistan Ltd” компаниясини 2021 йил сентябридан бош директори вазифасида ишлаб келаётган Эзел Агаоглу Ўзбекистондаги фаолиятини якунлаётганлиги муносабати билан фаолияти давомида кўрсатилган яқиндан ҳамкорлик учун миннатдорчилик билдириб ташриф буюрди.
Жаноб Эзел Агаоглу Ўзбекистондаги 2021 йилнинг сентябрь ойидан бошлаб ўтган фаолияти даврида “Coca-Cola Ichimligi Uzbekistan Ltd” компаниясида замонавий корпоратив ва молиявий бошқарув тизимларини жорий этилишига, компаниянинг ишлаб чиқариш қувватларини оширишга, йиллик солиқ тушумларини хусусийлаштиришдан олдинги даврга нисбатан каррасига оширишга муваффақ бўлганлигини таъкидлаб ўтди.
Учрашув давомида Ўзбекистондаги Coca-Cola компанияси Туркиянинг йирик компанияларидан бири бўлган “Anadolu Group” холдинги таркибига кирувчи “Coca-Cola İçecek”га 2021 йилда сотилиши Ўзбекистондаги хусусийлаштиришнинг биринчи муваффақиятли мисолларидан бири ҳисобланишини таъкидлаб ўтилди.
Маълумот учун: 2021 йилда “Rothschild & Co” ва “Dentons” халқаро консалтинг компаниялари иштирокида, “Coca-Cola Ichimligi Uzbekiston, Ltd” МЧЖ устав капиталидаги 57,1% давлат улушини “Cоcа-Cола İçеcек А.Ş.” (CCI) компаниялар гуруҳига 252,3 миллион АҚШ долларига сотилган.
Мазкур битим Ўзбекистон ичимликлар бозорига ижобий таъсир кўрсатди, хусусан, сўнгги 3 йил ичида турк инвестори томонидан Ўзбекистон иқтисодиётига сармоя киритиш йўли билан, Урганчдаги мавжуд ишлаб чиқариш инфратузилмасини модернизация қилиш учун 40 миллион АҚШ долларлик  янги технологиялар жорий қилинди, шунингдек Самарқанд шаҳрида қиймати 112 миллион АҚШ доллар бўлган “Coca-Cola Bottlers Uzbekistan”нинг янги ва замонавий тўртинчи заводи ишга туширилди, натижада янги 200 та иш ўринлари яратилди. 2025 йилда Намангандаги мавжуд завод ўрнига янги замонавий инфратузилмага ва технологияларга эга бўлган завод бошқа жойда янгидан қуриб ишга туширилади.
Жаноб Эзел Агаоглу Ўзбекистондаги фаолияти давомида яқиндан ҳамкорлик ва ҳамроҳлик қилганлиги учун Давактив агентлигига миннатдорчилик билдириб, Компанияга янги келадиган раҳбар билан конструктив ва сермаҳсул ҳамкорлик ўрнатилишига ишонч билдирди.
Учрашув якунида Давактив агентлиги жаноб Эзел Агаоглуга хусусийлаштиришдан кейинги жараёндаги энг яхши бошқарувчи фахрий ёрлиғини топшириб, келгусидаги фаолиятига янада улкан зафарлар тилаб қолди.

Генеральный директор компании «Coca-Cola Ichimligi Uzbekistan Ltd» Эзель Агаоглу завершает свою деятельность в Узбекистане
12 сентября текущего года Эзель Агаоглу, работающий генеральным директором «Coca-Cola Ichimligi Uzbekistan Ltd» с сентября 2021 года, посетил Агентство госактивов в связи с завершением деятельности в Узбекистане, поблагодарив за проявленное тесное сотрудничество во время своей деятельности.
Господин Эзель Агаоглу отметил, что за время своей деятельности в Узбекистане начиная с сентября 2021 года удалось внедрить современные системы корпоративного и финансового управления в компании «Coca-Cola Ichimligi Uzbekistan Ltd», увеличить производственные мощности компании, а также кратно увеличить ежегодные налоговые поступления по сравнению с периодом до приватизации.
В ходе встречи отмечено, что продажа компании Coca-Cola в Узбекистане одной из крупнейших компаний Турции «Coca-Cola İçecek» в 2021 году, входящей в состав холдинга «Anadolu Group», считается одним из первых успешных примеров приватизации в Узбекистане.
Для информации: в 2021 году при участии международных консалтинговых компаний «Rothschild & Co» и «Dentons», 57,1% государственной доли в уставном капитале ООО «Coca-Cola Ichimligi Uzbekistan, Ltd» продана группе компаний «Coca-Cola İçyecek A.Ş.» за 252,3 млн долларов США.
Данная сделка оказала положительное влияние на рынок напитков Узбекистана. За последние 3 года турецкий инвестор вложил средства в экономику Узбекистана, в частности внедрены новые технологии на сумму 40 миллионов долларов США для модернизации существующей производственной инфраструктуры в Ургенче, построен новый современный четвертый завод «Coca-Cola Bottlers Uzbekistan» в Самарканде стоимостью 112 миллионов долларов США, в результате чего создано 200 новых рабочих мест. В 2025 году вместо существующего завода в Намангане, на другой локации планируется заново построить новый завод с современной инфраструктурой и технологиями.
Господин Эзель Агаоглу поблагодарил Агентство госактивов за тесное сотрудничество и поддержку на протяжении всей своей деятельности в Узбекистане и выразил уверенность в том, что с новым руководителем компании также будет налажено конструктивное и плодотворное сотрудничество.
В завершение встречи Агентство госактивов вручил господину Эзелю Агаоглу почетную грамоту лучшего менеджера в процессе постприватизации и пожелал ему больших успехов в дальнейшей карьере.