Тошкент шаҳрида “Санкт-Петербург” бизнес маркази биносини барпо этиш лойиҳаси бўйича “Стройпроект” МЧЖ (Россия) билан келишувга эришилди
Жорий йилнинг 19 июнь куни Давактив агентлиги биносида Россиянинг “Стройпроект” МЧЖ компанияси ҳамда Давактив агентлиги вакиллари ўртасида давлат-хусусий шериклик битими лойиҳаси имзоланди.
Мазкур битимга мувофиқ, Тошкент шаҳри марказида давлат-хусусий шериклик асосида “Санкт-Петербург” бизнес маркази биносини барпо этиш лойиҳаси амалга оширилади, хусусан:
– йигирма беш йил муддатга хусусий шерикка 0,20 га ер майдони ижарага берилиши;
– 2025 йил 1 сентябрга қадар 10,0 млн АҚШ доллари миқдорида инвестиция киритилиши натижасида пастқи қаватларда хизмат кўрсатиш фаолиятини йўлга қўйиш имконини берувчи замонавий бизнес марказ биносини қурилиши ва унинг фаолияти йўлга қўйилиши;
– камида 150 та янги иш ўрни яратилиши;
– замонавий бизнес марказ биносининг камида бир минг квадрат метр қисмига Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси Тошкент шаҳар бошқармасини жойлаштирилиш белгиланган.
Маълумот учун: “Стройпроект” МЧЖ – 1990 йилда ташкил этилган бўлиб унинг бош офиси Санкт-Петербург шаҳрида жойлашган. Компания – транспорт инфратузилмасини лойиҳалаш соҳасида Россиянинг етакчи компанияларидан бири ҳисобланади. Компаниянинг асосий фаолияти автомобил йўллари, кўприк иншоотлари, темир йўл инфратузилмаси ва аеропорт мажмуаларини комплекс лойиҳалаш, шунингдек қурилишни назорат қилишдан иборатдир. 1500 тадан ортиқ ходимлар мавжуд.

Agreement reached with “Stroyproekt” LLC (Russia) on construction project of business centre building “St. Petersburg” in Tashkent
On June 19 this year in the building of the State Asset Management Agency a draft agreement on public-private partnership was signed between the representatives of Russian Stroyproekt LLC and UzSAMA.
In accordance with this agreement, a project on creation of a business centre building "St. Petersburg" will be implemented in the centre of Tashkent on the basis of public-private partnership. "St. Petersburg", in particular:
- the leasing of 0.20 hectares of land by the private partner for a period of twenty-five years;
- Completion of construction of a modern business centre building and setting up of services on the lower floors by September 1, 2025 as a result of an investment of USD 10.0 mln;
- creation of at least 150 new job positions;
- Allocate at least one thousand square meters of modern business centre building to accommodate Tashkent city department of Chamber of Commerce and Industry of Uzbekistan.
For reference: Stroyproekt LLC was founded in 1990 and is headquartered in St Petersburg. The company is one of the leading Russian companies in transport infrastructure design. The main focus of the company is comprehensive design of highways, bridges, railway infrastructure and airport complexes, as well as control over construction. The company has more than 1,500 employees.