Тошкент шаҳрида “Санкт-Петербург” бизнес маркази биносини барпо этиш лойиҳаси бўйича “Стройпроект” МЧЖ (Россия) билан келишувга эришилди
Жорий йилнинг 19 июнь куни Давактив агентлиги биносида Россиянинг “Стройпроект” МЧЖ компанияси ҳамда Давактив агентлиги вакиллари ўртасида давлат-хусусий шериклик битими лойиҳаси имзоланди.
Мазкур битимга мувофиқ, Тошкент шаҳри марказида давлат-хусусий шериклик асосида “Санкт-Петербург” бизнес маркази биносини барпо этиш лойиҳаси амалга оширилади, хусусан:
– йигирма беш йил муддатга хусусий шерикка 0,20 га ер майдони ижарага берилиши;
– 2025 йил 1 сентябрга қадар 10,0 млн АҚШ доллари миқдорида инвестиция киритилиши натижасида пастқи қаватларда хизмат кўрсатиш фаолиятини йўлга қўйиш имконини берувчи замонавий бизнес марказ биносини қурилиши ва унинг фаолияти йўлга қўйилиши;
– камида 150 та янги иш ўрни яратилиши;
– замонавий бизнес марказ биносининг камида бир минг квадрат метр қисмига Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси Тошкент шаҳар бошқармасини жойлаштирилиш белгиланган.
Маълумот учун: “Стройпроект” МЧЖ – 1990 йилда ташкил этилган бўлиб унинг бош офиси Санкт-Петербург шаҳрида жойлашган. Компания – транспорт инфратузилмасини лойиҳалаш соҳасида Россиянинг етакчи компанияларидан бири ҳисобланади. Компаниянинг асосий фаолияти автомобил йўллари, кўприк иншоотлари, темир йўл инфратузилмаси ва аеропорт мажмуаларини комплекс лойиҳалаш, шунингдек қурилишни назорат қилишдан иборатдир. 1500 тадан ортиқ ходимлар мавжуд.

Достигнуто соглашение с ООО «Стройпроект» (Россия) по проекту строительства здания бизнес-центра «Санкт-Петербург» в Ташкенте
19 июня текущего года в здании Агентства госактивов между представителями российской компании ООО “Стройпроект” и Агентства госактивов был подписан проект соглашения о государственно-частном партнерстве.
В соответствии с данным соглашением, в центре города Ташкента на основе государственно-частного партнерства будет реализован проект по созданию здания бизнес-центра “Санкт-Петербург”, в частности:
– аренда земли площадью 0,20 га частным партнером сроком на двадцать пять лет;
– завершение строительства современного здания бизнес-центра и налаживания деятельности предоставления услуг на нижних этажах до 1 сентября 2025 года в результате инвестиций в размере 10,0 млн. долларов США;
– создание не менее 150 новых рабочих мест;
– выделить не менее тысячи квадратных метров здания современного бизнес-центра для размещения Ташкентского городского управления Торгово-промышленной палаты Узбекистана.
Для справки: ООО "Стройпроект" - основано в 1990 году, штаб-квартира находится в городе Санкт-Петербург. Компания является одной из ведущих российских компаний в области проектирования транспортной инфраструктуры. Основным направлением деятельности компании является комплексное проектирование автомобильных дорог, мостовых сооружений, железнодорожной инфраструктуры и аэропортовых комплексов, а также контроль за строительством. В компании работает более 1500 сотрудников.