Бўш турган мулкий мажмуани сотиш бўйича ўтказилган очиқ савдо жараёнлари якуни тўғрисида ахборот
Аввал хабар берилганидек, тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, Тошкент шаҳар, Миробод тумани, Буюк Турон кўчаси 41 ва 42-уй манзилида жойлашган мулкий мажмуани очиқ савдо жараёнларининг барча босқичлари “E-auksion” электрон савдо платформасида амалга оширилди.
Қайд этиш жоизки, мулкий мажмуа ташқи кўринишининг тарихий архитектура қиёфасини сақлаб қолиш мақсадида, савдо жараёнларида қуйидаги қатъий талаблар белгиланган:
• Буюк Турон кўчаси 42-уй, Ўзбекистон миллий ахборот агентлиги (УзА)нинг собиқ маъмурий биноси (курантли 16 қаватли бино, Ричард Блезэ архитектураси) ҳамда Бухоро ва Буюк Турон кўчалари кесишмасидаги 4 қаватли маъмурий бино (“А.Навоий театри” томонидаги қисми) қатъиян бузилмаслиги ҳамда ташқи кўринишининг тарихий архитектура қиёфасини сақлаб қолиш;
• келгусида қурилиш таъмирлаш ва реконструкция ишларини Маданий мерос агентлиги билан келишилган ҳолда амалга ошириш.
Рақобат муҳитида бўлиб ўтган очиқ савдоларда 6 нафар талабгорлар мулкий мажмуани сотиб олиш бўйича таклифлари “E-auksion” электрон савдо платформаси орқали келиб тушган.
Мулкий мажмуани сотиб олиш учун қўйилган шаҳарсозлик талабларига қатъий риоя этган ҳолда энг яхши лойиҳа концепциясини тақдим қилган ҳамда бошқа талабгорларнинг тижорат таклифидан юқори нарх таклифини билдирган “CENTARA PRO” МЧЖ 300,0 млрд. сўм сотиб олиш тўлови ва 50,0 млн. АҚШ доллари миқдоридаги инвестициялар киритиш шарти билан савдо ғолиби деб топилди.
Таъкидлаш жоизки, Харидорнинг таклифи мустақил баҳоловчи ташкилотининг баҳолаган қийматидан юқори.
“CENTARA PRO” МЧЖ томонидан тақдим этилган лойиҳа концепциясига асосан мулкий мажмуа негизида замонавий ҳордиқ ва маданият, шу жумладан музей, кўнгилочар объектлар, офис ва апартаментлар барпо этилиши кўзда тутилган.
Мулкий мажмуани хусусийлаштириш натижалари Давлат активларини хусусийлаштириш ва хусусийлаштириш жараёнларини мувофиқлаштириш давлат комиссиясининг тегишли қарори билан маъқулланган.
Таъкидлаш жоизки, мулкий мажмуа бўйича савдо жараёнининг ҳар бир босқичи юзасидан Давактив агентлигининг расмий веб-сайти орқали жамоатчиликка ахборотлар бериб борилган ва савдо жараёнида рақобат муҳити таъминланган.
Маълумот учун: Ўзбекистон миллий ахборот агентлиги (УзА)га Тошкент шаҳар, Миробод тумани, Матбуотчилар 32-уй манзилида жойлашган бино маъмурий бино сифатида ажратилган.
“CENTARA PRO” МЧЖ туристик ва реклама фаолияти, шу жумладан меҳмонхоналар ҳамда кўчмас мулк объектларининг бошқаруви фаолиятини амалга оширади.

Информация об итогах открытых торгов по продаже пустующего имущественного комплекса
Как сообщалось ранее, согласно соответствующим программам приватизации, проведены открытые торги по продаже имущественного комплекса, расположенное по адресу город Ташкент, Мирабадский район, улица Буюк Турон 41 и 42, с принятием заявок на электронной торговой платформе «E-auksion».
Необходимо отметить, что в целях сохранения исторического архитектурного облика внешнего вида имущественного комплекса, в процессе торгов установлены следующие обязательные требования:
• строго не сносить бывшее административное здание Национального информационного агентства Узбекистана (УзА) (16-ти этажное здание с курантом, архитектура Ричарда Блезэ) по улице Буюк Турон 42 и 4-х этажное административное здание на пересечении улиц Бухара и Буюк Турон (часть со стороны «театра А.Навои»), а также сохранить исторический архитектурный облик внешнего вида;
• в будущем при необходимости ремонтно-строительных работ, проектно-сметную документацию и ремонтные работы осуществлять только по согласованию с Агентством культурного наследия.
В ходе открытых торгов, проведенных в конкурентной среде, поступили предложения о приобретении имущественного комплекса от 6 претендентов через электронную торговую платформу «E-auksion».
ООО «CENTARA PRO», предложившее наилучший проект концепции при строгом соответствии установленным требованиям градостроительства, а также представшее самое высокое ценовое предложение среди всех поступивших, признано победителем торгов с выкупной стоимостью 300,0 млрд сумов с внесением инвестиционных обязательств в размере 50,0 млн.долл.США.
Следует отметить, что предложение покупателя превышает стоимость, определенную независимой оценочной организацией.
В соответствии с представленным ООО «CENTARA PRO» проектом концепции, на базе имущественного комплекса предусматривается строительство современных объектов отдыха и культуры, в том числе музея, а также развлекательных объектов, офисов и апартаментов.
Итоги открытых торгов имущественного комплекса одобрены соответствующим решением Государственной комиссии по приватизации государственных активов и координации процессов приватизации.
Следует отметить, что общественность проинформирована о каждом этапе процесса продажи имущественного комплекса посредством официального веб-сайта Агентства по управлению государственными активами, а также обеспечена конкурентная среда в процессе продажи.
К сведению: Национальному информационному агентству Узбекистана (УзА) выделено здание, расположенное по адресу Матбуотчилар 32, Мирабадского района города Ташкента в качестве административного здания.
ООО «CENTARA PRO» осуществляет туристическую и рекламную деятельность, в том числе управление гостиницами и объектами недвижимости.