Бўш турган мулкий мажмуани сотиш бўйича ўтказилган очиқ савдо жараёнлари якуни тўғрисида ахборот
Аввал хабар берилганидек, тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, Тошкент шаҳар, Миробод тумани, Буюк Турон кўчаси 41 ва 42-уй манзилида жойлашган мулкий мажмуани очиқ савдо жараёнларининг барча босқичлари “E-auksion” электрон савдо платформасида амалга оширилди.
Қайд этиш жоизки, мулкий мажмуа ташқи кўринишининг тарихий архитектура қиёфасини сақлаб қолиш мақсадида, савдо жараёнларида қуйидаги қатъий талаблар белгиланган:
• Буюк Турон кўчаси 42-уй, Ўзбекистон миллий ахборот агентлиги (УзА)нинг собиқ маъмурий биноси (курантли 16 қаватли бино, Ричард Блезэ архитектураси) ҳамда Бухоро ва Буюк Турон кўчалари кесишмасидаги 4 қаватли маъмурий бино (“А.Навоий театри” томонидаги қисми) қатъиян бузилмаслиги ҳамда ташқи кўринишининг тарихий архитектура қиёфасини сақлаб қолиш;
• келгусида қурилиш таъмирлаш ва реконструкция ишларини Маданий мерос агентлиги билан келишилган ҳолда амалга ошириш.
Рақобат муҳитида бўлиб ўтган очиқ савдоларда 6 нафар талабгорлар мулкий мажмуани сотиб олиш бўйича таклифлари “E-auksion” электрон савдо платформаси орқали келиб тушган.
Мулкий мажмуани сотиб олиш учун қўйилган шаҳарсозлик талабларига қатъий риоя этган ҳолда энг яхши лойиҳа концепциясини тақдим қилган ҳамда бошқа талабгорларнинг тижорат таклифидан юқори нарх таклифини билдирган “CENTARA PRO” МЧЖ 300,0 млрд. сўм сотиб олиш тўлови ва 50,0 млн. АҚШ доллари миқдоридаги инвестициялар киритиш шарти билан савдо ғолиби деб топилди.
Таъкидлаш жоизки, Харидорнинг таклифи мустақил баҳоловчи ташкилотининг баҳолаган қийматидан юқори.
“CENTARA PRO” МЧЖ томонидан тақдим этилган лойиҳа концепциясига асосан мулкий мажмуа негизида замонавий ҳордиқ ва маданият, шу жумладан музей, кўнгилочар объектлар, офис ва апартаментлар барпо этилиши кўзда тутилган.
Мулкий мажмуани хусусийлаштириш натижалари Давлат активларини хусусийлаштириш ва хусусийлаштириш жараёнларини мувофиқлаштириш давлат комиссиясининг тегишли қарори билан маъқулланган.
Таъкидлаш жоизки, мулкий мажмуа бўйича савдо жараёнининг ҳар бир босқичи юзасидан Давактив агентлигининг расмий веб-сайти орқали жамоатчиликка ахборотлар бериб борилган ва савдо жараёнида рақобат муҳити таъминланган.
Маълумот учун: Ўзбекистон миллий ахборот агентлиги (УзА)га Тошкент шаҳар, Миробод тумани, Матбуотчилар 32-уй манзилида жойлашган бино маъмурий бино сифатида ажратилган.
“CENTARA PRO” МЧЖ туристик ва реклама фаолияти, шу жумладан меҳмонхоналар ҳамда кўчмас мулк объектларининг бошқаруви фаолиятини амалга оширади.

Information on the results of open sales process on selling vacant property complex
As previously reported, in accordance with the relevant privatization programs, an open sales process on selling the property complex located at 41 and 42 Buyuk Turon Street, Mirabad district, Tashkent city, with acceptance of applications on the electronic trading platform "E-auksion" was held.
It should be noted that in order to preserve the historical architectural appearance of the exterior of the property complex, the following mandatory requirements have been established in the sales process:
• strictly not to demolish the former administrative building of the National Information Agency of Uzbekistan (UzA) (16-storey building with a chime, Richard Blaise architecture) at 42 Buyuk Turon Street, as well as 4-storey administrative building at the intersection of Bukhara and Buyuk Turon Streets (part from the side of "A.Navoi" theater), and to preserve the historical architectural appearance of the exterior;
• further, if repair and construction works are necessary, design estimate documentation and repair works should be carried out only in coordination with the Agency of Cultural Heritage.
During the open sales conducted in a competitive environment, proposals for the acquisition of the property complex were received from 6 applicants through the electronic trading platform "E-auksion".
"CENTARA PRO LLC", which offered the best concept design with strict compliance with the established requirements of urban development, as well as submitted the highest price offer among all the proposals received, was recognized as the winner of the sales with a redemption value of 300.0 billion UZS with the payment of investment obligations in the amount of 50.0 million USD.
It should be noted that the buyer's offer exceeds the value determined by an independent appraisal organization.
According to the draft concept submitted by CENTARA PRO LLC, the construction of modern recreation and cultural facilities, including a museum, as well as entertainment facilities, offices and apartments is envisaged on the basis of the property complex.
The results of the open sales of the property complex were approved by the relevant decision of the State Commission for Privatization of State Assets and Coordination of Privatization Processes.
It should be noted that the public is informed about each stage of the sale process of the property complex through the official website of the State Assets Management Agency, and a competitive environment in the sale process is ensured.
For information: The National Information Agency of Uzbekistan (UzA) has been allocated a building located at Matbuotchilar 32, Mirabad district of Tashkent city as an administrative building.