Бир қатор йирик давлат активлари хусусийлаштирилади
Ўзбекистон Республикаси Президентининг жорий йил 8 апрелдаги “Тадбиркорлик муҳитини яхшилаш ва хусусий секторни ривожлантириш орқали барқарор иқтисодий ўсиш учун шарт-шароитлар яратиш борасидаги навбатдаги ислоҳотлар тўғрисида”ги ПФ-101 сон Фармонига мувофиқ қуйидаги йирик жамиятларни хусусийлаштирилиш белгиланди:
• тажрибали инвестиция банкини жалб этиб, “Ўзбекнефтгаз” АЖнинг, шу жумладан, акцияларини оммавий жойлаштириш (IPO) орқали камида 49 фоиз улушини, шунингдек, “Иссиқлик электр станциялари” АЖдаги 51 фоиз ва ундан юқори миқдордаги давлат улушини хусусийлаштириш ишлари бошланади;
• халқаро консалтинг компанияси хулосалари асосида "Ўзбекгидроэнерго" АЖни ислоҳ қилиш стратегияси тасдиқлаш учун Вазирлар Маҳкамасига киритилади.
Бунда, янги кичик ва ўрта гидроэлектростанцияларни қуришда хусусий сектор иштирокидаги, шу жумладан, давлат-хусусий шериклик шартлари асосидаги лойиҳаларни амалга оширишга устуворлик берилади;
• “Uzbekistan airways” АЖ устав капиталидаги 51 фоиз ва ундан юқори миқдордаги давлат улушининг савдога чиқарилишини, шу жумладан, акцияларини оммавий жойлаштириш (IPO) ишлари бошланади;
• халқаро инвестиция банки ва консультантларни жалб этган ҳолда, “UzAuto Motors”АЖ акциялар пакетининг 10 фоизгача қисмини маҳаллий фонд бозорида оммавий жойлаштирилади (IPO) ва бу корхонанинг қолган улушини ҳамда “UzAuto Motors Powertrain” АЖ, “Samarqand Avtomobil zavodi” МЧЖни стратегик инвесторларга сотиш стратегияси Вазирлар Маҳкамасига киритилади.

Ряд крупных государственных активов будет приватизировано
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 8 апреля текущего года № ПФ-101 «Об очередных реформах по созданию условий для устойчивого экономического роста путем улучшения предпринимательской среды и развития частного сектора», приватизируются следующие крупные общества:
• с привлечением опытного инвестиционного банка начать работу по приватизации АО «Узбекнефтегаз», в том числе путем публичного размещения (IPO) акций в размере не менее 49 процентов, а также государственной доли в размере 51 процента и более в АО «Тепловые электрические станции»;
• на основании заключений международной консалтинговой компании внести на утверждение в Кабинет Министров Стратегию реформирования АО «Узбекгидроэнерго».
При этом в процессе строительства новых малых и средних гидроэлектростанций приоритетным будет считать реализацию проектов с участием частного сектора, в том числе на основе условий государственно-частного партнерства;
• начать работу по выставлению на торги государственной доли в размере 51 процента и более в уставном капитале АО «Uzbekistan airways», в том числе путем публичного размещения (IPO) акций;
• с привлечением международного инвестиционного банка и консультантов обеспечить публичное размещение (IPO) на местном фондовом рынке до 10 процентов пакета акций АО «UzAuto Motors»и внести в Кабинет Министров Стратегию реализации стратегическим инвесторам остальной доли данного предприятия и АО «UzAuto Motors Powertrain», ООО «Samarqand Avtomobil zavodi».