"Жамиятни ижтимоий-иқтисодий трансформациялаш шароитида бозор ва мулкий муносабатларни ривожлантириш" халқаро илмий-амалий конференциясида қатнашиш учун аризалар қабул қилинади
2024 йил 3 май куни Давлат активларини бошқариш агентлиги ҳузуридаги Хусусийлаштириш ва давлат активларини бошқариш муаммоларини тадқиқ этиш марказида "Жамиятни ижтимоий-иқтисодий трансформациялаш шароитида бозор ва мулкий муносабатларни ривожлантириш" мавзусида халқаро илмий-амалий конференция ўтказилиши режалаштирилмоқда. Мазкур конференция Давлат активларини бошқариш агентлигининг Тадқиқотлар маркази ташкил этилганлигининг 30 йиллигига бағишланган.
Конференция бошланиши вақти: соат 10:00 (Тошкент вақти билан).
Конференция тили: ўзбек, рус ва инглиз
Конференциянинг асосий йўналишлари:
1. Давлат мулкини хусусийлаштириш – мулкий муносабатларни ўзгартириш, хусусий мулкни ривожлантириш ва иқтисодиётда давлат иштирокини қисқартириш асоси.
2. Давлат мулкини самарали бошқариш ва давлат активларини трансформациялаш институтлари ва механизмларини ривожлантириш.
3. Хўжалик жамиятларида, шу жумладан давлат иштирокидаги корхоналарда корпоратив бошқарувнинг замонавий халқаро стандартлари ва илғор амалиётини жорий этиш.
4. Иқтисодий ночор корхоналарни молиявий соғломлаштириш методологияси ва механизмларини, тўловга қобилиятсизлик ва банкротлик тартиб-таомилларини такомиллаштириш.
5. Қимматли қоғозлар бозорининг фаолият кўрсатиш механизмлари орқали капитал бозорини, унинг инфратузилмасини ривожлантириш ва инвесторларни жалб қилиш.
6. Кўчмас мулк бозорини ривожлантириш, баҳолаш ва риэлторлик фаолиятини давлат томонидан тартибга солиш ҳамда фаолият кўрсатишини такомиллаштириш масалалари.
Мазкур конференцияда иштирок этиш учун 2024 йил 3 май санасига қадар конференция йўналишлари бўйича мақола/тезисни (илова қилинган шаклдаги ариза билан биргаликда) ўзбек, рус ёки инглиз тилларида тақдим этиш лозим.
Мақола/тезислар электрон шаклда қуйидаги электрон почта манзили бўйича: research@davaktiv.uz ёки қуйидаги Telegram аккаунт орқали: @Mirakhmad1 (Мирахмад Жалилов) қабул қилинади.
Конференция ишида маҳаллий ва хорижий олий таълим муассасаларининг ўқитувчилари, докторантлари, мустақил тадқиқотчилари ва талабалари, илмий-тадқиқот муассасаларининг илмий ходимлари, шунингдек давлат органлари, корхоналар ҳамда нодавлат ташкилотларнинг раҳбар ходимлари ва мутахассислари иштирок этишлари мумкин. Конференцияда онлайн режимида иштирок этишни хоҳловчи шахсларга олдиндан уланиш этиш учун ҳавола юборилади.
Конференция материаллари тўпламини нашр этиш ва ташкилий ишларни амалга ошириш учун Ўзбекистонлик иштирокчилар ҳар бир саҳифа учун 30 000 сўм миқдорида ташкилий бадал тўлашлари лозим. Хорижий мамлакатлардан бўлган иштирокчилар учун конференцияда иштирок этиш бепул.
Конференция мақола/тезисларини расмийлаштиришга қўйиладиган талаблар:
• мақола/тезис конференция илмий йўналишларига оид долзарб мавзуларда, илмий таҳлил ва тугалланган фикрлар асосида, илмий-амалий тавсияларни ўз ичига қамраб олган ҳолда, имловий хатоларсиз тақдим этилиши лозим;
• мақола/тезис матни 3-5 бетдан ошмаслиги лозим;
• матн муҳаррири – MS Word;
• варақ формати – А4 ўлчовли, китоб шакли, матннинг ҳар бир томонидан – 20 мм;
• шрифт: гарнитура – Times New Roman, 14 кегль катталигида;
• хатбоши – 1,0 см, қаторлар оралиғи – бир интервал, текислаш – матн кенглиги бўйича;
• мақола/тезис номи унинг юқори қисмида БОШ ҲАРФЛАРДА ёзилади, қалин шрифтда, текислаш марказдан.
• бир қатордан кейин ўнг томонда муаллиф маълумотлари кўрсатилади (Ф.И.Ш. (тўлиқ), иш жойи, илмий даражаси ва илмий унвони, электрон почта манзили ва мобил телефон рақами). Бир қатордан кейин мақола/тезиснинг асосий матни берилади.
• жадвал ва графиклар MS Excel форматида; расм ва схемалар MS Word форматида; формулалар MS Equation муҳарририда;
• барча жадвал, график, расм ва схемаларнинг манбаси ва изоҳи келтирилиши шарт;
• адабиётлар рўйхати мақола/тезис охирида келтирилади. Фойдаланилган манба ва адабиётларга ҳаволалар мақола/тезис асосий матни ичида квадрат қавслар ичида келтирилиши (масалан, [1]) ҳамда матнда зикр қилиш тартибида жойлаштирилиши керак. Адабиётлар рўйхатининг расмийлаштирилиши ГОСТ 7.0.100-2018 га мувофиқ бўлиши керак.
• мақола/тезис файли номланишида конференциянинг тегишли йўналиши рақами ва муаллиф фамилияси лотин ҳарфларда кўрсатилган бўлиши керак (масалан: 1-Saidov.doc).
Мақола/тезис матни таҳрир қилинган бўлиши ва расмийлаштиришнинг техник талабларига қатъий мос келиши керак. Ушбу талабларга жавоб бермайдиган ва кечикиб юборилган мақола/тезислар қабул қилинмайди. Муаллиф мақола/тезиснинг мазмуни, матнда фойдаланилган мисоллар, иқтибослар ва маълумотларнинг аниқлиги ва ишончлилиги учун жавобгардир.
Битта муаллифдан фақат битта якка тартибда мақола/тезис қабул қилинади, қолганлари (2 тадан кўп бўлмаган) ҳаммуаллифликда бўлиши мумкин. Халқаро илмий-амалий конференция якунлари бўйича конференция материаллари тўплами нашр этилади. Экспертлардан ижобий тавсиялар олган муаллифларнинг мақола/тезислари конференция материаллари тўпламида чоп этилади. Конференция материаллари тўплами конференция ўтказилгандан кейин муаллифларга электрон тарзда юборилади.
Ташкилий бадални ўтказиш учун банк карта рақами: 8600 1129 9647 7501 (Ashurov Zufar Abdulloyevich).
Конференция ташкилий қўмитаси манзили: Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги ҳузуридаги Хусусийлаштириш ва давлат активларини бошқариш муаммоларини тадқиқ этиш маркази, Тошкент шаҳар, Миробод тумани, Амир Темур кўчаси 6-уй. Тел.: (99871) 259-21-06.
Муаллиф (муаллифлар) аризаси
"ЖАМИЯТНИ ИЖТИМОИЙ-ИҚТИСОДИЙ ТРАНСФОРМАЦИЯЛАШ ШАРОИТИДА БОЗОР ВА МУЛКИЙ МУНОСАБАТЛАРНИ РИВОЖЛАНТИРИШ"
халқаро илмий-амалий конференциясида иштирок этиш учун
Муаллиф фамилияси, исми ва шарифи (тўлиқ)
Шаҳар, мамлакат
Иш ёки ўқиш жойи (ташкилотнинг тўлиқ номи)
Лавозими
Илмий даража ва илмий унвон
E-mail
Телефон рақамлари
Иштирок этиш шакли (шахсан/сиртдан)
Мақола/тезис номи
Йўналиш рақами ва номи
Ташкилий бадал тўлови (тўлов тасдиғи илова қилиниши керак)
«Жамиятни ижтимоий-иқтисодий трансформациялаш шароитида бозор ва мулкий муносабатларни ривожлантириш» мавзусида халқаро илмий-амалий конференциясида иштирок этиш учун мақола/тезисни юбориб, мен ўз амқола/тезисимни конференция тўпламида бепул (муаллиф ҳақи тўланмасдан) нашр этишга розиман.

Applications are accepted for participation in the international scientific and practical conference “Development of Market and Property Relations in Conditions of Social and Economic Transformation of Society”
On 3 May 2024, the Center for research of problems in privatization and state assets management under the State Assets Management Agency is planning to hold an international scientific and practical conference on the topic: “Development of Market and Property Relations in Conditions of Social and Economic Transformation of Society”, dedicated to the 30th anniversary of formation of the Research Center of the State Assets Management Agency.
Beginning of the conference: 10.00 Tashkent time.
Languages of the conference: Uzbek, Russian and English
The main areas of the conference:
1. Privatization of state property – a basis for transformation of property relations, development of private property and reduction of state participation in the economy.
2. Development of institutions and mechanisms for effective management of state property and transformation of state assets.
3. Introduction of modern international standards and best practices of corporate governance in business companies, including state-owned enterprises.
4. Improvement of methodology and mechanisms for implementing the financial rehabilitation of economically insolvent enterprises, insolvency and bankruptcy procedures.
5. Development of capital market, its infrastructure and attraction of investors through the mechanisms of functioning of the securities market.
6. Issues of development of real estate market, improvement of state regulation and functioning of appraisal and real estate activities.
To participate in the conference, it is needed to submit by May 3, 2024 a paper in the areas of the conference (with an application in the attached form) in Uzbek, Russian or English.
The conference can be attended by teachers, doctoral students, independent researchers and students of local and foreign universities, scientific personnel of research institutions, as well as managers and specialists of government agencies, enterprises and non-governmental organizations. Persons who wish to participate in the conference online will be sent a connection link in advance.
To publish the conference proceedings and carry out organizational work, participants from Uzbekistan must pay an organizational fee in the amount of 30,000 soums per page. Participation in the conference for participants from foreign countries is free.
Requirements for formatting the conference paper:
• paper must be presented without spelling errors on current topics related to the scientific areas of the conference, based on scientific analysis and complete opinions, including scientific and practical recommendations;
• text of paper should not exceed 3-5 pages;
• text editor – MS Word;
• sheet format – A4 format, book format, on each side of the text – 20 mm;
• font: Times New Roman, size 14;
• paragraph – 1.0 cm, line spacing – single, align to width;
• title of the paper – should be written at the top of the paper in CAPITAL LETTERS, bold, centered;
• in the right corner, through a line, the author’s data should be indicated (name and surname (full), place of work, academic degree and academic title, email address and mobile phone number). After one line, the main text of the paper should be written;
• tables and graphs should be in MS Excel format; pictures and diagrams should be in MS Word format; formulas should be done by MS Equation editor;
• sources and explanations for all tables, graphs, figures and diagrams must be provided;
• list of references should be given at the end of the paper. Links to the source and literature used should be given within the main text of the paper in square brackets (for example, [1]) and placed in the order of mention throughout the text. The design of the bibliographic list must be in accordance with GOST 7.0.100-2018.
• file name of the paper should indicate the number of the appropriate area of the conference and the author’s surname in Latin letters (for example: 1-Saidov.doc).
The text of the paper must be edited and strictly comply with the technical requirements for formatting. Papers that do not meet the requirements and are submitted late will not be accepted. The author is responsible for the content of the paper, the reliability and accuracy of examples, quotes and information used in the text.
Only one individual paper is accepted from one author, the rest (no more than 2) are possible in co-authorship. Upon the completion of the international scientific and practical conference, the conference proceedings will be published. Authors’ papers, which received positive recommendations from experts, will be published in the conference proceedings. The conference proceedings in electronic form will be sent to the authors after the conference.
Papers will be accepted electronically by email: research@davaktiv.uz or via Telegram account: @Mirakhmad1 (Mirahmad Jalilov).
Bank card number for transferring the amount of organizational fee: 8600 1129 9647 7501 (Ashurov Zufar Abdulloyevich).
The address of the conference organizing committee: Center for research of problems in privatization and state assets management under the State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan, Tashkent city, Mirabad district, Amir Temur Street, 6. Tel.: (99871) 259-21-06.
Author’s (authors’) application
for participation in the international scientific and practical conference
"DEVELOPMENT OF MARKET AND PROPERTY RELATIONS IN CONDITIONS OF SOCIAL AND ECONOMIC TRANSFORMATION OF SOCIETY"
Author’s name and surname (full)
Place of work or study (full name of organization)
Position
Academic degree and academic title
E-mail
Telephone numbers
Form of participation (in person/in absentia)
Title of the paper
Number and name of the main area of the conference
Payment of the organizational fee (confirmation of payment should be attached)
By submitting my paper for participation in the international scientific and practical conference Development of Market and Property Relations in Conditions of Social and Economic Transformation of SocietyI agree to the free (without payment of royalties) publication of my paper in the conference proceedings.