"Жамиятни ижтимоий-иқтисодий трансформациялаш шароитида бозор ва мулкий муносабатларни ривожлантириш" халқаро илмий-амалий конференциясида қатнашиш учун аризалар қабул қилинади
2024 йил 3 май куни Давлат активларини бошқариш агентлиги ҳузуридаги Хусусийлаштириш ва давлат активларини бошқариш муаммоларини тадқиқ этиш марказида "Жамиятни ижтимоий-иқтисодий трансформациялаш шароитида бозор ва мулкий муносабатларни ривожлантириш" мавзусида халқаро илмий-амалий конференция ўтказилиши режалаштирилмоқда. Мазкур конференция Давлат активларини бошқариш агентлигининг Тадқиқотлар маркази ташкил этилганлигининг 30 йиллигига бағишланган.
Конференция бошланиши вақти: соат 10:00 (Тошкент вақти билан).
Конференция тили: ўзбек, рус ва инглиз
Конференциянинг асосий йўналишлари:
1. Давлат мулкини хусусийлаштириш – мулкий муносабатларни ўзгартириш, хусусий мулкни ривожлантириш ва иқтисодиётда давлат иштирокини қисқартириш асоси.
2. Давлат мулкини самарали бошқариш ва давлат активларини трансформациялаш институтлари ва механизмларини ривожлантириш.
3. Хўжалик жамиятларида, шу жумладан давлат иштирокидаги корхоналарда корпоратив бошқарувнинг замонавий халқаро стандартлари ва илғор амалиётини жорий этиш.
4. Иқтисодий ночор корхоналарни молиявий соғломлаштириш методологияси ва механизмларини, тўловга қобилиятсизлик ва банкротлик тартиб-таомилларини такомиллаштириш.
5. Қимматли қоғозлар бозорининг фаолият кўрсатиш механизмлари орқали капитал бозорини, унинг инфратузилмасини ривожлантириш ва инвесторларни жалб қилиш.
6. Кўчмас мулк бозорини ривожлантириш, баҳолаш ва риэлторлик фаолиятини давлат томонидан тартибга солиш ҳамда фаолият кўрсатишини такомиллаштириш масалалари.
Мазкур конференцияда иштирок этиш учун 2024 йил 3 май санасига қадар конференция йўналишлари бўйича мақола/тезисни (илова қилинган шаклдаги ариза билан биргаликда) ўзбек, рус ёки инглиз тилларида тақдим этиш лозим.
Мақола/тезислар электрон шаклда қуйидаги электрон почта манзили бўйича: research@davaktiv.uz ёки қуйидаги Telegram аккаунт орқали: @Mirakhmad1 (Мирахмад Жалилов) қабул қилинади.
Конференция ишида маҳаллий ва хорижий олий таълим муассасаларининг ўқитувчилари, докторантлари, мустақил тадқиқотчилари ва талабалари, илмий-тадқиқот муассасаларининг илмий ходимлари, шунингдек давлат органлари, корхоналар ҳамда нодавлат ташкилотларнинг раҳбар ходимлари ва мутахассислари иштирок этишлари мумкин. Конференцияда онлайн режимида иштирок этишни хоҳловчи шахсларга олдиндан уланиш этиш учун ҳавола юборилади.
Конференция материаллари тўпламини нашр этиш ва ташкилий ишларни амалга ошириш учун Ўзбекистонлик иштирокчилар ҳар бир саҳифа учун 30 000 сўм миқдорида ташкилий бадал тўлашлари лозим. Хорижий мамлакатлардан бўлган иштирокчилар учун конференцияда иштирок этиш бепул.
Конференция мақола/тезисларини расмийлаштиришга қўйиладиган талаблар:
• мақола/тезис конференция илмий йўналишларига оид долзарб мавзуларда, илмий таҳлил ва тугалланган фикрлар асосида, илмий-амалий тавсияларни ўз ичига қамраб олган ҳолда, имловий хатоларсиз тақдим этилиши лозим;
• мақола/тезис матни 3-5 бетдан ошмаслиги лозим;
• матн муҳаррири – MS Word;
• варақ формати – А4 ўлчовли, китоб шакли, матннинг ҳар бир томонидан – 20 мм;
• шрифт: гарнитура – Times New Roman, 14 кегль катталигида;
• хатбоши – 1,0 см, қаторлар оралиғи – бир интервал, текислаш – матн кенглиги бўйича;
• мақола/тезис номи унинг юқори қисмида БОШ ҲАРФЛАРДА ёзилади, қалин шрифтда, текислаш марказдан.
• бир қатордан кейин ўнг томонда муаллиф маълумотлари кўрсатилади (Ф.И.Ш. (тўлиқ), иш жойи, илмий даражаси ва илмий унвони, электрон почта манзили ва мобил телефон рақами). Бир қатордан кейин мақола/тезиснинг асосий матни берилади.
• жадвал ва графиклар MS Excel форматида; расм ва схемалар MS Word форматида; формулалар MS Equation муҳарририда;
• барча жадвал, график, расм ва схемаларнинг манбаси ва изоҳи келтирилиши шарт;
• адабиётлар рўйхати мақола/тезис охирида келтирилади. Фойдаланилган манба ва адабиётларга ҳаволалар мақола/тезис асосий матни ичида квадрат қавслар ичида келтирилиши (масалан, [1]) ҳамда матнда зикр қилиш тартибида жойлаштирилиши керак. Адабиётлар рўйхатининг расмийлаштирилиши ГОСТ 7.0.100-2018 га мувофиқ бўлиши керак.
• мақола/тезис файли номланишида конференциянинг тегишли йўналиши рақами ва муаллиф фамилияси лотин ҳарфларда кўрсатилган бўлиши керак (масалан: 1-Saidov.doc).
Мақола/тезис матни таҳрир қилинган бўлиши ва расмийлаштиришнинг техник талабларига қатъий мос келиши керак. Ушбу талабларга жавоб бермайдиган ва кечикиб юборилган мақола/тезислар қабул қилинмайди. Муаллиф мақола/тезиснинг мазмуни, матнда фойдаланилган мисоллар, иқтибослар ва маълумотларнинг аниқлиги ва ишончлилиги учун жавобгардир.
Битта муаллифдан фақат битта якка тартибда мақола/тезис қабул қилинади, қолганлари (2 тадан кўп бўлмаган) ҳаммуаллифликда бўлиши мумкин. Халқаро илмий-амалий конференция якунлари бўйича конференция материаллари тўплами нашр этилади. Экспертлардан ижобий тавсиялар олган муаллифларнинг мақола/тезислари конференция материаллари тўпламида чоп этилади. Конференция материаллари тўплами конференция ўтказилгандан кейин муаллифларга электрон тарзда юборилади.
Ташкилий бадални ўтказиш учун банк карта рақами: 8600 1129 9647 7501 (Ashurov Zufar Abdulloyevich).
Конференция ташкилий қўмитаси манзили: Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги ҳузуридаги Хусусийлаштириш ва давлат активларини бошқариш муаммоларини тадқиқ этиш маркази, Тошкент шаҳар, Миробод тумани, Амир Темур кўчаси 6-уй. Тел.: (99871) 259-21-06.
Муаллиф (муаллифлар) аризаси
"ЖАМИЯТНИ ИЖТИМОИЙ-ИҚТИСОДИЙ ТРАНСФОРМАЦИЯЛАШ ШАРОИТИДА БОЗОР ВА МУЛКИЙ МУНОСАБАТЛАРНИ РИВОЖЛАНТИРИШ"
халқаро илмий-амалий конференциясида иштирок этиш учун
Муаллиф фамилияси, исми ва шарифи (тўлиқ)
Шаҳар, мамлакат
Иш ёки ўқиш жойи (ташкилотнинг тўлиқ номи)
Лавозими
Илмий даража ва илмий унвон
E-mail
Телефон рақамлари
Иштирок этиш шакли (шахсан/сиртдан)
Мақола/тезис номи
Йўналиш рақами ва номи
Ташкилий бадал тўлови (тўлов тасдиғи илова қилиниши керак)
«Жамиятни ижтимоий-иқтисодий трансформациялаш шароитида бозор ва мулкий муносабатларни ривожлантириш» мавзусида халқаро илмий-амалий конференциясида иштирок этиш учун мақола/тезисни юбориб, мен ўз амқола/тезисимни конференция тўпламида бепул (муаллиф ҳақи тўланмасдан) нашр этишга розиман.

Принимаются заявки на участие в международной научно-практической конференции «Развитие рыночных и имущественных отношений в условиях социально-экономической трансформации общества»
3 мая 2024 года в Центре исследования проблем приватизации и управления государственными активами при Агентстве по управлению государственными активами планируется проведение международной научно-практической конференции на тему: «Развитие рыночных и имущественных отношений в условиях социально-экономической трансформации общества», посвященной 30-летию годовщины образования Центра исследований Агентства по управлению государственными активами.
Начало проведения конференции: 10:00 (по ташкентскому времени).
Язык конференции: узбекский, русский и английский.
Основные направления конференции:
1. Приватизация государственного имущества – основа преобразования имущественных отношений, развития частной собственности и сокращения государственного участия в экономике.
2. Развитие институтов и механизмов эффективного управления государственным имуществом и трансформации государственных активов.
3. Внедрение современных международных стандартов и наилучшей практики корпоративного управления в хозяйственных обществах, в том числе в предприятиях с государственным участием.
4. Совершенствование методологии и механизмов осуществления финансового оздоровления экономически несостоятельных предприятий, процедур неплатежеспособности и банкротства.
5. Развитие рынка капитала, его инфраструктуры и привлечение инвесторов через механизмы функционирования рынка ценных бумаг.
6. Вопросы развития рынка недвижимости, совершенствования государственного регулирования и функционирования оценочной и риэлторской деятельности.
Для участия в конференции необходимо в срок до 3 мая 2024 года предоставить статью/тезис по направлениям конференции (с заявкой по прилагаемой форме) на узбекском, русском или английском языках.
Статьи/тезисы принимаются в электронном виде по электронной почте: research@davaktiv.uz или через Telegram аккаунт: @Mirakhmad1 (Мирахмад Жалилов).
В конференции могут принять участие преподаватели, докторанты, независимые соискатели и студенты отечественных и зарубежных вузов, научные работники научно-исследовательских учреждений, а также руководители и специалисты государственных органов, предприятий и негосударственных организаций. Лицам, пожелавшим участвовать в конференции в режиме онлайн, заблаговременно будет выслана ссылка для подключения.
Для издания сборника материалов конференции и проведения организационной работы участникам из Узбекистана необходимо внести организационный взнос в размере 30 000 сумов за страницу. Участие в конференции участников из зарубежных стран бесплатное.
Требования к оформлению статей/тезисов конференции:
• статья/тезис должна быть представлен без орфографических ошибок по актуальным темам, относящимся к научным направлениям конференции, на основе научного анализа и законченных мнений, включая научно-практические рекомендации;
• текст статьи/тезиса не должен превышать 3-5 страниц;
• текстовый редактор – MS Word;
• формат листа – формат А4, книжная, с каждой стороны текста – 20 мм;
• шрифт: гарнитура – Times New Roman, размер шрифта – 14 пт;
• абзацный отступ – 1,0 см, междустрочный интервал – одинарный, выравнивание – по ширине;
• заглавие статьи/тезиса – в верхней части статьи/тезиса ПРОПИСНЫМИ буквами, полужирным шрифтом, выравнение по центру;
• в правом углу через строку указываются данные автора (Ф.И.О. (полностью), место работы, ученая степень и ученое звание, адрес электронной почты и номер мобильного телефона). Через одну строку приводится основной текст статьи/тезиса;
• таблицы и графики в формате MS Excel; картинки и схемы в формате MS Word; формулы в редакторе MS Equation;
• источники и пояснения ко всем таблицам, графикам, рисункам и диаграммам должны быть предоставлены;
• список литературы приводится в конце статьи/тезиса. Ссылки на источник и использованную литературу должны быть приведены внутри основного текста статьи/тезиса в квадратных скобках (например, [1]) и расставляются в порядке упоминания по тексту. Оформление библиографического списка должно быть в соответствии с ГОСТ 7.0.100-2018.
• в названии файла статьи/тезиса должен быть указан номер соответствующего направления конференции и фамилия автора латинскими буквами (например:
1-Saidov.doc).
Текст статьи/тезиса должен быть отредактирован и строго соответствовать техническим требованиям оформления. Статьи/тезисы, не соответствующие требованиям и направленные с опозданием, приниматься не будут. Автор несет ответственность за содержание статьи/тезиса, достоверность и точность примеров, цитат и информации, использованных в тексте.
От одного автора принимается только одна индивидуальная статья/тезис, остальные (не более 2-х) возможны в соавторстве. По итогам международной научно-практической конференции будет опубликован сборник материалов конференции. Статьи/тезисы авторов, получивших положительные рекомендации экспертов будут опубликованы в сборнике материалов конференции. Электронный сборник материалов конференции будет выслан авторам после проведения конференции.
Номер банковской карты для перевода организационного взноса: 8600 1129 9647 7501 (Ashurov Zufar Abdulloyevich).
Адрес оргкомитета конференции: Центр исследования проблем приватизации и управления государственными активами при Агентстве по управлению государственными активами Республики Узбекистан, город Ташкент, Мирабадский район, улица Амира Темура, 6. Тел.: (99871) 259-21-06.
Заявка автора (авторов)
на участие в международной научно-практической конференции
«РАЗВИТИЕ РЫНОЧНЫХ И ИМУЩЕСТВЕННЫХ ОТНОШЕНИЙ В УСЛОВИЯХ СОЦИАЛЬНО-ЭКОНОМИЧЕСКОЙ ТРАНСФОРМАЦИИ ОБЩЕСТВА»
Фамилия, имя, отчество автора (полностью)
Город, страна
Место работы или учебы (полное название организации)
Должность
Ученая степень и ученое звание
E-mail
Телефоны
Форма участия (очно/заочно)
Название статьи/тезиса
Номер и название секции
Оплата организационного взноса (нужно приложить подтверждение об оплате)
Направляя статью/тезис для участия в международной научно-практической конференции «Развитие рыночных и имущественных отношений в условиях социально-экономической трансформации общества», я даю согласие на безвозмездное (без выплаты авторского вознаграждения) опубликование моей статьи/тезиса в сборнике данной конференции.