“Миллий банклараро процессинг маркази” АЖ устав капиталидаги давлат улушини хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компанияси жалб қилинади
Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда – Давактив агентлиги/Буюртмачи) тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ “Миллий банклараро процессинг марказиАЖ (HUMO)нинг устав капиталидаги 100 фоиз давлат улушини (кейинги ўринларда – Актив) оммавий савдолар орқали хусусийлаштиришни ташкиллаштириш учун профессионал консалтинг компаниясини (кейинги ўринларда – Консультант) жалб этиш юзасидан танлов эълон қилади.
Консультантлар активнинг тармоқ ҳамда индивидуал хусусиятларидан келиб чиққан ҳолда соҳадаги институционал инвесторларни активни сотиб олишга бўлган қизиқишларини ўрганиш асосида хусусийлаштириш усули ва шартларини ишлаб чиқишлари лозим.
Барча қизиқиш билдирган талабгорлардан Таклиф тақдим этиш учун сўровномага (RfP) асосан тижорат таклифларини 2024 йил 26 июнь куни соат 18:00га (Тошкент вақти билан) қадар tender@davaktiv.uz электрон почтасига тақдим этишларини сўраймиз.
Агар, биргаликда қўшма тижорат таклифи тақдим этилса, жалб қилинган шерик – консультантнинг ҳам ишини мувофиқлаштириш учун масъул бўлган ва жавобгарликни зиммасига оладиган асосий консультант кўрсатилиши лозим.
Маълумот учун: Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 30 ноябрдаги ПҚ–381 сон қарорига асосан «Миллий банклараро процессинг маркази» МЧЖ акциядорлик жамиятига айлантирилиши муносабати билан, жамиятнинг акциялар чиқарилуви 2024 йил 21 май куни Истиқболли лойиҳалар миллий агентлигидан давлат рўйхатидан ўтказилди.
Жамият томонидан номинал қиймати 1000 сўм ва умумий қиймати 155,4 млрд. сўм бўлган 155 448 748 дона оддий акциялар чиқарилиб, 100 фоиз Давактив агентлигига жойлаштирилди.
Талъат Юлдашевич Самандаров – Давлат активларини бошқариш агентлиги бошқарма бошлиғи
Танлов иштирокчилари танлов жараёни билан боғлиқ ҳолда Буюртмачи учун дастлабки тақдимотлар ва таклифларни тайёрлашнинг ягона чекланган мақсадидан ташқари, ҳеч нарсага таянолмайдилар ва ишонмасликлари шарт.
“Миллий банклараро процессинг марказиАЖни хусусийлаштириш бўйича консультантни жалб қилиш юзасидан таклиф тақдим этиш учун сўровнома (RfP)
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2024 йил 19 апрелдаги ПҚ-162-сон қарорига мувофиқ, “Миллий банклараро процессинг маркази” АЖнинг 100 фоиз улуши (кейинги ўринларда – Битим) хусусийлаштирилиши белгиланган.
Сотиш жараёнлари “Миллий банклараро процессинг маркази” АЖнинг тармоқ ва индивидуал хусусиятларидан келиб чиқиб Ўзбекистон Республикаси қонунчилиги талаблари доирасида энг мақбул хорижий тажриба асосида ташкил этилиши лозим.
Буюртмачи тўғри қарор қабул қилиши учун Активни мустақил баҳолаш ишларини амалга оширади.
“Миллий банклараро процессинг маркази” АЖбанк тўлов карталарига асосланган Humo тўлов тизими Ўзбекистонда ва хорижда операцияларни амалга оширишга мўлжалланган бўлиб, Ўзбекистон тўлов тизимининг таркибий қисми ҳисобланади.
• Устав фонди: 155,4 млрд сўм;
• Веб-саҳифаси: https://humocard.uz
Ўзбекистон бўйлаб 200 мингдан ортиқ терминналлар ўрнатилган бўлиб, 23 миллиондан ортиқ банк карталари мавжуд.
Процессинг маркази Tieto компаниясининг дастурий таъминотини ишлатади. Бу компания тўлов карталарини чиқариш ва уларга хизмат кўрсатиш кўп йиллик тажрибага эга бўлиб, лойиҳаларни муваффақиятли амалга оширади.
а) Активни хусусийлаштириш шартлари ва жараёнини ташкиллаштириш бўйича консультантнинг келгусидаги ҳаракатлар кетма-кетлигини ва иш кўламини ўз ичига олган режаси. Консультантнинг тавсиялари ва таклифларига қисқа вақт ичида тегишли жавоб берилган тақдирда, хусусийлаштириш жараённинг давомийлиги бўйича хулосаси (10 баллгача);
в) Шу тоифадаги активлар доирасида тузилган битимлар юзасидан консультантларнинг иш тажрибаси тўғрисидаги маълумотлар, шунингдек, 2017 йил 1 январь кунидан бошлаб ҳозирги даврга қадар хорижий шу жумладан МДҲ минтақасидаги мандатлар тўғрисида маълумот (20 баллгача);
е) Манфаатлар тўқнашуви мавжуд эмаслиги ҳақида маълумот. Маслаҳатчи ушбу савдога жалб қилинган тақдирда зиддиятлар олиб келиши мумкин бўлган ҳолларда потенциал битим бўйича салоҳиятга эга эканлигини кўрсатиш.
I. Тўлов тизими, соҳадаги инвесторларнинг қизиқишини ўрганиш ва бошқа тегишли хизматлар бозорини таҳлил қилиш:
• соҳадаги институтционал инвесторларнинг активни сотиб олишга бўлган қизиқишини ўрганиш асосида сотиш шакли, усули ва шартларини ишлаб чиқиш;
• амалга оширилган таҳлиллар асосида активнинг хусусийлаштириш жараёнларини муваффақиятли ташкиллаштириш учун лозим бўлган чора-тадбирлар режаси ишлаб чиқилади.

Announcement on attracting a professional consulting company for privatization of the state share in the authorized capital of JSC National Interbank Processing Center
The State Assets Management Agency (hereinafter - UzSAMA/Client), in accordance with the relevant privatization programs, announces a tender for the selection of a professional consulting company (hereinafter - Consultant) to organize the privatization through public sales of 100% state share in the authorized capital of JSC National Interbank Processing Center (HUMO) (hereinafter - Asset).
The consultants undertake to develop the method and conditions of privatization based on the study of investors' interest in the field of asset acquisition, taking into account network and individual features of the asset.
All interested applicants are invited to submit their proposals in accordance with the following Request for Proposals (RfP) by 18:00 (Tashkent time) on June 26, 2024.
For information: Based on the Presidential decree of the Republic of Uzbekistan No. PD-381 dated November 30, 2023, in connection with the transformation of National Interbank Processing Center LLC into a joint stock company, the issue of shares of the company was registered with the National Agency of Perspective Projects on May 21, 2024.
The company issued 155,448,748 ordinary shares with nominal value of 1 thousand soums and total value of 155.4 billion soums100% of which are placed in the UzSAMA.
Talat Samandarov - Head of the Department of UzSAMA;
Request for Proposals (RfP) to attract a professional consulting company for privatization of JSC National Interbank Processing Center (HUMO)
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan from April 19, 2024 PD-162 provides for the sale of 100% share of JSC National Interbank Processing Center (HUMO) (hereinafter - the "Transaction").
The sale process must be organized in accordance with the best international practices, taking into account the requirements of the legislation of the Republic of Uzbekistan, industry and individual specifics of JSC National Interbank Processing Center (HUMO). For making internal decision of the Seller, the Asset is evaluated in accordance with the legislation.
JSC National Interbank Processing Center is an integral part of the payment system of Uzbekistan, also this payment system "Humo" based on bank payment cards is intended for operations in Uzbekistan and abroad.
More than 200 thousand terminals have been installed throughout Uzbekistan and there are also more than 23 million bank cards.
The processing center uses Tieto software. Company has many years of experience in issuing and servicing payment cards and implements projects.
I. Analysis of the payment system market, investor interest in the industry and other related services:
• development of the form, method and conditions of sale based on studying the interest of institutional investors in the acquisition of an asset;