“Tashkent city” боғини хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компаниясини жалб қилиш тўғрисида эълон
Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда - Давактив агентлиги/Сотувчи) тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, “Tashkent city” боғи (виртуал кўриш 360°(кейинги ўринларда - Актив)ни хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компанияси (кейинги ўринларда - консультант) танлаб олиниши юзасидан танлов эълон қилади.
Барча қизиқиш билдирган талабгорлардан 2022 йил 23 май куни соат 18:00 дан (Тошкент вақти билан) кечиктирмай қуйида кўрсатилган Таклиф тақдим этиш учун сўровномага (RfP) асосан тижорат таклифларини тақдим этишларини сўраймиз.
Консультантлар томонидан Активни хусусийлаштириш учун зарур бўладиган барча маслаҳатлар ва консултация хизматларини тақдим этилиши кутилади.
Агар консорциум томонидан ариза тақдим этилса, консорциум битимини тақдим этилиши сўралади. Агар, биргаликда қўшма тижорат таклифи тақдим этилса, жалб қилинган шерик-консультантнинг ҳам ишини мувофиқлаштириш учун масъул бўлган ва жавобгарликни зиммасига оладиган асосий консультант кўрсатилиши керак.
“Tashkent city” боғини келгусида эксплуатация қилишда қуйидаги мажбуриятларни амалга ошириши зарурлиги эслатиб ўтилади:
“Tashkent city” боғнинг фаолиятини сақлаб қолиш;
ҳар қандай капитал бино ва иншоотларни қурмаслик;
“шовқинли” аттракционлар ўрнатмаслик;
“Tashkent city” халқаро ишбилармонлик маркази резидентлари (ҳудудда яшовчи фуқаролар ва ходимлар) учун эркин кириш-чиқиш ҳуқуқини таъминлаш;
яшил ҳудудни сақлаш ва яшил майдонларни агротехник жиҳатдан парвариш қилиш;
белгиланган майдонда автотураргоҳ ташкил этиш;
иш ўринларини сақлаб қолиш;
дарахт ва буталарнинг кесилишига жорий этилган мораторийга риоя этиш талаб этилади.
"Tashkent city" боғини хусусийлаштириш бўйича консультантларни жалб қилиш бўйича таклиф тақдим этиш учун сўровнома (RfP)
Давактив агентлиги тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, "Tashkent city" боғини мулкий мажмуа сифатида хусусийлаштириш (кейинги ўринларда - Битим) бўйича консультант танлаб олиш юзасидан танлов эълон қилади.
Сотиш жараёнлари Ўзбекистон Республикаси қонунчилик талаблари доирасида ҳамда Активнинг соҳавий ва индивидуал хусусиятидан келиб чиқиб, энг яхши хорижий ёки маҳаллий тажриба асосида ташкил этилиши лозим
Манзили: Тошкент шаҳри, Шайхонтоҳур тумани, Янги Тошкент кўчаси, 1-уй;
Балансда сақловчи: "Tashkent city" ХИМ ДУК;
Объектни фойдаланишга топширилган йили: 2020 йил;
"Tashkent city" боғининг умумий майдони: 23,46 га.;
Бино-иншоотлар майдони: 3 933 кв.м;
Мавжуд ижарачилар сони 17 нафарни ташкил этиб, уларга 1 860 кв.м майдон бириктирилган.
Консултантнинг таклифи (индивидуал ариза берувчи ёки консорциум*) ўзбек ёки рус/инглиз тилларида тайёрланиши ҳамда қуйидаги маълумотларни ўз ичига олиши лозим:
*Консорциумлар ариза топширган тақдирда, консорциум тўғрисидаги шартномаларини тақдим этишларини, шунингдек ишга бевосита жавобгар ва мувофиқлаштириш учун жалб қилинган консультант-шерикнинг асосий консультантини кўрсатиш сўралади. Бунда, умумий хизмат хақи кўрсатилиши лозим.
а) Активни хусусийлаштириш жараёнини ташкиллаштириш бўйича консультантнинг келгусидаги ҳаракатлар кетма-кетлигини ва иш кўламини ўз ичига олган режаси. Консультантнинг тавсиялари ва таклифларига қисқа вақт ичида тегишли жавоб берилган тақдирда, хусусийлаштириш жараённинг давомийлиги бўйича хулосаси. (10 баллгача);
б) Хизмат ҳақи бўйича таклиф. Шу билан бирга, таклиф этилган ҳақ миқдори ишлаб чиқилган савдо стратегиясига боғлиқ ва Сотувчи таклифнинг муваффақияти учун (“success fee”) мутаносиб ҳақ тўлашни таъминлайдиган таклифларга устунлик беради. Хизмат ҳақининг қатъий қисми ягона рақам шаклида бўлиши ва консультантнинг субъектив тахминларидан ҳоли бўлиши керак. Агар хизмат ҳақи нархлар оралиғида берилган бўлса, унда таклифни баҳолаш учун унинг юқори чегараси қабул қилинади. Қўшимча жорий харажатлар (хизмат сафари, таржима ва бошқалар учун) белгиланган қатъий қисмига киритилиши керак (40 баллгача);
в) Шу тоифадаги активлар доирасида тузилган битимлар юзасидан консультантларнинг иш тажрибаси тўғрисидаги маълумотлар, шунингдек, 2017 йил 1 январь кунидан бошлаб ҳозирги даврга қадар МДҲ минтақасидаги мандатлар тўғрисида маълумот (25 баллгача);
г) Лойиҳа бошқарувидан келиб чиқиб Битимни амалга ошириш юзасидан ишларни ташкил этиш бўйича таклиф. Таклиф этилган битимга жалб қилинган жамоа ҳақида маълумот, шахсларнинг (жисмоний ва юридик) исмлари ва улар ҳақидаги маълумотлар: иш тажрибаси, фаолият муддати, битимлар тузиш бўйича умумий тажриба ва уларни амалга ошириш бўйича аниқ тажрибаси. Жамоа аъзоларининг ўзбек тилини билиши инобатга олинади (25 баллгача);
I. Боғ (парк)ни бошқариш соҳадасидаги бозор таҳлили:
Ўзбекистонда ва минтақада соҳани ривожлантиришдаги шароитларни ва бозор таҳлили, соҳа корхоналарини ривожлантириш учун зарур шароитлар; Ўзбекистонда боғ (парк) бозорини тартибга солувчи асосий қоидалар тавсифи;
"Tashkent city" боғини келгусидаги таклифий бизнес-модели (концепция)ни ишлаб чиқиш.
хатарлар (риск)нинг таҳлили: инвестор таҳлилига мувофиқ активни хатарга қўядиган потенциал йўналиш ва эҳтимолларни аниқлаш ва бундай битимларнинг мувоффақиятсизлигига сабаб бўладиган энг кенг тарқалган сабабларни ўрганиш. Аниқланган рискларни камайтириш борасида чора-тадбирларни белгилаш тўғрисида тавсиялар бериш;
товар белгиси, бозор брендлари ва интелектуал мулкнинг бошқа жиҳатларига эгалик қилишни аниқлаш;
активларга эгалик қилиш ҳуқуқи, корхона фойдасига ёки учинчи шахсларнинг мол-мулкига бўлган мулкий ҳуқуқлар, учинчи шахслар фойдасига корхона активлари бўйича белгиланган чекловлар;
даъволар ва қарзлар, талабларнинг ҳолати, шунингдек қарзларни ундириш ва мажбурий ижро этиш бўйича кўрилган чоралар;
меҳнат ва антимонополия қонунларига, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш тўғрисидаги низоларга риоя қилиш ҳолати;
Активни хусусийлаштириш бўйича ҳаракатлар кетма-кетлиги тавсифи билан хусусийлаштириш механизми бўйича таклифлар ва эълон матни бўйича тавсиялар.
Активнинг инвестиция жозибадорлигини ошириш, энг яхши амалиётлар ва ўхшаш (аналог) активларнинг таҳлили асосида тузилма ва бошқарувни такомиллаштириш бўйича таклифлар;
оптимал маркетинг стратегияси бўйича тавсиялар, маркетинг материалларини тайёрлаш (тизер, инфо-меморандум, жараён ҳолати бўйича хат ва бошқалар);
roadshow ва “PR” стратегиясини ишлаб чиқиш, жамоатчилик билан алоқалар ўрнатиш бўйича тавсиялар тақдимоти, уларнинг саволларига жавоблар;
баҳолаш услубини тўғри танлаш ва уларнинг инвесторлар учун долзарблигини белгилаш, диапазон нархи бўйича тавсияларни тақдим этиш;
Активни хусусийлаштиришга қаратилган барча чораларни кўриш, виртуал маълумотлар хонаси (VDR) ташкил этиш (заруратга кўра);
барча зарур ҳужжатларни, жумладан олди-сотди шартнома лойиҳасини (ўзбек тилига таржимаси билан) тайёрлаш билан бирга сотиш жараёнида ҳамроҳлик қилиш;
Жамол Ахмедов, Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлигининг Давлат активларини хусусийлаштириш департаменти бошлиғи ўринбосари;
Тел.: + 998-71-259-22-10; эл.почта: privatization@davaktiv.uz;
Шохаббос Абдуазимов, Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлигининг Мувофиқлашган ҳаракатни таъминлаш департаменти бошлиғи ўринбосари;
Тел.: + 998-71-259-22-43; эл.почта: cooperation@davaktiv.uz.
Мазкур сўровнома таклиф ҳисобланмайди ва Сотувчи сўровга мувофиқ бирон-бир таклифни қабул қилиш ёки бирон-бир шартнома тузиш мажбуриятини юкламайди. Шунга кўра, таклифлар учун ушбу сўровни эълон қилиш ва/ёки у билан боғлиқ аризаларни олиш, бир ёки бир нечта иштирокчилар билан музокаралар ва муҳокамалар орқали шартнома тузишни назарда тутмайди.
Ушбу ҳужжатда келтирилган материаллар ва маълумотлар лойиҳанинг фақат энг муҳим томонларининг дастлабки хулосаси ва консультантдан хусусийлаштириш бўйича қутилиши мумкин бўлган ишлар миқдори ҳақида умумий маълумот сифатида хизмат қилишига мўлжалланган.
Сотувчи сотиш жараёни бўйича, шу жумлдан уларнинг тавсиялари асосида қарор қабул қилиш ҳуқуқни ўзида сақлаб қолади.

Announcement on attracting a professional consulting company for the privatization of "Tashkent city" park
The State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan (hereinafter – the UzSAMA/The Seller) announces the selection of a professional consulting company (hereinafter – Consultant) for the privatization of the “Tashkent city” park (360º virtual tourin accordance with the relevant privatization programs.
All interested applicants are invited to submit their commercial proposals based on this Request for Proposals (RfP) no later than 18:00 PM (Tashkent time) 23 May 2022.
It is expected that all proposals and advisory services required for the privatization of assets will be provided by consultants.
Consultants may form a consortium to carry out the required scope of work or cooperatively provide joint proposals.
If the application is submitted by a consortium, a consortium agreement must be provided. If a joint proposal is submitted, a key consultant must be named who is also responsible for coordinating the work of the consulting partner involved and assumes responsibility.
It is noted that during the further operation of the "Tashkent city" park, the following obligations must be met:
to preserve current activity of the “Tashkent city” park;
no constructions of any capital buildings and structures;
no installation of "noisy" attractions;
to ensure the right of free entry and exit of residents of the international business center “Tashkent city” (citizens and employees living in this territory);
conservation of green area and agrotechnical maintenance of green areas;
creation of a parking lot in the relevant territory;
preservation of the workplace;
compliance with the moratorium on cutting down trees and shrubs.
Request for Proposals (RfP) for consultant for the privatization of the “Tashkent city” park
UzSAMA, in accordance with the privatization programs, announces the selection of a consultant for the privatization of the “Tashkent city” park as a property complex (hereinafter – the Transaction).
The sale process should be organized according to the best foreign and local practice, considering the industry and individual specifics of the Asset and the requirements of the legislation of the Republic of Uzbekistan.
Asset’s address: Tashkent, Shaykhantakhur district, Yangi Toshkent str., 1;
Owner: SUE IBC “Tashkent city”;
Year of commissioning: 2020;
The total area of the “Tashkent city” park is 23.46 hectares;
Total area of buildings and structures: 3,933 sq.m;
The number of existing tenants is 17, the areas assigned to them are 1,860 sq.m.
The proposal of the Consultant (individual applicant or consortium*) must be prepared in Russian/English or Uzbek, contain information about the following:
*If a consortium applies, it is asked to provide a consortium agreement, as well as specify the main Consultant (usually referred to as the leader of the consortium), coordinating and responsible for the work of the Consultant-partner involved. In this case, the total cost of services should be indicated.
b) A reward proposal. At the same time, the amount of remuneration depends on the proposed Sales Strategy and the Seller gives preference to offers that provide a proportional reward for the success (“success fee”) of the Transaction. The fixed part of the remuneration should be in the form of a single figure and free from the subjective assumptions of the Consultant himself. If the offer is presented at a price in the range, then its upper limit is taken to evaluate the offer. Possible additional operating expenses (for travel trip, transfer, etc.) should be included in a fixed part of the cost (up to 40 points);
c) Information about the Consultant’s experience in transactions with similar assets, including information about the Consultant’s mandates in the CIS region from January 1, 2017 – present. (up to 25 points);
d) Proposal on the organization of the Transaction in terms of project management (phases, considering completion date). Information about the team that is involved in the proposed Transaction, indicating the names of individuals and information about them: work experience, work experience, general experience in concluding transactions and specific experience in conducting transactions. The knowledge of the Uzbek language by the team members is welcomed (up to 25 points);
I. Market analysis in the field of fleet management
analysis of the market and prerequisites for the development of the industry in Uzbekistan and in the region, the necessary conditions for the development of industry enterprises; description of the basic rules for regulating the market of parks in Uzbekistan;
analysis of the experience of privatization of industry enterprises in other (including neighboring) countries, the main reasons for failures in the privatization of this type of asset, factors ensuring the success of privatization and further development of the industry;
development of the proposed business model (concept) of the “Tashkent city” park in the future.
the right of ownership of assets, limited property rights established in favor of the Asset or the property of third parties, limited property rights established on the property of the Asset in favor of third parties;
situations with compliance with labor and antimonopoly legislation, regulations on environmental protection;
recommendation on the mechanism of Asset privatization with a description of the sequence of actions and suggestions for the text of the announcement.
claims and debts, status of claims, as well as measures taken for debt collection and enforcement;
presentation of recommendations on building public relations, answers to their questions, PR strategies;
support of the sale process with the preparation of all necessary documentation, including the draft contract of sale (with translation into Uzbek);
Jamol Akhmedov, Deputy Head of the state assets privatization Department of the State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan;
Tel.: + 998-71-259-22-10; e-mail: privatization@davaktiv.uz;
Shokhabbos Abduazimov, Deputy Head of the department for ensuring the coordinated actions of the State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan;
Tel.: +998-71-259-22-43; e-mail: cooperation@davaktiv.uz.
This Request is not an offer, the Seller does not give any obligation to accept any offer or conclude any contract in accordance with this Request. Accordingly, this Request does not imply the conclusion of a contract by virtue of the publication of this Request and/or receipt of applications in connection with it, or through negotiations or discussions with one or more selection participants regarding the Project.