«Қизилқум Фосфорит Комплекси» МЧЖни хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компаниясини жалб қилиш тўғрисида эълон
Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда - Давактив агентлиги/Буюртмачи) тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, «Қизилқум Фосфорит Комплекси» МЧЖ устав капиталидаги 100% давлат улуши (кейинги ўринларда - Актив)ни хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компаниясини (кейинги ўринларда - Консультант) жалб қилиш юзасидан танлов эълон қилади.
Барча қизиқиш билдирган талабгорлардан Таклиф тақдим этиш учун сўровномага (RfP) асосан тижорат таклифларини жорий йил 16 ноябрь куни соат 18:00 га (Тошкент вақти билан) қадар тақдим этишларини сўраймиз.
Отажон Илешов - Гуруҳ раҳбари;
Тел.: + 998-71-259-21-78;
Эл.почта: tender@davaktiv.uz .
«Қизилқум Фосфорит Комплекси» МЧЖни хусусийлаштириш бўйича консультантни жалб қилиш юзасидан таклиф тақдим этиш учун сўровнома (RfP)
Ўзбекистон Республикаси Президентининг жорий йил 10 октябрдаги ПҚ-388-сон қарорига мувофиқ, «Қизилқум Фосфорит Комплекси» МЧЖ устав капиталидаги 100% давлат улуши хусусийлаштирилиши (кейинги ўринларда - Битим) белгиланган.
Сотиш жараёнлари «Қизилқум Фосфорит Комплекси» МЧЖнинг тармоқ ва индивидуал хусусиятларидан келиб чиқиб Ўзбекистон Республикаси қонунчилиги талаблари доирасида энг мақбул хорижий тажриба асосида ташкил этилиши лозим. Буюртмачи тўғри қарор қабул қилиши учун Активни мустақил баҳолаш ишларини амалга оширади.
«Қизилқум Фосфорит Комплекси» МЧЖ – фосфорит концентрати ва фосфор уни ишлаб чиқарувчи корхона ҳисобланади. Фосфорит концентрати ишлаб чиқариш цехи 1998 йилда ташкил этилган бўлиб, Жерой-Сардарин кони (Тошқўра рудниги) негизида флюрапатит туридаги донали фосфорит рудасини қайта ишлаб, бойитишга мўлжалланган.
Ишлаб чиқариш қуввати йилига - 716,0 минг тонна;
Компаниянинг устав капитали - 450,86 млрд. сўм;
Компаниянинг юридик манзили - Навоий вилояти, Конимех тумани, Карак-ата МФЙ.
б) Муваффақият учун мукофот таклифи. Шу билан бирга, мукофот миқдори таклиф қилинган Савдо стратегиясига боғлиқ вa Буюртмачи Битимнинг муваффақияти учун мутаносиб мукофотни (“success fee”) назарда тутувчи таклифларга устунлик беради. Хизмат ҳақининг қатъий қисми ягона рақам шаклида (ҚҚС ва бошқа харажатлар билан бирга) бўлиши вa Консультантнинг субъектив тахминларидан холи бўлиши лозим. Агар хизмат ҳақи нархлар оралиғида берилган бўлса, унда таклифни баҳолаш учун унинг юқори чегараси қабул қилинади. Қўшимча жорий харажатлар (хизмат сафари, таржима ва бошқалар учун) белгиланган қатъий қисмига киритилиши керак (50 баллгача);
I. Актив ҳамда Фосфорит концентрати ва фосфор уни ишлаб чиқариш бозорини таҳлил қилиш:
• бошқа (жумладан, қўшни) давлатларда мазкур соҳада амалга оширилган хусусийлаштириш тажрибаси таҳлили, ушбу турдаги активнинг хусусийлаштиришдаги муваффақиятсизликларининг асосий сабаблари, келгусида соҳани ривожлантириш ва муваффақиятли хусусийлаштиришни таъминловчи омиллар.
• Активнинг тавсифи, унинг бозор ва рақобатдаги ўрни;
• хатарлар (риск)нинг таҳлили: инвестор таҳлилига мувофиқ активни хатарга қўядиган потенциал йўналиш ва эҳтимолларни аниқлаш ва бундай битимларнинг муваффақиятсизлигига сабаб бўладиган энг кенг тарқалган сабабларни ўрганиш. Аниқланган хатарларни камайтириш борасида чора-тадбирларни белгилаш тўғрисида тавсиялар бериш;
• Активнинг жорий операцион моделини таҳлил қилиш ва Активнинг ривожланишига таъсир кўрсатадиган чекловларни аниқлаш;
• Амалга оширилган таҳлиллар асосида активнинг хусусийлаштириш жараёнларини муваффақиятли ташкиллаштиш учун лозим бўлган чора-тадбирлар режаси ишлаб чиқилади.

Объявление о привлечении профессиональной консалтинговой компании по приватизации ООО «Кизилкум Фосфорит Комплекси»
Агентство по управлению государственными активами Республики Узбекистан (далее – «Агентство госактивов»/ «Заказчик»), согласно соответствующим программам приватизации, объявляет конкурс по отбору профессиональной консалтинговой компании (далее – «Консультант») по приватизации ООО «Кизилкум Фосфорит Комплекси» путем продажи 100,0% доли в уставном фонде ООО (далее – «Актив»).
Всем заинтересованным заявителям предлагается подать свои предложения в соответствии с нижеприведенным Запросом на предоставление предложений (RfP), до 18:00 (Ташкентское время) 16 ноября 2022 года.
Отажон Илешов – Руководитель группы;
Тел.: + 998-71-259-21-78;
Запрос на предоставление предложений для оказания услуг консультанта по приватизации 100,0% доли в уставном фонде
ООО «Кизилкум Фосфорит Комплекси»
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 10 октября 2022 года № ПП–388 предусмотрена реализация 100 процентной доли АО «Узкимёсаноат» в уставном капитале ООО «Кизилкум Фосфорит Комплекси» (далее - Сделка).
Процесс продажи должен быть организован согласно лучшей мировой практике с учетом требований законодательства Республики Узбекистан, отраслевой и индивидуальной специфики ООО «Кизилкум Фосфорит Комплекси» (далее – Актив). Для принятия внутреннего решения Продавца, проводится оценка Актива в соответствии с законодательством.
ООО «Кизилкум Фосфорит Комплекси» - предприятие по производству фосфоритного концентрата и фосфоритной муки
Цех по производству фосфоритного концентрата основан в 1998 году
и ориентирован на переработку зернистых фосфоритовых руд флюрапатитного типа на базе Джерой-Сардаринского месторождения (участок «Ташкура»).
Мощность производства составляет 716,0 тыс.тонн в год;
Уставный фонд составляет – 450,86 млрд. сум;
Юридический адрес предприятия: Навоийская область, Канимехский район Карак-ата ОФЙ.
Ожидаемая структура предложений Консультантов и требования к ним.
б) Предложение о вознаграждении за успех. При этом, размер вознаграждения зависит от предлагаемой Стратегии продажи и Продавец дает предпочтение предложениям, предусматривающим пропорциональное вознаграждение за успех («success fee») Сделки. Фиксированная часть вознаграждения должна быть в виде единой цифры и свободна от субъективных предположений самого Консультанта. В случае представления предложения по цене в диапазоне, то верхняя граница принимается для оценки предложения. Возможные дополнительные операционные расходы (по командировке, переводу и т.п.) должны быть включены в фиксированную часть стоимости;
(50 баллов);
в) Информация об опыте Консультанта по сделкам с аналогичными активами, включая информацию о мандатах Консультанта в регионе СНГ
и в период с 1 января 2017 года по н.в. (20 баллов);
I. Анализ рынка по производству фосфоритного концентрата и фосфоритной муки:
• На основе проведенного анализа будет разработан план мероприятий, необходимых для успешной организации процессов приватизации Актива.
• Предоставление предложений по повышению инвестиционной привлекательности Актива, совершенствованию корпоративной структуры и корпоративного управления на основе передового опыта и обзора сопоставимых компаний-аналогов;