Ўзбекистон Республикаси Президенти қарори билан хусусийлаштириш жараёнлари янада жадаллаштирилади (1001 акция+1046 кўчмас мулк+40 та IPO)
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги Иқтисодиётда давлат иштирокини қисқартиришнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисидаги Президент қарори имзоланди.
Биринчидан, 1 001та корхонадаги давлат акция пакетлари оммавий савдога чиқарилади;
Иккинчидан, 1 046та кўчмас мулк объектлари оммавий савдоларга қўйилади. Оммавий савдоларга қўйилаётган кўчмас мулк объектларининг асосий қисми инфратузилма билан таъминланган ва аҳоли пунктларига яқинлиги ушбу мулклардан кейинчалик фойдаланишда қўшимча имкониятлар яратади. Бунда, ушбу объектларни сотишни тезлаштириш учун мулкларни сотишга тайёрлаш муддати 80 кундан 48 кунга қисқартирилади. 2 минг квадрат метргача бўлган объектларни тадбиркорларнинг мурожаати асосида тўғридан-тўғри савдога чиқаришга рухсат берилади;
Учинчидан, 40 та йирик корхона ва банклардаги давлат улуши халқчил IPO орқали сотилади. Жумладан, “халқчил IPO”да барча фуқаролар ва инвесторларга қатнашиш имконияти тақдим этиш мақсадида битта акция – битта лот тамойили жорий этилади. Жумладан, илк бор Навоий ва Олмалиқ кон-металлургия комбинатлари, Металлургия комбинати, “Ўзтелеком” АЖ, Саноатқурилишбанк каби йирик корхоналарнинг ўртача 2 фоиз акциялари аҳолига таклиф этилади.
аҳолига акцияларни тўғридан-тўғри сотиб олиш имконияти яратилади;
энг яхши таклифларни танлаб олиш асосида профессионал ташкилотлар савдо жараёнларини ташкил этиш учун жалб этилиши мумкин;
маҳаллий инвесторларга E-auksion электрон савдо платформаси, шу жумладан мобил иловаси орқали реал вақт режимида уларни идентификация қилиш, инвестиция воситачилари билан шартнома тузиш ва депо ҳисоб рақамини очиш имконияти яратилади;
акцияларни сотиб олишда “E-auksion” электрон савдо платформасида барча инвестиция воситачилари ва уларнинг мижозлари иштирок этиши учун тенг шароитлар яратилади;
акцияларни сотиб олиш учун электрон аризалар маҳаллий инвесторнинг ўзи томонидан ёки инвесторлар номидан ҳаракат қилувчи инвестиция воситачиси орқали берилиши мумкин;
онлайн аукционлар якунларига кўра олди-сотди шартномалари қимматли қоғозлар савдолари ташкилотчиларининг савдо майдончаларидан ташқарида рўйхатдан ўтказилади ва унинг натижаси тўғрисидаги маълумот инвесторнинг шахсий кабинетига юборилади.
Шу билан бирга қуйидаги норматив-ҳуқуқий талаблар жорий этилади:
а) фонд биржасига чиқарилган давлат акция пакетларини сотишга ва олди-сотди шартномасини расмийлаштиришга фақат савдо жараёнларида камида иккита иштирокчи қатнашганда рухсат берилади;
б) барча давлат муассасаларининг асосий воситаларини сотиш ёки ижарага бериш “E-auksion” электрон савдо платформаси орқали амалга оширилади;
в) 2023 йил 1 июлдан бошлаб, жисмоний шахсларга “Давлат мулки” электрон тизими орқали майдони 2 000 метр квадратгача бўлган давлат кўчмас мулк объектларини хусусийлаштириш ёки ижарага бериш учун тўғридан-тўғри онлайн аукцион савдоларига чиқариш бўйича ариза бериш ҳуқуқи берилади;
г) 2023 йил 1 сентябрдан бошлаб
кўчмас мулк объектлари ва давлат улушлари хусусийлаштирилганлиги тўғрисидаги давлат намунасидаги ордер ва сертификат Давлат хизматлари марказлари ва (ёки) Ягона интерактив давлат хизматлари портали  орқали QR-код қўйилган ҳолда берилади;
онлайн аукцион савдоларида давлат мулки объектларини сотиб олган харидорлар билан шартномалар савдо натижаси бўйича баённома асосида “E-auksion” электрон савдо платформасида электрон шаклда (шу жумладан электрон рақамли имзо орқали) расмийлаштирилади;
ҳар чоракда тегишли вазирлик ва идоралар ходимларининг жойига чиққан ҳолда инвестиция мажбуриятларининг бажарилишини оралиқ мониторинг қилиш тартиби бекор қилинади;
инвестиция мажбуриятларининг бажарилиши тўғрисидаги ҳисоботларни қоғоз шаклида тақдим этиш тартиби бекор қилиниб, тегишли давлат органлари ва ташкилотларнинг электрон базасини Давлат мулки” ахборот тизимига интеграция қилиш ва тадбиркорлар электрон тизимга киритадиган маълумотлар орқали ҳисоботларни олиш йўлга қўйилади.

According to the presidential decree, the privatization processes will be further accelerated (1001 shares+1046 properties+40 IPO)
The Presidential Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated March 24, 2023 "On additional measures to reduce state participation in the economy" was signed.
First, 1,001 state packs of shares of companies will be publicly traded;
Second, 1,046 properties will be put up for public auction. Most of the properties put up for public auction are provided with an infrastructure, and the proximity to settlements creates additional opportunities for further use of these properties. In order to accelerate the sale of these properties, the lead time will be reduced from 80 days to 48 days. Properties with an area of up to 2,000 square metres can be sold directly on the basis of the entrepreneur's application;
Thirdly, the state's shares in 40 large companies and banks will be sold through a "people's IPO". In particular, the principle of "one share - one lot" will be introduced to enable all citizens and investors to participate in the "people's IPO". Namely, for the first time, the public will be offered average 2 percent shares of such large enterprises as Navoi and Olmaliq mining and metallurgical plants, Uztelecom and Sanoatkurilishbank.
In this:
citizens will be given the opportunity to purchase shares directly;
professional organisations might be engaged to organise sales processes based on the selection of the best offers;
Local investors will be given the option of online identification through the “E-auksion” trading platform, including a mobile app, entering into an agreement with investment intermediaries and opening a securities account number;
there will be a competitive environment for all investment intermediaries and their clients to participate in buying shares on the “E-auksion” electronic trading platform;
electronic applications for the purchase of shares might be submitted by the local investor himself or through an investment intermediary acting on behalf of investors;
based on the results of the online auctions, sales contracts will be registered outside the trading platforms of the exchange organisers, and information about the result is sent to the investor's personal account.
At the same time, the following legal requirements are introduced:
a) State packs of shares can be sold on the stock exchange, and a sale and purchase agreement can only be drawn up if at least two bidders participate in the auction;
b) sale or lease of the main means of all state institutions will be carried out through the "E-auction" electronic trading platform;
c) To grand from July 1, 2023, individuals will be given the right to apply for direct online auctions for privatization or lease of state real estate objects with an area of up to 2,000 square meters through the "State Property" electronic system;
d) To grand From September 1, 2023:
The warrant and state certificate for the privatisation of real estate and state shares will be released with a QR code through state service centres and/or the Single Interactive Portal of State Services;
contracts with buyers who bought state-owned objects in online auctions will be drawn up in electronic form (including through digital signature) on the electronic trading platform "E-auction" based on the report on the result of the sale;
The procedure for intermediate monitoring of investment commitments through quarterly visits of staffs of relevant ministries and agencies is abolished;
Paper-based reporting of investment commitments will be abolished, the electronic database of relevant public authorities and organisations will be integrated into the State Assets Information System, and reports will be accepted through information entered into the electronic system by entrepreneurs.