8 декабрь - Ўзбекистон Республикаси Конституцияси кунига бағишланган тадбир
Барчамизга маълумки 8 декабрь - Ўзбекистон Республикаси Конституцияси қабул қилинган кун. Жорий йилнинг 30 апрель куни бўлиб ўтган умумҳалқ референдумида халқимиз ўзининг юксак сиёсий онги, ҳуқуқий маданияти ва дунёқарашини намоён этиб, янги таҳрирдаги Ўзбекистон Республикаси Конституциясини қабул қилди.
Ўзбекистон Республикаси Конституцияси кунини муносиб кутиб олиш ва юксак савияда нишонлаш мақсадида Давлат активларини бошқариш агентлигида директор ўринбосари М.Кадиров бошчилигида тадбир бўлиб ўтди. Унда Тошкент давлат юридик университети кафедраси профессори, Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган юрист Эсанова Замира Нормуротовна ва шу кафедра мудири, юридик фанлар номзоди Хабибуллаев Давлатжон Юлчибоевич ўз маърузаси билан иштирок этдилар.
Маърузачилар янгиланган Конституция мазмун-моҳияти ва “Ўзбекистон – 2030” стратегиясининг асосий устувор йўналишлари доирасида белгиланган туб ислоҳотлар тўғрисида сўз олиб боришди. Шунингдек, Давактив агентлиги ходимлари сўнгги йилларда иқтисодий, ижтимоий, маданий-маънавий ҳаётнинг турли соҳаларида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар ва бу борада эришилаётган натижаларни мустаҳкамлашда янги таҳрирдаги Конституциянинг ўрни ва роли билан танишди.
Бундан ташқари “Конституция – халқчил давлат, барқарор тараққиёт ва фаровон ҳаёт асоси!” деган ҳаётий шиорнинг моҳияти ва аҳамияти, янги таҳрирдаги Конституция асосида инсон ҳуқуқ ва эркинликлари соҳасида мутлақо янги босқичга ўтилганлиги очиб берилди. Шунингдек, мулкий ҳуқуқларнинг ишончли ҳимоясини таъминлаш, ушбу ҳуқуқларни чеклаётган омилларни бартараф этиш, соғлиқни сақлаш, илм-фан, маданият, санъат ва спорт соҳаларини ривожлантириш, нуронийлар, хотин-қизлар ва ёшларга доимий эътибор ва ғамхўрлик кўрсатиш, оила, оналик, болалик ва оталикни ҳимоя қилиш бўйича амалга оширилаётган ислоҳотларнинг аҳамияти кенг ёритиб берилди.
Тадбир сўнгида Давактив агентлиги марказий аппарат ҳамда тизим ташкилотлари ходимлари ўзини қизиқтирган барча саволларига тўлиқ жавоб олди.

Event, dedicated to 8 December - Constitution Day
It is known to all of us that December 8 is the day of adoption of the Constitution of the Republic of Uzbekistan. At the national referendum held on April 30 this year, our people demonstrated their high political consciousness, political culture and adopted a new version of the Constitution of the Republic of Uzbekistan.
In order to meet and celebrate the Constitution Day of the Republic of Uzbekistan at a high level, an event was held at the State Assets Management Agency under the direction of Deputy Director M.Kadyrov. Zamira Normurotovna Esanova - professor of the department of Tashkent State Law University, Honored Lawyer of the Republic of Uzbekistan, and Davlatjon Yulchiboevich Habibullaev - head of the department, Candidate of Law Sciences, took part in the event with their report.
The speakers spoke about the essence of the updated Constitution and fundamental reforms set within the framework of the main priorities of the strategy "Uzbekistan-2030". Also, employees of the State Assets Management Agency familiarized themselves with the large-scale reforms implemented in various spheres of economic, social, cultural and spiritual life in recent years, as well as the place and role of the Constitution in the new edition in consolidating the results achieved in this regard.
In addition, the essence and significance of the vital slogan "The Constitution is the foundation of the people's country, stable development and prosperous life!" and the fact that the stage of development of human rights and freedoms has passed to a completely new stage based on the new version of the Constitution were revealed. The reforms being implemented in the areas of ensuring reliable protection of property rights, eliminating factors limiting these rights, developing health care, science, culture, arts and sports, providing constant attention and care for the elderly, women and young people, and protecting the family, motherhood, childhood and fatherhood were also widely publicized.
At the end of the event, employees of the central office of the State Assets Management Agency and subordinate organizations received full answers to all questions.