8 декабрь - Ўзбекистон Республикаси Конституцияси кунига бағишланган тадбир
Барчамизга маълумки 8 декабрь - Ўзбекистон Республикаси Конституцияси қабул қилинган кун. Жорий йилнинг 30 апрель куни бўлиб ўтган умумҳалқ референдумида халқимиз ўзининг юксак сиёсий онги, ҳуқуқий маданияти ва дунёқарашини намоён этиб, янги таҳрирдаги Ўзбекистон Республикаси Конституциясини қабул қилди.
Ўзбекистон Республикаси Конституцияси кунини муносиб кутиб олиш ва юксак савияда нишонлаш мақсадида Давлат активларини бошқариш агентлигида директор ўринбосари М.Кадиров бошчилигида тадбир бўлиб ўтди. Унда Тошкент давлат юридик университети кафедраси профессори, Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган юрист Эсанова Замира Нормуротовна ва шу кафедра мудири, юридик фанлар номзоди Хабибуллаев Давлатжон Юлчибоевич ўз маърузаси билан иштирок этдилар.
Маърузачилар янгиланган Конституция мазмун-моҳияти ва “Ўзбекистон – 2030” стратегиясининг асосий устувор йўналишлари доирасида белгиланган туб ислоҳотлар тўғрисида сўз олиб боришди. Шунингдек, Давактив агентлиги ходимлари сўнгги йилларда иқтисодий, ижтимоий, маданий-маънавий ҳаётнинг турли соҳаларида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар ва бу борада эришилаётган натижаларни мустаҳкамлашда янги таҳрирдаги Конституциянинг ўрни ва роли билан танишди.
Бундан ташқари “Конституция – халқчил давлат, барқарор тараққиёт ва фаровон ҳаёт асоси!” деган ҳаётий шиорнинг моҳияти ва аҳамияти, янги таҳрирдаги Конституция асосида инсон ҳуқуқ ва эркинликлари соҳасида мутлақо янги босқичга ўтилганлиги очиб берилди. Шунингдек, мулкий ҳуқуқларнинг ишончли ҳимоясини таъминлаш, ушбу ҳуқуқларни чеклаётган омилларни бартараф этиш, соғлиқни сақлаш, илм-фан, маданият, санъат ва спорт соҳаларини ривожлантириш, нуронийлар, хотин-қизлар ва ёшларга доимий эътибор ва ғамхўрлик кўрсатиш, оила, оналик, болалик ва оталикни ҳимоя қилиш бўйича амалга оширилаётган ислоҳотларнинг аҳамияти кенг ёритиб берилди.
Тадбир сўнгида Давактив агентлиги марказий аппарат ҳамда тизим ташкилотлари ходимлари ўзини қизиқтирган барча саволларига тўлиқ жавоб олди.

Мероприятие, посвященное 8 декабря - Дню Конституции Республики Узбекистан
Все мы знаем, что 8 декабрядень принятия Конституции Республики Узбекистан. На всенародном референдуме, состоявшемся 30 апреля текущего года, наш народ продемонстрировал свою высокую политическую сознательность, правовую культуру и мировоззрение и принял новую редакцию Конституции Республики Узбекистан.
В целях достойной встречи и празднования Дня Конституции Республики Узбекистан на высоком уровне в Агентстве по управлению государственными активами было проведено мероприятие под руководством заместителя директора М.Кадырова. В нем со своим докладом приняли участие Эсанова Замира Нормуротовна - профессор кафедры Ташкентского государственного юридического университета, заслуженный юрист Республики Узбекистан, и Хабибуллаев Давлатжон Юлчибоевич - заведующий кафедрой, кандидат юридических наук.
Докладчики рассказали о сути обновленной Конституции и фундаментальных реформах, поставленных в рамках основных приоритетов стратегии «Узбекистан-2030». Также сотрудники Агентства госактивов ознакомились с масштабными реформами, реализованными в различных сферах экономической, социальной, культурной и духовной жизни за последние годы, а также местом и ролью Конституции в новой редакции в закреплении достигнутых в этом отношении результатов.
Кроме того, раскрыты суть и значение жизненного девиза «Конституция – основа народного государства, стабильного развития и благополучной жизни!», а также факт перехода о этапа развития прав и свобод человека на совершенно новый этап, основанный на новой редакции Конституции. Также широко освещались реформы, реализуемые в сфере обеспечения надежной защиты прав собственности, устранения факторов, ограничивающих эти права, развития здравоохранения, науки, культуры, искусства и спорта, оказания постоянного внимания и заботы о пожилых, женщинах и молодежи, а также защиты семьи, материнства, детства и отцовства.
По итогам мероприятия сотрудники центрального аппарата Агентства госактивов и подведомственных организаций получии полные ответы на все интересующие вопросы.