Surxondaryo viloyatida faoliyat olib borayotgan tadbirkorlar bilan uchrashuv tashkil etildi
2026-yil 10-iyun kuni viloyat Tadbirkorlar markazida Surxondaryo viloyatida faoliyat yuritayotgan tadbirkorlar bilan ochiq muloqot va uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda Davlat aktivlarini boshqarish agentligi viloyat hududiy boshqarmasi,Surxondaryo viloyati Savdo-sanoat palatasi, Surxondaryo viloyat Raqobat boshqarmasi hamda Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi Surxondaryo viloyati hududiy filiali mutaxassislari va tadbirkorlar bilan ishtirok etdi.
Davlat aktivlarini boshqarish agentligi viloyat hududiy boshqarmasi tomonidan tadbirkorlarning quyidagi masalalar bo‘yicha taklif hamda murojaatlari qabul qilindi:
Tadbirkorlik faoliyatidagi qiyinchiliklar
Davlat aktivlarini xususiylashtirish masalalari
Ijara munosabatlariga oid muammolar
Muloqot davomida ko‘tarilgan masalalar, bildirilgan takliflar hamda tadbirkorlar tomonidan ilgari surilgan murojaatlar belgilangan tartibda ko‘rib chiqilib, qonuniy yechimlar            taklif etildi va zarur tavsiyalar berildi.
Tadbir davomida Biznes va tadbirkorlik oliy maktabining asosiy maqsad va vazifalari, tadbirkorlik sohasida malakali kadrlarni tayyorlash borasidagi faoliyati hamda Surxondaryo hududiy filialida amalga oshirilayotgan ishlar haqida batafsil ma’lumot berildi.
Savdo-sanoat palatasi mutaxassislari tomonidan tadbirkorlik subyektlari uchun yaratilayotgan qulay huquqiy, iqtisodiy va ijtimoiy shart-sharoitlar, tadbirkorlarning huquq va qonuniy manfaatlarini himoya qilish borasida amalga oshirilayotgan ishlar haqida ma’lumot berildi.
Surxondaryo viloyat Raqobat boshqarmasi vakillari esa uy-joy kommunal xizmatlari, qurilish, transport, aloqa, telekommunikatsiya, bank-moliya, sug‘urta, ta’lim va boshqa xizmatlar sohasida iste’molchilarning huquq va manfaatlarini himoya qilish bo‘yicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar haqida tushuntirishlar berdi.
Uchrashuv yakunida tadbirkorlarni qiziqtirgan savollarga mutaxassislar tomonidan batafsil javoblar berilib, o‘zaro fikr almashildi.

Состоялась встреча с предпринимателями, работающими в Сурхандарьинской области
10 июня 2026 года в региональном Центре предпринимателей состоялся открытый диалог и встреча с предпринимателями, работающими в Сурхандарьинской области.
Встречу посетили специалисты и предприниматели из регионального территориального управления Агентства по управлению государственным имуществом, Сурхандарьинской областной торгово-промышленной палаты, Сурхандарьинского областного управления по вопросам конкуренции и Сурхандарьинского областного регионального отделения Высшей школы бизнеса и предпринимательства.
Региональное территориальное управление Агентства по управлению государственными активами приняло предложения и обращения предпринимателей по следующим вопросам:
Трудности предпринимательской деятельности
Вопросы приватизации государственных активов
Проблемы, связанные с арендными отношениями
Вопросы, поднятые на встрече, предложения и обращения предпринимателей были рассмотрены в установленном порядке, предложены правовые решения и даны необходимые рекомендации.
В ходе мероприятия была представлена ​​подробная информация об основных целях и задачах Высшей школы бизнеса и предпринимательства, ее деятельности по подготовке квалифицированных кадров в сфере предпринимательства, а также о работе, проводимой в Сурхандарьинском региональном филиале.
Специалисты Торгово-промышленной палаты предоставили информацию о благоприятных правовых, экономических и социальных условиях, созданных для хозяйствующих субъектов, и о работе, проводимой по защите прав и законных интересов предпринимателей.
Представители Сурхандарьинского областного управления по вопросам конкуренции представили разъяснения о мерах, принимаемых для защиты прав и интересов потребителей в сферах жилищно-коммунального хозяйства, строительства, транспорта, связи, телекоммуникаций, банковского дела и финансов, страхования, образования и других услуг.
В завершение встречи эксперты подробно ответили на вопросы, представляющие интерес для предпринимателей, и обменялись мнениями.