“RSM Uzbekistan kompaniyasi (keyingi oʻrinlarda  Konsultant) ushbu xususiylashtirish jarayonini ilg‘or xalqaro tajriba asosida amalga oshirish uchun Davaktiv agentligining xususiylashtirish boʻyicha konsultanti sifatida tanlab olindi.
Aktivlar toʻgʻrisida qisqacha maʼlumot:
“Xiva Plaza” MChJ (“Farovon Khiva Hotel mehmonxonasi):
• Mehmonxona hududdagi yagona xalqaro darajadagi mehmonxona hisoblanadi;
• Mehmonxona “Ichan qa'la”dan 3 km uzoqlikda joylashgan;
• Manzili: Xorazm viloyati, Xiva shahri, Qiyot MFY, Buyuk yoʻl kuchasi, 1B-uy;
• Umumiy yer maydoni 2,72 gektar, bino-inshootlar maydoni 8 773 kvadrat metrni tashkil etadi;
• Mavjud xonalar soni 106 ta;
• Mehmonxonada 700 kishiga mo‘ljallangan 12 ta ko‘p tarmoqli konferensiya zallari, banket zali, 4 ta restoran, sauna va basseyn mavjud.
“Xiva lokomotiv” MChJ ("Khiva Lokomotiv Hotel" mehmonxonasi):
• Mehmonxona shaharning madaniy va tarixiy markazida, “Ichan qa'la”dan 1 km uzoqlikda joylashgan;
• Manzili: Xorazm viloyati, Xiva shahri, Yangi hayot mahallasi, A.Temur koʻchasi;
• Umumiy yer maydoni 0,77 gektar, bino-inshootlar maydoni 3 504 kvadrat metrni tashkil etadi;
• Mavjud xonalar soni 78 ta.
Ishtirokchilardan quyidagi maʼlumotlar bilan har bir aktiv bo'yicha sotib olish yuzasidan qiziqish bildirish toʻgʻrisidagi arizalarini (Express of interest) taqdim etishlari soʻraladi:
Talabgorlar qiziqish bildirishi toʻgʻrisidagi arizalarini har bir aktiv bo'yicha alohida xohishlariga koʻra oʻzbek, rus yoki ingliz tillarida tayyorlab 2024-yil 31-oktabr soat 18:00ga (Toshkent vaqti bilan) qadar info@rsm.uz elektron pochta manziliga yuborishlari lozim.
Ushbu savdo bosqichi doirasida, Konsultant tomonidan potensial investorlarni jalb qilish maqsadida investitsion tizerlarni tarqatish ishlari amalga oshiriladi.
• Dimitriy Abbasov, “RSM Uzbekistan” kompaniyasi mutaxassisi: d.abbasov@rsm.uz,  tel. +998(91) 770-16-73;
• Shoxrux Oxunov, Davaktiv agentligi departamenti boshligʻi: tender@davaktiv.uz, tel. +998(71) 259-20-23.
Oʻz navbatida, Majburiyatga ega boʻlgan taklif (BO) bosqichiga oʻtgan talabgorlar bilan majburiyatga ega boʻlgan takliflarni taqdim etishlaridan avval taklif etiladigan qatʼiy narx taklifining kamida 1 foizini kafolatli to‘lov sifatida amalga oshirilishi, shu bilan birga talabgorlarga Aktivlarning faoliyatini kamida 5 yil saqlab qolish shartlari belgilanadi.
Ushbu eʼlon yoki uning mazmunining biron-bir qismi mazkur eʼlon chop etilishidan kelib chiqib taxmin qilinishi mumkin boʻlgan Davaktiv agentligi va “RSM Uzbekistan”ning Aktivlarni sotish bilan bogʻliq biror-bir shakldagi majburiyati sifatida talqin qilinmasligi kerak. Davaktiv agentligi va “RSM Uzbekistan” oʻz xohishiga koʻra har qanday vaqtda va har qanday munosabatda, birgalikdagi yoki shaxsiy javobgarlikni oʻz zimmalariga olmasdan:
(ii) turli xil manfaatdor tomonlar uchun turli xil tartib-qoidalar boʻyicha ish tutish va/yoki Davaktiv agentligi va “RSM Uzbekistan” tomonidan koʻzda tutilgan reja-jadval va tartib doirasida istalgan boshqa potensial xaridorni (xaridorlarni) oldindan ogohlantirmasdan chiqarib tashlagan holda bir yoki bir nechta potensial xaridorlar bilan muzokaralar olib borish;

Начался процесс продажи через открытые торги гостиниц, расположенных в Хиве
Согласно соответствующим программам приватизации, Агентство по управлению государственными активами (далее – Агентство госактивов) объявляет о начале открытого процесса продаж 100% долей ООО «Хива Плаза» (гостиница «Farovon Khiva Hotel») и ООО «Хива Локомотив» (Гостиница «Khiva Lokomotiv Hotel») (далее – Активы) посредством привлечение профессионального консультанта.
Компания «RSM Uzbekistan» (далее «Консультант») была отобрана Агентством госактивов в качестве консультанта по приватизации для осуществления процесса приватизации на основе передового международного опыта.
Коротко об Активах:
ООО «Хива Плаза» (Гостиница «Farovon Khiva Hotel»):
• Гостиница является единственной гостиницей международного уровня на этой территории;
• Гостиница расположена в 3 км от «Ичан Кала»;
• Адрес: Хорезмская область, город Хива, Киёт МСГ, улица Буюк Йул, дом 1Б;
• Общая площадь земельного участка составляет 2,72 га, площадь зданий и сооружений – 8 773 квадратных метра;
• Количество доступных номеров – 106;
• В отеле 12 многофункциональных конференц-залов на 700 человек, банкетный зал, 4 ресторана, сауна и бассейн.
ООО «Хива Локомотив» (Гостиница «Khiva Lokomotiv Hotel»):
• Гостиница расположена в культурно-историческом центре города, в 1 км от «Ичан Кала»;
• Адрес: Хорезмская область, город Хива, микрорайон Янги хаёт, улица А. Темура;
• Общая площадь земельного участка составляет 0,77 га, площадь зданий и сооружений – 3 504 квадратных метра;
• Количество доступных номеров – 78.
Процесс реализации Активов осуществляется на основе метода публичного приглашения к переговорам, который открыт для всех заинтересованных лиц (далее – Участники).
Процесс продажи осуществляться в два этапа, включая этапы Выражение заинтересованности (Express of interest) и сбора Обязывающих предложений (BO).
О реализации этапа Выражение заинтересованности (Express of interest) процесса продаж:
Претендентам предлагается выразить свою заинтересованность по каждому активу в форме Заявки (Express of Interest), включающую следующую информацию:
Заявка о выражении заинтересованности может быть подготовлена на узбекском, русском или английском языках отдельно по каждому активу до 18:00 (по ташкентскому времени) 31 октября 2024 года и отправлена на адрес электронной почты info@rsm.uz.
• Димитрий Аббасов, специалист компании «RSM Uzbekistan»: d.abbasov@rsm.uz,тел. +998(91) 770-16-73;
В свою очередь, перед подачей обязывающих предложений с участниками торгов, прошедшими на этап подачи Обязывающих предложений (BO), устанавливаются обязательства по внесению не менее 1 % от суммы предлагаемой обязывающей цены предложения в качестве гарантийного платежа (security payment), а также обязуется сохранять деятельность Активов в течение не менее 5 лет.
Настоящее объявление, или какая-либо часть его содержания не должны рассматриваться как форма обязательства со стороны Агентства госактивов, “RSM Uzbekistan” в отношении Реализации Активов, что можно было бы предположить в связи с публикацией настоящего объявления. Агентство госактивов и “RSM Uzbekistan” оставляет за собой право по своему усмотрению в любое время и в любом отношении, не принимая совместной или индивидуальной ответственности:
(ii) следовать различным процедурам в отношении различных заинтересованных лиц, и/или вести переговоры с одним или несколькими потенциальными покупателями в рамках предусмотренного совместно Агентством госактивов и “RSM Uzbekistan” графика и порядка с исключением любого другого потенциального покупателя (покупателей) без предварительного уведомления;