Qashqadaryo viloyatida tadbirkorlar va ishbilarmonlar ishtirokida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti o‘tkazildi
Hududlarda mazkur qaror mazmun-mohiyatini tadbirkorlar va keng jamoatchilikka tushuntirish, uning targʻibot ishlarini jadallashtirish maqsadida, joriy yilning 27-iyul kuni Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan Qashqadaryo viloyatida xususiylashtirilishi belgilangan davlat aktivlari, jumladan, korxonalardagi davlat ulushlari, boʻsh turgan davlat mulki obyektlari va sotilishi belgilangan yer uchastkalari toʻgʻrisida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti oʻtkazildi.
Ushbu tadbirda 250 nafardan ziyod tadbirkorlar va ishbilarmonlar, mahalliy hokimliklar hamda viloyatdagi yirik korxonalarning vakillari ishtirok etdi.
Taqdimot Davaktiv agentligi direktorining birinchi oʻrinbosari Nodirbek Xusanov, Davaktiv agentligining Qashqadaryo viloyati hududiy boshqarmasi boshligʻi Asliddin Rustamov hamda viloyat hokimiyati kotibiyati mudiri Anvar Berdiyev boshchiligida boʻlib oʻtdi.
Tadbirda N.Xusanov so‘zga chiqib, so‘ngi yillarda mamlakatimizda xususiylashtirish sohasidagi normativ-huquqiy hujjatlarni takomillashtirish, tadbirkorlikni rivojlantirish va qoʻllab-quvvatlash yuzasidan keskin islohotlar amalga oshirilib, tadbirkorlar uchun bir qator yangilik va qulayliklar yaratilganligini ta’kidlab o‘tdi. Xususan:
• 2024-yil 1-yanvargacha ijara shartnomalari asosida ijaraga olganiga kamida 5-yil boʻlgan va majburiyatlarni bajargan tadbirkorlarga xususiylashtirish dasturlariga kirgan davlat mulkini baholangan qiymatda toʻgʻridan-toʻgʻri sotib olish huquqi berildi;
Shu bilan birga, “Roadshow” ishtirokchilariga Davaktiv agentligi Qashqadaryo viloyati hududiy boshqarmasi tomonidan 2023-yil davomida jami 213 ta davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilganligi, shundan 62 ta davlat aktivlari 104,8 mlrd.soʻm qiymatga boʻlib-boʻlib toʻlash sharti bilan sotilganligi maʼlum qilindi. Bundan tashqari, tadbirkorlar va fuqarolar uchun 3563 ta 165,2 gektar yer uchastkalari elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, shundan 1119 ta 70,0 gektar yer uchastkalari 16,3 mlrd.soʻmga sotilishiga erishilgan.
Hududiy boshqarma tomonidan 2024-yilning oʻtgan davrida jami 243 ta davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilgan bo‘lib, shundan 103 ta davlat aktivlari 83,7 mlrd.soʻm qiymatga sotilishi taʼminlangan. Hozirgi kunda umumiy qiymati 311,4 mlrd.soʻm boʻlgan 140 ta davlat aktivlarining savdosi davom etmoqda.
Oʻz oʻrnida, yangi 2024-yilgi xususiylashtirish dasturiga muvofiq, Qashqadaryo viloyatida ommaviy savdolarda sotilishi belgilangan jami 127 ta davlat va davlat ishtirokidagi xoʻjalik jamiyatlarining aktivlari, shundan 113 ta koʻchmas mulk obyektlari tadbirkorlar va tadbir ishtirokchilariga yaqindan tanishtirildi.
Shu bilan birga, kunning ikkinchi yarmida OAV vakillari uchun Press-tur ham tashkil etilib, davlat aktivlarini sotib olgan tadbirkorlar tomonidan ushbu obyektlar negizida bajarilgan ishlar hamda sotuvga chiqarilgan davkat aktivlari joyiga chiqqan holda o'rganildi.
Mazkur tadbir bugungi kunga qadar Farg'ona, Andijon, Namangan, Samarqand viloyatlarida o'tkazildi va keyingi o'rinlarda respublikaning barcha qolgan viloyatlarida  va Qoraqalpog'iston Respublikasida o'tkaziladi.

В Кашкадарьинской области для предпринимателей и инвесторов состоялась очередная презентация «Roadshow»
В целях ускорения работ по разъяснению и продвижению сути и значения настоящего постановления в регионах, 27 июля текущего года Агентством по управлению государственными активами проведено очередная презентация «Roadshow» государственных активов, подлежащих приватизации в Кашкадарьинской области, в частности государственных долей в предприятиях, пустующих государственных объектов и земельных участков.
Данное мероприятие прошло под руководством заместителя директора Агентства госактивов Нодирбека Хусанова, начальника территориального управления Агентства госактивов в Кашкадарьинской области Аслиддина Рустамова, а также руководителя секретариата хокимията Кашкадарьинской области Анвара Бердиева.
Вместе с тем, участники «Roadshow» были проинформированы о проделанной работе в Кашкадарьинской области за 2023 год, в частности территориальным управлением Агентства госактивов на аукционные торги было выставлено 213 государственных активов, из которых 62 активов были проданы за 104,8 млрд.сумов с условием рассрочки оплаты. Кроме того, на электронные онлайн-аукционы для предпринимателей и граждан выставлены 3563 земельных участков площадью 165,2 га, из них проданы 1119 земельных участков площадью 70,0 га за 16,3 млрд.сумов.
Областным управлением за прошедший период 2024 года на торги было выставлено всего 243 государственных активов, из них продано 103 государственных активов на сумму 83,7 млрд сумов. В настоящее время продолжаются торги 140 государственных активов общей стоимостью 311,4 млрд сумов.
В свою очередь, в соответствии с программой приватизации на 2024 год, предпринимателям и участникам мероприятия представлены 127 активов государства и хозяйственных обществ с участием государства, а также 113 объектов недвижимости, выставляемые на публичные торги в Кашкадарьинской области.
Вместе с тем, во второй половине дня для представителей СМИ был организован Пресс-тур по государственным активам и предоставлена информация о реализованных проектах.
На сегодняшний день, подобные мероприятия проведены в Ферганской, Андижанской, Наманганской, Самаркандской областях, а также будут проводиться в ближайшие дни во всех остальных областях республики и Республике Каракалпакстан.