Davaktiv agentligi “O‘rta Osiyo Trans” AJning 51 foiz davlat aksiya paketini sotish bo‘yicha kelishuvga erishdi
Tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi oʻrinlarda - Davaktiv agentligi) “Oʻrta Osiyo trans” AJ (keyingi oʻrinlarda - Korxona) ustav kapitalidagi 51,0 foiz davlat aksiya paketini (keyingi oʻrinlarda – Aksiyalar paketi) 65,0 mlrd.soʻmga “Hyper Partners” MChJ XK ga sotish boʻyicha kelishuvga erishilganligini maʼlum qiladi.
Sotuv jarayonida Merritz yuridik firmasi boshchiligidagi kompaniyalar konsorsiumi (keyingi oʻrinlarda - Konsultant) xususiylashtirish boʻyicha konsultant vazifasini bajardi.
Konsultant va Davaktiv agentligi tomonidan xususiylashtirish jarayoni doirasida ham mahalliy, ham xalqaro darajada keng koʻlamli marketing ishlari amalga oshirildi, jumladan investitsiya tizerlari konsultantning investorlar tarmogʻi orqali turli xorijiy investorlarga (investor sounding) yuborildi.
Natijada xorijiy va mahalliy investorlardan Aksiyalar paketini sotib olish boʻyicha 3 ta Majburiyatga ega boʻlmagan (NBO) takliflar kelib tushdi.
Konsultantning tavsiyasiga asosan 2 ta talabgorlar xususiylashtirish jarayonining keyingi Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO) qabul qilish bosqichiga oʻtkazilgan.
Shunga koʻra, kelib tushgan Majburiyatga ega boʻlgan takliflarni (BO) belgilangan malaka mezonlariga muvofiqligi, mintaqadagi ish faoliyati, Bitimni yopish shartlari va Korxonaning baholangan qiymatidan yuqoriligi boʻyicha eng yaxshi xarid qiymatini taqdim etgan “Hyper Partners” MChJ XK savdo natijalari boʻyicha gʻolib deb topildi.
Xususiylashtirish boʻyicha konsultant sifatida jalb qilingan “Merritz” halqaro kompaniyasining 2023-yil 7-iyundagi xatiga muvofiq, “Hyper Partners” MChJ XK va uning tegishli shaxslaridan hech biri Yevropa Ittifoqi va AQSHning, shuningdek yirik xalqaro moliya institutlarining sanksiyalari roʻyxatiga kiritilmaganligi toʻgʻrisida tegishli xulosa taqdim etilgan.
Maʼlumot uchun:
“Hyper Partners” MChJ tomonidan kelgusida Korxonaning faoliyatini saqlash, shu bilan birgalikda Yevropa, Xitoy Xalq Respublikasi va Markaziy Osiyo davlatlari orqali harakatlanuvchi transport logistika faoliyatini tashkil etish, rivojlantirish va kengaytirish, jamiyatga tegishli yer maydonida yangi zamonaviy bojxona terminali hamda ko‘p qavatli avtoturargoh qurish ko‘zda tutilgan.
“O‘rta Osiyo Trans” transport korxonasi 1992 yilda tashkil etilgan, keyinchalik 1995 yilda davlat aksiyadorlik kompaniyasi va 1998 yilda “O‘rta Osiyo Trans” AJ sifatida qayta tashkil etilgan, Korxona yuk avtomobillari bilan eksport-import, tranzit va Respublika ichidagi yuklarni (asosan paxtadan tayyor mahsulotlar, oziq ovqat, uskunalar, qurilish materiallari, qog‘oz, tekstil va trikotaj mahsulotlari va x.k) tashishni tashkil etish ishlarini amalga oshiradi, ustav kapitali 1,484 mlrd. so‘m tashkil etadi.

UzSAMA has reached an agreement on the sale of 51.0% state shares of Urta Osiyo Trans JSC
According to the relevant privatization programs, the State Assets Management Agency (hereinafter - the UzSAMA) reports about reaching an agreement on sale of state block of shares in the amount of 51.0% (hereinafter - the block of shares) in the authorized capital of Urta Osiyo Trans JSC (hereinafter - the Company) for 65.0 billion UZS with Hyper Partners LLC.
A consortium of companies headed by the law firm Merritz (hereinafter - the Consultant) acts as the privatization consultant of the UzSAMA.
During the privatization process of the Company, the Consultant and the UzSAMA conducted a large-scale marketing activities both locally and internationally, including the distribution of investment teasers to various foreign investors (Investor sounding) through the Consultant's own network of investors.
As a result, the Consultant accepted 3 non-binding offers (NBOs) to purchase a block of shares from foreign and local investors.
According to the Consultant's recommendation, 2 applicants were admitted to the next Binding Offers (BO) stage of the privatization process.
Based on the results of the analysis of the received Binding Offers (BO) for compliance with the qualification requirements, availability of experience in the region, closing conditions of the Transaction and providing the best redemption price exceeding the independent appraisal of the Company, Hyper Partners LLC has been selected as the winner of the tender.
According to a letter of June 7, 2023 from international company Merritz, attracted as a privatization consultant, presented the relevant conclusion that the Hyper Partners LLC and none of the associated persons are not included in the sanctions list of the European Union and the United States, as well as major international financial institutions.
Hyper Partners LLC has plans to maintain the activities of the Company in the future, at the same time organize and expand transport and logistics activities through Europe, China and Central Asian countries, as well as build a new modern customs terminal and multi-storey parking lot on the land plot owned by the Company.
Urta Osiyo Trans JSC was founded in 1992, then in 1995 it became a state joint-stock company and in 1998 it was reorganized into Urta Osiyo Trans JSC . The company is engaged in organization and performance of export-import and transit freight transportation in the republic (mainly cotton products, foodstuffs, equipment, building materials, paper, textile and knitted goods, etc.) by automobile transport. The authorized capital is 1.484 billion UZS.