Davaktiv agentligi “O‘rta Osiyo Trans” AJning 51 foiz davlat aksiya paketini sotish bo‘yicha kelishuvga erishdi
Tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi oʻrinlarda - Davaktiv agentligi) “Oʻrta Osiyo trans” AJ (keyingi oʻrinlarda - Korxona) ustav kapitalidagi 51,0 foiz davlat aksiya paketini (keyingi oʻrinlarda – Aksiyalar paketi) 65,0 mlrd.soʻmga “Hyper Partners” MChJ XK ga sotish boʻyicha kelishuvga erishilganligini maʼlum qiladi.
Sotuv jarayonida Merritz yuridik firmasi boshchiligidagi kompaniyalar konsorsiumi (keyingi oʻrinlarda - Konsultant) xususiylashtirish boʻyicha konsultant vazifasini bajardi.
Konsultant va Davaktiv agentligi tomonidan xususiylashtirish jarayoni doirasida ham mahalliy, ham xalqaro darajada keng koʻlamli marketing ishlari amalga oshirildi, jumladan investitsiya tizerlari konsultantning investorlar tarmogʻi orqali turli xorijiy investorlarga (investor sounding) yuborildi.
Natijada xorijiy va mahalliy investorlardan Aksiyalar paketini sotib olish boʻyicha 3 ta Majburiyatga ega boʻlmagan (NBO) takliflar kelib tushdi.
Konsultantning tavsiyasiga asosan 2 ta talabgorlar xususiylashtirish jarayonining keyingi Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO) qabul qilish bosqichiga oʻtkazilgan.
Shunga koʻra, kelib tushgan Majburiyatga ega boʻlgan takliflarni (BO) belgilangan malaka mezonlariga muvofiqligi, mintaqadagi ish faoliyati, Bitimni yopish shartlari va Korxonaning baholangan qiymatidan yuqoriligi boʻyicha eng yaxshi xarid qiymatini taqdim etgan “Hyper Partners” MChJ XK savdo natijalari boʻyicha gʻolib deb topildi.
Xususiylashtirish boʻyicha konsultant sifatida jalb qilingan “Merritz” halqaro kompaniyasining 2023-yil 7-iyundagi xatiga muvofiq, “Hyper Partners” MChJ XK va uning tegishli shaxslaridan hech biri Yevropa Ittifoqi va AQSHning, shuningdek yirik xalqaro moliya institutlarining sanksiyalari roʻyxatiga kiritilmaganligi toʻgʻrisida tegishli xulosa taqdim etilgan.
Maʼlumot uchun:
“Hyper Partners” MChJ tomonidan kelgusida Korxonaning faoliyatini saqlash, shu bilan birgalikda Yevropa, Xitoy Xalq Respublikasi va Markaziy Osiyo davlatlari orqali harakatlanuvchi transport logistika faoliyatini tashkil etish, rivojlantirish va kengaytirish, jamiyatga tegishli yer maydonida yangi zamonaviy bojxona terminali hamda ko‘p qavatli avtoturargoh qurish ko‘zda tutilgan.
“O‘rta Osiyo Trans” transport korxonasi 1992 yilda tashkil etilgan, keyinchalik 1995 yilda davlat aksiyadorlik kompaniyasi va 1998 yilda “O‘rta Osiyo Trans” AJ sifatida qayta tashkil etilgan, Korxona yuk avtomobillari bilan eksport-import, tranzit va Respublika ichidagi yuklarni (asosan paxtadan tayyor mahsulotlar, oziq ovqat, uskunalar, qurilish materiallari, qog‘oz, tekstil va trikotaj mahsulotlari va x.k) tashishni tashkil etish ishlarini amalga oshiradi, ustav kapitali 1,484 mlrd. so‘m tashkil etadi.

Агентство госактивов достигло соглашения о продаже 51,0% пакета акций АО “Урта Осиё транс”
Согласно соответствующим программам приватизации, Агентство по управлению государственными активами (далее - Агентство госактивов) сообщает о достижении соглашения по реализации государственного пакета акций в размере 51,0 процента (далее – пакет акций) от уставного капитала АО «Урта Осиё транс» (далее - Предприятие) за 65,0 млрд. сумов с СП ООО «Hyper Partners».
Консультантом по приватизации Агентства госактивов выступает консорциум компаний во главе с юридической фирмой Merritz (далее - Консультант).
В рамках процесса приватизации Предприятия со стороны Консультанта и Агентства госактивов проведена масштабная маркетинговая деятельность как на местном, так и на международном уровне, в том числе были разосланы инвестиционные тизеры различным иностранным инвесторам (Investor sounding) через собственную сеть инвесторов Консультанта.
В результате, Консультантом приняты 3 необязывающих предложения (NBO) о покупке пакета акций от иностранных и местных инвесторов.
По рекомендации Консультанта 2 заявителя были допущены на следующий этап приёма Обязывающих предложений (BO) процесса приватизации.
По итогам изучения полученных Обязывающих предложений (BO) на предмет соответствия квалификационным требованиям, наличия опыта работы в регионе, условий закрытия Сделки и предоставления наилучшей выкупной цены, превышающей независимую оценку Предприятия, компания СП ООО «Hyper Partners» была выбрана победителем тендера.
Согласно письму привлеченной в качестве консультанта по приватизации международной компании «Merritz» от 7 июня 2023 года, представлено соответствующее заключение о том, что СП ООО «Hyper Partners» и ни одно из связанных с ним лиц не включены в санкционный список Европейского Союза и США, а также крупных международных финансовых институтов.
СП ООО «Hyper Partners» в дальнейшем планирует сохранить деятельность Предприятия, в то же время организовать и расширять транспортно-логистическую деятельность через Европу, Китайскую Народную Республику и страны Средней Азии, а также построить новый современный таможенный терминал и многоэтажный паркинг на земельном участке, принадлежащим Предприятию.
Транспортное предприятие «Урта Осиё транс» было создано в 1992 году, затем в 1995 году стало государственной акционерной компанией и в 1998 году реорганизовано в АО «Урта Осиё транс». Предприятие занимается организацией и осуществлением экспортно-импортных и транзитных перевозок грузов по республике (в основном хлопчатобумажная продукция, продукты питания, оборудование, строительные материалы, бумага, текстильные и трикотажные изделия и др.) автомобильным транспортом. Уставной капитал составляет 1,484 млрд.сумов.