Avval ma'lum qilganimizdek, ABRAU CAPITAL va CENTIL kompaniyalar konsorsiumi ushbu Bitim bo‘yicha Davaktiv agentligining xususiylashtirish bo‘yicha yetakchi maslahatchi sifatida jalb etilgan.
Shu bilan birga, Yagona milliy baholash standarti talablari doirasida mazkur aksiyalar paketining bozor qiymatini aniqlash maqsadida, Davaktiv agentligi O‘zbekiston Respublikasi hududida baholash faoliyatini yuritish huquqiga ega bo‘lgan baholovchi tashkilotlarni jalb qilish yuzasidan “etender.uzex.uz” elektron platformasida o‘tkazilgan ochiq va shaffof tanlov natijalariga muvofiq, “Baholash va Konsulting Markazi” MChJ mustaqil baholovchi tashkilot sifatida jalb etilgan. Bugungi kunda mustaqil baholovchi tomonidan belgilangan tartibda baholash ishlari amalga oshirilmoqda.
Kompaniyaning xususiylashtirish jarayonlari doirasida ABRAU CAPITAL va CENTIL kompaniyalar konsorsiumi tomonidan keng qamrovli marketing ishlari amalga oshirildi, jumladan investitsiya tizerlari salohiyatli investorlarga yuborildi. Natijada, 2022 yil 7 sentyabrga qadar MDH davlatlari va Yevropa mamlakatidan 7 nafar xalqaro va mahalliy investorlar tomonidan sotib olish bo‘yicha qiziqish bildirish (Express of interest) to‘g‘risidagi arizalar ABRAU CAPITAL va CENTIL kompaniyalar konsorsiumiga kelib tushgan.
Davaktiv agentligi hamda xususiylashtirish bo‘yicha maslahatchi tomonidan kelib tushgan barcha arizalar quyidagi mezonlar bo‘yicha saralandi:
• Talabgor (konsorsium holatida, konsorsium a'zolaridan hech biri) va uning tegishli shaxslaridan hech biri Yevropa Ittifoqi, Buyuk Britaniya va AQShning, shuningdek yirik xalqaro moliya institutlarining (Jahon banki, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki, Osiyo taraqqiyot banki) sanksiyalari ro‘yxatiga kiritilmaganligi.
ABRAU CAPITAL va CENTIL kompaniyalar konsorsiumi tomonidan kelib tushgan arizalar yuqoridagi mezon talablari asosida chuqur o‘rganildi va barcha talabgorlarning muvofiqligi aniqlandi.
Shunga ko‘ra, Aktivni sotib olish bo‘yicha qiziqish bildirish (Express of interest) bosqichidan muvofaqqiyatli o‘tgan talabgorlar xususiylashtirish jarayonlarining kelgusi Majburiyatga ega bo‘lmagan taklif (NBO) qabul qilish bosqichida ishtirok etish uchun taklif qilindi va keyingi o'rinlarda ularga ushbu bosqich jarayonlari to‘g‘risidagi xat (Process Letter) yuboriladi.
Xususiylashtirish jarayonlarida kelgusidagi o‘z ishtirokini tasdiqlash uchun, ushbu talabgorlar bilan Axborotlarni oshkor etmaslik to‘g‘risidagi bitim (NDA)ni imzolash taklif etiladi, so‘ngra ularga maslahatchi tomonidan tayyorlangan Mehmonxonani sotib olish narxi bo‘yicha indikativ majburiyatga ega bo‘lmagan takliflarni tayyorlash uchun zarur bo‘lgan axborotni o‘z ichiga olgan dastlabki ma'lumotlar to‘plami (Information Memorandum) bilan tanishish imkoniyati beradigan virtual ma'lumotlar xonasi (VDR) ga kirish imkoniyati beriladi. Ushbu ma'lumotlar to‘plami Mehmonxona xo‘jalik faoliyati tasnifi, shuningdek tarixiy va prognozli moliyaviy ko‘rsatkichlari kabi axborotlarni o‘z ichiga oladi.
Shuningdek, ABRAU CAPITAL va CENTIL kompaniyalar konsorsiumi tomonidan “UZPAYNET” MChJ ustav kapitalidagi 100 foiz davlat ulushini sotib olish narxi bo‘yicha majburiyatga ega bo‘lmagan takliflarni (NBO) joriy yil 24 oktyabrga qadar qabul qilinadi.
Davaktiv agentligi xususiylashtirish jarayoniga qiziqish bildirgan va arizalar topshirgan barcha ishtirokchilarga minnatdorchilik bildiradi hamda Aktivni sotib olish bo‘yicha qiziqish bildirish bosqichidan muvafaqqiyatli o‘tgan talabgorlar bilan kelgusidagi konstruktiv hamkorlikni shaffof muhitda davom ettiradi.
Davaktiv agentligi xususiylashtirish jarayonining shaffofligi, ochiqligi va teng raqobat muhitini ta'minlashning barcha choralarini ko‘radi va uning har bir bosqichi to‘g‘risida axborot berib boradi.

Информация о процессе приватизации 100-процентной государственной доли в уставном капитале ООО «UZPAYNET»
Согласно объявлению, опубликованному Агентством по управлению государственными активами Республики Узбекистан от 8 августа текущего года, начался этап выражения заинтересованности по приобретению Актива (Express of interest) по конкурентному процессу продажи 100 процентной государственной доли в уставном капитале ООО «UZPAYNET» (далее - «Компания»)
Как мы сообщали ранее, в рамках данного Соглашения, в качестве ведущего консультанта по приватизации Агентства госактивов, был привлечен консорциум компаний ABRAU CAPITAL и CENTIL.
При этом, в целях определения рыночной стоимости данного пакета акций в рамках требований Единого национального стандарта оценки, по результатам открытого и прозрачного конкурса, проводимого на электронной платформе «etender.uzex.uz» по привлечению оценочных организаций, имеющих право осуществлять оценочную деятельность на территории Республики Узбекистан, Агентством госактивов в качестве независимой оценочной организации привлечено ООО «Baholash va Konsulting Markazi». На сегодняшний день оценочные работы проводятся независимым оценщиком в установленном порядке.
В рамках процесса приватизации Компании консорциумом компаний ABRAU CAPITAL и CENTIL проведена масштабная маркетинговая деятельность, включая рассылку инвестиционных тизеров потенциальным инвесторам. В результате, консорциумом компаний ABRAU CAPITAL и CENTIL на 7 сентября 2022 года получено 7 заявок на выражение заинтересованности (Express of Interest) от международных и местных инвесторов из Узбекистана и других стран СНГ и Европы.
Все заявки, полученные Агентством госактивов и Консультантом по приватизации, отобраны в соответствии со следующими критериями:
По итогам тщательного изучения заявок, поступивших в консорциум компаний ABRAU CAPITAL и CENTIL , определено их соответствие к требованиям вышеперечисленных критериев.
Соответственно, заявители, успешно прошедшие этап выражения заинтересованности в приобретении Актива (Express of interest), приглашены к участию в следующем этапе процесса приватизации по приёму необязывающих предложений (NBO), и соответственно им будет направлено письмо (Process Letter) о процессах данного этапа.
В целях подтверждения их будущего участия в процессе приватизации, предлагается подписать с этими претендентами Соглашение о неразглашении данных (NDA), затем будет предоставлен доступ в виртуальную комнату данных (VDR), которая позволит им ознакомиться с информационный меморандумом (Information Memorandum), подготовленным международным консультантом, который содержит информацию, необходимую для подготовки индикативных необязывающих предложений для покупки Актива. Этот информационный меморандум включает материалы, как описание хозяйственной деятельности Компании, так и исторические и прогнозные финансовые показатели.
Также, консорциумом компаний ABRAU CAPITAL и CENTIL будут приниматься необязывающие предложения (NBO) по цене приобретения 100 процентной государственной доли в уставном капитале ООО «UZPAYNET» до 24 октября текущего года.
Агентство госактивов принимает все меры для обеспечения прозрачности, открытости и равной конкурентной среды процесса приватизации и предоставляет информацию о каждом из его этапов.