Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 30-noyabrdagi 635-son qarori bilan tasdiqlangan Baholovchilarga malaka sertifikatini berish Pasportiga asosan baholovchi tomonidan bir yil davomida muntazam ravishda (ikki va undan ortiq marotaba) baholash toʻgʻrisidagi hisobot hamda ekspert xulosasi notoʻgʻri tuzilsa Baholovchining malaka sertifikatini amal qilishi sud qaroriga asosan bekor qilinadi.
Sudlarning soʻrovnomalariga koʻra bahsli vaziyatlarda baholanadigan obyektlarning baholash boʻyicha materiallarini ekspertizadan oʻtkazish boʻyicha ekspert komissiyasi tomonidan “Elit Innovatsion Baholash” MChJ baholovchi tashkilotida faoliyat yuritayotgan baholovchi Xudoybergenov Dilshod Ilxamovich tomonidan tayyorlangan 10 ta ekspert xulosasi haqqoniy emas deb topilgan.
Maʼlumot uchun: Mazkur komissiyaning ishlarini tashkil etish tartibi Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Baholash toʻgʻrisidagi hisobotlarning haqqoniyligini ekspertizadan oʻtkazish mexanizmini tasdiqlash haqida”gi 2008-yil 28-iyuldagi 161-son qarori bilan tasdiqlangan va ushbu qarorga asosan Davlat aktivlarini boshqarish agentligi Komissiyaning ishchi organi hisoblanadi.
Shu bois, Davlat aktivlarini boshqarish agentligining daʼvo arizasiga asosan Fuqarolik ishlari boʻyicha Urganch tumanlararo sudining 2024-yil 1-noyabrdagi hal qiluv qaroriga hamda Oʻzbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligining 2024-yil 11-dekabrdagi 266/11-qr-son qaroriga asosan Xudaybergenov Dilshod Ilxamovich nomiga 2022-yil 29-iyulda berilgan 0661-son baholovchining malaka sertifikatini amal qilishi bekor qilindi.
Shuningdek, ushbu sertifikat bekor qilinganligi toʻgʻrisida Baholovchi malaka sertifikatiga ega shaxslar reyestriga maʼlumotlar kiritildi.
Shu bilan birga, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2008-yil 24-apreldagi “Baholovchi tashkilotlar faoliyatini yanada takomillashtirish va koʻrsatilayotgan xizmatlar sifati uchun ularning masʼuliyatini oshirish toʻgʻrisida”gi PQ-843-son Qaroriga asosan Qonun hujjatlarini buzganlik uchun Xudoybergenov Dilshod Ilxamovichga berilgan malaka sertifikatini amal qilishi bekor qilinganligi sababli, malaka sertifikati amal qilishi bekor qilingan vaqtdan boshlab bir yil mobaynida malaka sertifikatini takroran olish uchun imtihonga qoʻyilmasligi maʼlum qilinadi.
Hurmatli yurtdoshlar va biznes vakillari!
Baholovchi tashkilot va buyurtmachi oʻrtasidagi shartnomaviy munosabatlarda turli xil tushunmovchiliklarni oldini olish maqsadida, baholovchilarni jalb qilishdan avval quyidagi havola orqali baholovchining malaka sertifikatini tekshirib olishingizni soʻraymiz.

The validity of the appraiser's qualification certificate was prematurely terminated
In accordance with the Passport for issuance of Qualification Certificate of Appraiser, approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated November 30, 2023, No. 635, if the appraiser regularly (two or more times) within one year prepared an unreliable appraisal report or expert opinion, the validity of the Qualification Certificate of Appraiser shall be terminated on the basis of a court decision.
The expert commission for expert examination of materials on evaluation of valuation objects in disputable situations at the request of the courts, 10 expert reports prepared by appraiser Hudoybergenov Dilshod Ilhamovich, carrying out his activities in the appraisal organization LLC “Elit Innovatsion Baholash” were recognized as unreliable.
For reference: the order of work organization of this commission is approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan from July 28, 2008 № 161 “On approval of the mechanism of conducting an expert examination of reliability of valuation reports”. In accordance with this resolution, UzSAMA is a working body of the Commission.
In this regard, based on the decision of Urgench inter-district court on civil cases dated November 1, 2024, issued on the claim of the State Assets Management Agency, as well as in accordance with the resolution of the State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan dated December 11, 2024 № 266/11-qr, the validity of the qualification certificate of appraiser dated June 29, 2022 № 0661 issued to Hudoybergenov Dilshod Ilhamovich is terminated.
Also in the Register of persons having a qualification certificate of the appraiser, information about the termination of this certificate was entered.
At the same time it is informed that according to the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan from April 24, 2008 № 843 “About further improvement of activity of appraisal organizations and increase of their responsibility for quality of rendered services”, in accordance with the fact that the appraiser's qualification certificate issued to Hudoybergenov Dilshod Ilhamovich was terminated for committed violations of the legislation, he is not allowed to take the exam for repeated obtaining of the appraiser's qualification certificate within one year from the moment of termination of its validity.
Dear compatriots and business representatives!
In order to avoid various misunderstandings in contractual relations with appraisal organizations, we strongly recommend to check the validity of their qualification certificate at the following link before engaging appraisers.