"Kapitalni jalb qilish uchun moliyaviy modellashtirish" mavzusida seminar o'tkazildi
Davlat aktivlarini boshqarish agentligi “Abrau Capital” xalqaro konsalting kompaniyasi bilan birgalikda joriy yilning 2 noyabr kuni Agentlik xodimlari uchun “Kapitalni jalb qilish uchun moliyaviy modellashtirish” mavzusida trening tashkil qildi. Treningni Abrau Capital hamkori Armanbay Djubayev olib bordi.
Maʼlumot uchun: Armanboy Djubayev AQSH, Rossiya va Qozog‘istonda boshqaruv konsaltingi, strategiya, samaradorlikni oshirish va moliyaviy modellashtirish sohalarida 20 yildan ortiq tajribaga ega. A. Djubayev Qozog‘istondagi “Kazaktelekom” AJ va “Samruk-Energo” AJning mustaqil direktori. Maʼruzachi Kaliforniyaning Berkli universitetida MBA darajasini olgan va 2012 yildan buyon CFA aʼzosi hisoblanadi.
Seminar ishtirokchilari tadbir davomida investitsiya loyihalarini tanlashni, aktivning raqobatdosh ustunligi, moliyaviy tuzilma va portfel yondashuvi tushunchalarini o‘rgandilar.
Shu bilan birga, A. Djubayev aktivning baholanishini aniqlash uchun “noldan” moliyaviy modelni yaratish bo‘yicha praktikum o‘tkazdi. Praktikumdan so‘ng seminar ishtirokchilari O‘zbekiston va MDH mamlakatlarida aktivlarni baholashda farazlar va ko‘paytmalardan foydalanishning o‘ziga xos xususiyatlari bo‘yicha faol munozaralar olib bordilar.
Tadbir yakunida ishtirokchilar davlat aktivlarining investitsion jozibadorligini oshirish uchun moliyaviy modellar va tutqichlarni yaratish bo‘yicha amaliy ko‘nikmalarga ega bo‘lganliklarini taʼkidladilar.

Проведен семинар на тему «Финансовое моделирование в целях привлечения капитала»
2 ноября текущего года Агентством по управлению государственными активами совместно с Международной консалтинговой компанией «Abrau Capital» организован тренинг для сотрудников Агентства на тему: «Финансовое моделирование для привлечения капитала». Тренинг проводил партнер Abrau Capital Арманбай Джубаев.
Справочно: Арманбай Жубаев имеет свыше 20 лет опыта работы в направлениях управленческого консалтинга, стратегии, оптимизации производства и финансового моделирования. Проекты распространяются на такие страны как США, РФ и Казахстан. А. Джубаев является независимым директором АО «Казахтелеком» и АО «Самрук-Энерго» в Казахстане. Лектор получил MBA в Университете Калифорнии Беркли, является членом ассоциации CFA с 2012 года.
Участниками семинара изучены понятия конкурентного преимущества актива, финансового структурирования и портфельного подхода к выбору инвестиционных проектов.
Вместе с тем, А.Джубаевым проведён практикум по построению финансовой модели «с нуля» для определения оценки актива. По прошествию практикума участники семинара провели активную дискуссию по особенностям использования допущений и мультипликаторов для оценки активов в Узбекистане и СНГ.
По итогам мероприятия участники отметили получение практических навыков построения финансовых моделей и рычагов повышения инвестиционной привлекательности государственных активов для дальнейшего внедрения в деятельности Агентства.