Samarqand viloyatida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti o‘tkazildi
Hududlarda mazkur qaror mazmun-mohiyatini tushintirish va targʻibot qilish ishlarini jadallashtirish maqsadida, joriy yilning 11-avgust kuni Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan Samarqand viloyatida xususiylashtirilishi belgilangan davlat aktivlari jumladan, korxonalardagi davlat ulushlari, boʻsh turgan davlat mulki obyektlari va sotilishi belgilangan yer uchastkalari toʻgʻrisida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti oʻtkazildi.
Ushbu tadbirda 150 nafardan ziyod mahalliy hokimliklar hamda viloyatdagi yirik korxonalarning vakillari, tadbirkorlar va investorlar ishtirok etdi.
“Roadshow” taqdimoti Davlat aktivlarini boshqarish agentligi direktori oʻrinbosari Alisher Miraliyev, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi viloyat hududiy boshqarmasi boshligʻi Akrom Egamov boshchiligida boʻlib oʻtdi.
“Roadshow” ishtirokchilariga Davaktiv agentligi Samarqand viloyati hududiy boshqarmasi tomonidan 2022-yil dasturlariga muvofiq jami 104 ta dvalat aktivlari auksion savdolariga chiqarilganligi, shundan 53 ta davlat aktivlari 659,1 mlrd.soʻm qiymatiga boʻlib-boʻlib toʻlash sharti bilan sotilganligi maʼlum qilindi. Bundan tashqari, 2022-yil davomida tadbirkorlar va fuqarolar uchun 6 815 ta 424,5 gektar yer uchastkalari elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, shundan 1 597 ta 203,0 gektar yer uchastkalari 49,1 mlrd.soʻmga sotilishiga erilishilgan.
Shu bilan birga, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 24-martdagi PQ-102-sonli qaroriga muvofiq, ommaviy savdolarda sotilishi belgilangan Samarqand viloyatidagi jami 124 ta davlat va davlat ishtirokidagi xoʻjalik jamiyatlarining aktivlari, shundan 82 ta koʻchmas mulk obyektlari yaqindan tanishtirildi.
Koʻtarinki ruhda va savol-javoblarga boy oʻtgan “Roadshow” davomida Davaktiv agentligi direktori oʻrinbosari Alisher Miraliyev va viloyatning boshqa mutasaddi rahbarlari qatnashchilari va OAV vakillari tomonidan berilgan bir qator savollarga javoblar berib oʻtdilar.
Mazkur tadbir keyingi oʻrinlarda Samarqand viloyatining barcha tuman va shaharlarida davom etadi.
Shuningdek, shu kabi tadbirlar bugungi kunga qadar Fargʻona, Andijon, Namangan, Navoiy, Qashqadaryo, Buxoro, Xorazm, Surxondaryo hamda Sirdaryo viloyatlarida oʻtkazildi hamda yaqin kunlarda respublikamizning qolgan barcha viloyatlarida, Toshkent shahrida va Qoraqalpog‘iston Respublikasida o‘tkazilishi rejalashtirilgan.

Regular Roadshow was held in Samarkand
In order to accelerate the awareness and promotion of the content of this decree in the regions, on August 11 this year, the State Assets Management Agency held its regular "Roadshow" presentation of state assets to be privatized in Samarkand region, in particular state shares in enterprises, state facilities and land plots.
The event was attended by over 150 representatives of local khokimiyats, large enterprises of the region as well as entrepreneurs and investors.
The event was chaired by Deputy Director of the State Assets Management Agency Alisher Miraliyev, Head of territorial department of the State Assets Management Agency in Samarkand region Akrom Egamov.
The "Roadshow" participants were informed about the work carried out in Samarkand region in 2022. Particularly, the territorial department of the State Assets Management Agency offered 104 state assets for public auction and 53 assets were sold for 659,1 billion soums with condition of payment in installments. Moreover, during 2022, 6 815 land plots with total area of 424,5 hectares were e-auctioned for entrepreneurs and individuals and 1 597 land plots with total area of 203,0 hectares were sold for 49,1 billion soums.
At the same time, in accordance with Presidential Decree №PD-102 from March 24, 2023, at the event were presented 124 state assets and assets of enterprises with state participation, as well as 82 real estate objects, which are oferred for public auction in Samarkand region.
During the "Roadshow" which was held at a high level and lively with questions and answers, the deputy director of the State Assets Management Agency Alisher Miraliyev and other responsible executives of the region answered a number of questions from the participants and the mass media.
At the same time, in the second half of the day, a Press Tour was organized for the media representatives to visit the state assets in Samarkand region and provided information on the projects being implemented.
This event will continue in all districts and cities of the Samarkand region.
As of today, similar events have been held in Fergana, Andijan, Namangan, Navai, Kashkadarya, Bukhara, Khorezm, Surkhandarya, Jizzakh and Siradryo regions and will also be held in the coming days in all other regions of the republic, Tashkent city and the Republic of Karakalpakstan.