Xorazm viloyatida tadbirkorlar va ishbilarmonlar uchun navbatdagi “Roadshow” taqdimoti oʻtkazildi
Soʻnggi yillarda mamlakatimizda tadbirkorlikni rivojlantirish va qoʻllab-quvvatlash, iqtisodiyotda davlat ulushini qisqartirish hamda xususiy mulk daxlsizligini taʼminlash yuzasidan keskin islohotlar amalga oshirilib, bu boradagi ishlar yanada jadallashtirilmoqda.
Xususan, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 21-apreldagi “2025-yil uchun xususiylashtirish dasturi toʻgʻrisida”gi Farmoni qabul qilindi. Unga koʻra, 115 ta korxonadagi davlat aksiya paketlari, 659 ta koʻchmas mulk obyektlari hamda 6100 gektar yer uchastkalari ommaviy savdolarga chiqarilishi belgilangan.
Shu bilan birga, mazkur Farmon bilan davlatning iqtisodiyotdagi ishtirokini qisqartirish maqsadida, 2030-yil 1-yanvarga qadar davlat ishtirokidagi korxonalarni tashkil etishga moratoriy joriy qilindi hamda bozorlar ustavida mahalliy davlat hokimliklarning majburiy ishtirok etishi talabi bekor qilindi.
Oʻz oʻrnida, hududlarda mazkur Farmon mazmun-mohiyatini tadbirkorlar va keng jamoatchilikka tushuntirish, uning targʻibot ishlarini jadallashtirish maqsadida, joriy yilning 13-may kuni Davlat aktivlari agentligi tomonidan Xorazm viloyatida xususiylashtirilishi belgilangan davlat aktivlari, jumladan, korxonalardagi davlat ulushlari, boʻsh turgan davlat mulki obyektlari va sotilishi belgilangan yer uchastkalari toʻgʻrisida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti oʻtkazildi.
Ushbu tadbirda 150 nafardan ziyod tadbirkorlar va investorlar, mahalliy hokimliklar hamda viloyatdagi yirik korxonalarning vakillari ishtirok etdi.
Taqdimot Davlat aktivlari agentligi direktorining birinchi oʻrinbosari Nodirbek Xusanov, Xorazm viloyati hokimining oʻrinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo boshqarmasi boshligʻi Anvar Davletov hamda Agentlikning Xorazm viloyati hududiy boshqarmasi boshligʻi Shuxrat Raximov boshchiligida boʻlib oʻtdi.
Tadbirda davomida N.Xusanov soʻzga chiqib, soʻnggi yillarda mamlakatimizda xususiylashtirish sohasidagi normativ-huquqiy hujjatlarni takomillashtirish, tadbirkorlikni qoʻllab-quvvatlash yuzasidan keskin islohotlar amalga oshirilib, tadbirkorlar uchun xususiylashtirish va davlat mulkini ijaraga berish yoʻnalishlarida bir qator imtiyozlar va qulayliklar yaratilganligini taʼkidlab oʻtdi. Xususan:
• Davlat aktivini sotib olish toʻlovlari 1 oy davomida toʻlangan taqdirda, xaridorga xarid summasidan Markaziy bankning asosiy stavkasi miqdorida chegirma qoʻllaniladi;
• Qoraqalpogʻiston Respublikasi va Xorazm viloyatida auksion savdolarida sotilgan davlat koʻchmas mulk obyektlari boʻyicha toʻlovlar 3 oy ichida toʻliq toʻlanganda, toʻlov summasidan 25% miqdorda chegirma beriladi;
• davlat koʻchmas mulk obyektlari va davlat ulushlari uchun sotib olish toʻlovlarining miqdoriga qarab 3 yilgacha boʻlgan muddatda boʻlib-boʻlib toʻlash imkoniyati mavjud.
• mehmonxona va turizm xizmatlarini koʻrsatish boʻyicha davlat mulkini savdoga chiqarishda xarid toʻlovlari miqdoridan qatʼi nazar ularni 5 yilgacha boʻlib-boʻlib toʻlash imkoniyati beriladi;
• tibbiyot va ta'lim tashkilotini tashkil etish uchun auksion savdolarida sotilgan davlat koʻchmas mulk obyektlarining sotib olish narxidan qatʼi nazar barcha xaridorlarga xarid toʻlovlarini 5 yil muddatda boʻlib-boʻlib toʻlash imkoniyati beriladi;
• ijaraga oluvchi tomonidan yillik ijara toʻlovlari 1 oy davomida toʻlangan taqdirda, unga yillik ijara summasidan Markaziy bankning asosiy stavkasi miqdorida chegirma beriladi;
• “E-auksion” orqali ijaraga olinganiga kamida 5 yil boʻlgan davlat mulki obyektini kapital taʼmirlash, modernizatsiya qilish, tevarak-atrofini obodonlashtirish boʻyicha ishlar amalga oshirilgan va ijara toʻlovlari oʻz vaqtida toʻlab kelingan davlat mulki obyektining ijaraga olingan qismi baholangan qiymatda toʻgʻridan toʻgʻri sotib olish huquqi beriladi;
• maydoni 10 ming m2 gacha boʻlgan davlat mulki obyektlari yuqori texnologiyali mahsulot yaratadigan tadbirkorlik subyektlariga 5 yil muddatga toʻgʻridan toʻgʻri tekin foydalanishga beriladi. Shartnoma shartlari bajarilgan taqdirda, ushbu tadbirkorlik subyektlariga baholangan qiymatda toʻgʻridan toʻgʻri sotiladi;
• Barcha turdagi yer uchastkalarining qiymati 15 ish kunida toʻliq toʻlangan taqdirda, jami summaga nisbatan 20 foiz chegirma beriladi (boshlangʻich narxi 50 foizdan ortiqqa pasaytirilgan holda realizatsiya qilingan yer uchastkalari bundan mustasno).
• Boʻlib-boʻlib toʻlash sharti bilan sotilgan qishloq xoʻjaligiga moʻljallanmagan yer uchastkalari boʻyicha kamida 35 foiz miqdoridagi dastlabki toʻlovni biryoʻla amalga oshirgan xaridorlarga mazkur yer uchastkalarini kredit taʼminoti sifatida garovga qoʻyish huquqi beriladi;
• Auksion savdolariga tadbirkorlik uchun chiqarilgan yer uchastkalari (viloyat markazlari bundan mustasno) 3 oy davomida sotilmaganda boshlangʻich qiymatining 30 foizigacha, 6 oy davomida sotilmaganda 10 foizigacha bosqichma-bosqich 10 foizdan pasaytirilishi, sotib olish toʻlovlarining 15 foizini uch oy muddatda qolgan qismini 10 yilgacha muddatda boʻlib-boʻlib toʻlash imkoniyati yaratildi.
Shu bilan birga, “Roadshow” ishtirokchilariga Davlat aktivlari agentligi Xorazm viloyati hududiy boshqarmasi tomonidan 2024-yil davomida 181 ta davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilganligi, savdoda turgan 94 ta davlat aktivlari 177,0 mlrd.soʻm qiymatga boʻlib-boʻlib toʻlash sharti bilan sotilganligi maʼlum qilindi. Bundan tashqari, tadbirkorlar va fuqarolar uchun 6641 ta 216 gektar yer uchastkalari elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, shundan 5516 ta 333 gektar yer uchastkalari 237,0 mlrd.soʻmga sotilishiga erishilgan.
Hududiy boshqarma tomonidan 2025-yilning oʻtgan davrida yangi 28 ta davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, 14 ta davlat aktivlari 61,0 mlrd.soʻm qiymatga sotilishi taʼminlangan.
Oʻz oʻrnida, yangi 2025-yilgi xususiylashtirish dasturiga muvofiq, Xorazm viloyatida ommaviy savdolarda sotilishi belgilangan jami 5 ta davlat va davlat ishtirokidagi xoʻjalik jamiyatlarining ulushlari, 41 ta koʻchmas mulk obyektlari hamda 343,6 gektar yer maydonlari tadbirkorlar va tadbir ishtirokchilariga yaqindan tanishtirildi.
Mazkur tadbir bunga qadar Surxondaryo viloyatida va Qoraqalpogʻiston Respublikasida, bugun Xorazm viloyatida oʻtkazildi hamda keyingi oʻrinda Buxoro viloyatida va respublikaning qolgan barcha viloyatlarida oʻtkaziladi.

В Хорезмской области состоялась очередная презентация «Roadshow» для предпринимателей и инвесторов
В последние годы в нашей стране проводятся масштабные реформы по развитию и поддержке предпринимательства, сокращению доли государства в экономике, а также обеспечению неприкосновенности частной собственности.
В частности, 21 апреля 2025 года был принят Указ Президента Республики Узбекистан «О программе приватизации на 2025 год». Согласно данному Указу, предусмотрено выставление государственных пакетов акций в 115 предприятиях659 объектов недвижимости, а также 6100 гектаров земельных участков на открытые торги.
Вместе с тем, в целях сокращения участия государства в экономике, данным Указом введён мораторий на создание предприятий с участием государства до 1 января 2030 года, а также отменено требование об обязательном участии местных органов государственной власти в уставных капиталах рынков.
В свою очередь, с целью разъяснения сути и содержания данного Указа предпринимателям и широкой общественности на местах, 13 мая текущего года Агентством государственных активов была проведена очередная «Roadshow» презентация в Хорезмской области. В ходе мероприятия были представлены государственные активы, подлежащие приватизации, включая доли государства в предприятиях, пустующие объекты государственной собственности, а также земельные участки, выставляемые на продажу.
На мероприятии приняли участие более 150 предпринимателей и инвесторов, а также представителей местных хокимиятов и крупных предприятий области.
Данное мероприятие прошло под руководством первого заместителя директора Агентства государственных активов Нодирбека Хусанова, заместителя хокима Хорезмской области — начальника управления по инвестициям и внешней торговле Анвара Давлетова и начальника территориального управления Агентства в Хорезмской области Шухрата Рахимова.
Н. Хусанов выступая в мероприятии отметил, что в последние годы в нашей стране были проведены реформы по совершенствованию нормативно-правовой базы в сфере приватизации, а также по поддержке предпринимательства. Он подчеркнул, что для предпринимателей созданы ряд льгот и удобств в приватизации и аренде государственного имущества. В частности:
• если плата за покупку государственного актива будет внесена в течение 1 месяца, покупателю предоставляется скидка в размере основной ставки Центрального банка от суммы покупки;
• в случае полной оплаты в течение 3 месяцев за объекты государственной недвижимости, проданные на аукционных торгах в Республике Каракалпакстан и Хорезмской области, предоставляется скидка в размере 25% от суммы платежа
• для покупки государственных объектов недвижимости и долей в государственных предприятиях существует возможность рассрочки платежа на срок до 3 лет в зависимости от суммы платежа.
• при продаже государственного имущества в сфере гостиничного и туристического обслуживания, независимо от суммы платежа за покупку, предоставляется возможность оплаты в рассрочку на срок до 5 лет.
• для государственных объектов недвижимости, проданных на аукционах для создания медицинских и образовательных учреждений, независимо от цены покупки, всем покупателям предоставляется возможность оплаты в рассрочку на срок до 5 лет.
• если арендатор оплатит годовую арендную плату в течение 1 месяца, ему предоставляется скидка в размере основной ставки Центрального банка от годовой суммы аренды;
• если государственный объект недвижимости, арендованный через «E-auksion» на срок не менее 5 лет, был капитально отремонтирован, модернизирован и благоустроен, а арендные платежи вносились своевременно, арендатору предоставляется право выкупить арендованную часть объекта по оценочной стоимости.
• государственные объекты недвижимости площадью до 10 тыс. м² будут предоставляться предпринимательским субъектам, занимающимся производством высокотехнологичной продукции, на право бесплатного пользования сроком на 5 лет. В случае выполнения условий контракта, таким предпринимательским субъектам будет предоставлено право выкупить объект по оценочной стоимости;
• если стоимость всех видов земельных участков будет полностью оплачена в течение 15 рабочих дней, предоставляется скидка 20% от общей суммы (за исключением земельных участков, реализуемых по цене, сниженной на более чем 50% от начальной стоимости).
• покупателям земельных участков несельскохозяйственного назначения, с условием рассрочки, предоставляется право залога данных участков в качестве кредитного обеспечения, если они внесут первоначальный платёж в размере не менее 35% от стоимости участка;
• если земельные участки, выставленные на аукцион для предпринимательской деятельности (кроме центров областей), не будут проданы в течение 3 месяцев, начальная цена будет поэтапно снижаться на 30%, а если участок не будет продан за 6 месяцев — поэтапно на 10%. Для покупателя предусмотрена возможность оплаты 15% покупной стоимости в течении 3 месяцев, а оставшуюся сумму — в рассрочку на срок до 10 лет.
Вместе с тем, участники «Roadshow» проинформированы о проделанной работе в Хорезмской области за 2024 год, в частности территориальным управлением Агентства государственных активов на аукционные торги было выставлено 181 государственных активов, из которых 94 актива были проданы за 177,0 млрд сумов с условием рассрочки оплаты. Кроме того, на электронные онлайн-аукционы для предпринимателей и граждан выставлены 6641 земельных участков площадью 216 га, из которых проданы 5516 земельных участков площадью 333 га за 237,0 млрд сумов
Территориальным управлением за прошедший период 2025 года на торги было выставлено всего 28 новых государственных активов, а также реализованы 14 государственных активов на сумму 61,0 млрд сум.
В свою очередь, в соответствии с программой приватизации на 2025 год, предпринимателям и участникам мероприятия представлены выставляемые на публичные торги доли государства в 5 обществах с участием государства, а также 41 объектов недвижимости, а также земельные участки площадью 343,6 га в Хорезмской области.
Также, сотрудники Агентства госактивов подробно объяснили, как теоретически, так и практически, процедуры открытия личного кабинета на электронной торговой платформе “E-auksion”, получения электронной подписи в режиме онлайн и правила подачи заявок для участия в торгах.
Данное мероприятие ранее проводилось в Сурхандарьинской области и Республике Каракалпакстан, сегодня проведено в Хорезмской области, а в дальнейшем будет проводиться в Бухарской области и во всех остальных регионах республики.