Ushbu Aktivni xususiylashtirish jarayonini ilgʻor xalqaro tajriba asosida amalga oshirish uchun “Deloitte” xalqaro kompaniyasi (keyingi oʻrinlarda – Konsultant) xususiylashtirish boʻyicha Konsultant hamda “KPMG” xalqaro kompaniyasi mustaqil baholovchi sifatida jalb etilgan.
Mazkur bosqich doirasida Konsultant tomonidan keng qamrovli marketing ishlari amalga oshirildi, jumladan, “Deloitte” kompaniyasining xalqaro investorlar tarmogʻi orqali Aktiv toʻgʻrisidagi investitsiya tizerlari salohiyatli investorlarga yuborildi. Natijada, 8 nafar mahalliy, Yevropa va Osiyo qitʼasi davlatlaridan boʻlgan talabgorlar tomonidan sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish toʻgʻrisidagi arizalar Konsultantga kelib tushgan.
• “Toʻlov tizimi operatorlari va toʻlov tashkilotlari faoliyatini litsenziyalash tartibi toʻgʻrisida”gi Nizomga muvofiq toʻlov tizimi operatori muassislari (aksiyadorlari)ga qoʻyiladigan talablarga mosligi;
Konsultant tomonidan kelib tushgan arizalarni oʻrganish natijasida yuqoridagi mezon talablariga muvofiq keladigan 6 nafar talabgor xususiylashtirish jarayonining navbatdagi bosqichiga oʻtkazish taklif etildi.
Davlat aktivlarini xususiylashtirish va xususiylashtirish jarayonlarini muvofiqlashtirish davlat komissiyasining tegishli qarori bilan mazkur taklif koʻrib chiqilib, maʼqullandi va jarayonning navbatdagi bosqichiga ruxsat berildi.
Konsultant tomonidan Aktivni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish (Express of interest) bosqichida ariza bergan barcha talabgorlarga individual ravishda xabarnoma yuboriladi, shuningdek, avval maʼlum qilingan mezon talablariga muvofiq deb topilgan 6 nafar talabgorlarga esa jarayon xati “Process letter” orqali navbatdagi bosqich toʻgʻrisida batafsil maʼlumot beriladi.
Talabgorlarga Majburiyatga ega boʻlgan takliflarini (BO) tayyorlash uchun Aktiv toʻgʻrisidagi Axborotlarni oshkor etmaslik toʻgʻrisidagi bitim (NDA)ni imzolagan holda Konsultant tomonidan tayyorlangan Aktivning moliyaviy, yuridik va operatsion faoliyati toʻgʻrisidagi maʼlumotlar, shuningdek, analitik hisobotlar joylangan virtual maʼlumotlar xonasi (VDR)ga kirish imkoniyati beriladi.
Shuningdek, Konsultant tomonidan talabgorlarga Oʻzbekiston Respublikasining “Toʻlovlar va toʻlov tizimlari toʻgʻrisida”gi hamda “Shaxsga doir maʼlumotlar toʻgʻrisida”gi Qonunlar talablariga muvofiq Aktivni sotib olish va uning kelgusidagi faoliyati boʻyicha asosiy shartlar aks ettirilgan “savdoning asosiy shartlari boʻyicha Bitim” (term sheet) yetkaziladi va uni qabul qilgan talabgorlardan Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO) qabul qilinadi.
Konsultant tomonidan Aktivni sotib olish narxi boʻyicha Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO2024-yil 15-noyabr soat 23:59 (Toshkent vaqti bilan)ga qadar qabul qilinadi.
Shu bilan birga, mazkur muddatga qadar talabgorlar tomonidan “E-auksion” elektron savdo platformasida ochiladigan shaxsiy kabinetlari orqali Majburiyatga ega boʻlgan takliflarining kamida 1 foizini kafolatli toʻlov (zakalat) sifatida oʻtkazish talab etiladi. Bunda, mazkur kafolat toʻlovi (zakalat) jarayon yakunida ishtirokchilarga qaytariladi, xususiylashtirish jarayoni gʻolibi boʻlgan talabgorning kafolat toʻlovi (zakalat) – sotib olish toʻlovining bir qismi sifatida Xususiylashtirish jamgʻarmasiga oʻtkaziladi.
Davaktiv agentligi xususiylashtirish jarayoniga qiziqish bildirgan va arizalar topshirgan barcha ishtirokchilarga minnatdorchilik bildiradi hamda Aktivni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish bosqichidan muvaffaqiyatli oʻtgan talabgorlar bilan jarayonning navbatdagi bosqichida konstruktiv hamkorlikka ishonch bildiradi.
Ushbu eʼlon yoki uning mazmunining biron-bir qismi mazkur eʼlon chop etilishidan kelib chiqib taxmin qilinishi mumkin boʻlgan Davaktiv agentligi va “Deloitte”ning Aktivni sotish bilan bogʻliq biror-bir shakldagi majburiyati sifatida talqin qilinmasligi kerak. Davaktiv agentligi va “ Deloitte” oʻz xohishiga koʻra har qanday vaqtda va har qanday munosabatda, birgalikdagi yoki shaxsiy javobgarlikni oʻz zimmalariga olmasdan:
(ii) turli xil manfaatdor tomonlar uchun turli xil tartib-qoidalar boʻyicha ish tutish va/yoki Davaktiv agentligi va “Deloitte” tomonidan koʻzda tutilgan reja-jadval va tartib doirasida istalgan boshqa potensial xaridorni (xaridorlarni) oldindan ogohlantirmasdan chiqarib tashlagan holda bir yoki bir nechta potensial xaridorlar bilan muzokaralar olib borish;

Информация о процессе приватизации государственной доли в уставном капитале АО «Национальный межбанковский процессинговый центр»
Как сообщалось ранее, Агентством госактивов был начат этап cбора заявок о заинтересованности (Expression of interest) в приобретении 100% государственного пакета акций в уставном капитале Акционерного общества «Национальный межбанковский процессинговый центр» (далее - Актив).
На основе передового мирового опыта для проведения процесса приватизации данного Актива в качестве Консультанта по приватизации была привлечена международная компания Deloitte (далее – Консультант), а в качестве независимого оценщика – международная компания KPMG.
В рамках первого этапа Консультантом были проведены маркетинговые мероприятия, включая рассылку инвестиционных тизеров об Активе через широкий пул международных контактов «Deloitte». По результатам проведенной работы, в адрес Консультанта поступили заявки о выражении заинтересованности в покупке со стороны 8 местных и международных инвесторов из стран Европы и Азии.
• Достаточные финансовые ресурсы для приобретения государственной доли.
• Соответствие требованиям, предъявляемых к учредителям (акционерам) оператора платежной системы, в соответствии с Положением «О порядке лицензирования деятельности операторов платежных систем и платежных организаций».
По итогам анализа поступивших заявок Консультантом было вынесено заключение о соотвествии 6 претендентов указанным выше критериям и предложено рассмотреть их для участия на следующем этапе процесса приватизации.
Данное предложение было рассмотрено и одобрено соответствующим решением Государственной комиссии по приватизации государственных активов и координации приватизационных процессов, от которой было получено разрешение перейти к следующему этапу процесса приватизации.
Всем участникам, подавшим заявки Выражения заинтересованности (Expression of Interest) будут направлены индивидуальные уведомления от Консультанта, а шесть претендентов, соотвествующие опубликованным критериям, получат от Консультанта индивидуальные процедурные письма (Process letter) с подробным описанием следущего этапа процесса приватизации.
После подписания Соглашений о неразглашении (NDA), участники  получат доступ к виртуальной комнате данных (VDR), содержащей детальную финансовую, юридическую и оперционную информацию об Активе, включая аналитический отчет, подготовленный Консультантом. Участники получат возможность внимательно изучить данную информацию, провести собственный  due diligence Актива и подготовить свои Обязывающие предложений (Binding Offer).
В ходе подготовки обязывающих предложений участникам со стороны консультанта будет представлены ключевые условия о приобретении и дальнейшей деятельности Актива (Term sheet) в соответствии  с требованиями Закона Республики Узбекистан «О платежах и платежных системах» и «О персональных данных», которые должны быть приняты участниками одновременно с подачей обязывающих предложений.
Обязывающие предложения (BO) будут приниматься Консультантом до 23:59 (по Ташкентскому времени) 15 ноября 2024 года.
До окончания указанного срока претендентам будет также необходимо перечислить, через личный кабинет в электронной торговой платформе «E-auksion», не менее 1% от cуммы предлагаемого обязывающего ценового предложения в качестве гарантийного платежа (заклад). При этом, данный гарантийный платеж (заклад) возвращается участникам по завершении процесса, а гарантийный платеж (заклад) победителя процесса приватизации перечисляется в Фонд приватизации как часть выкупного платежа.
Информации о личном кабинете и реквизите расчетного счета, открываемые на электронной торговой платформе «E-auksion», будут направлены участникам со стороны Консультанта посредством индивидуальных процедурных писем (Process letter).
Дисклеймер:
Настоящее объявление, или какая-либо часть его содержания не должны рассматриваться как форма обязательства со стороны Агентства госактивов, Deloitte в отношении Реализации Актива, что можно было бы предположить в связи с публикацией настоящего объявления. Агентство госактивов и Deloitte оставляет за собой право по своему усмотрению в любое время и в любом отношении, не принимая совместной или индивидуальной ответственности:
(ii) следовать различным процедурам в отношении различных заинтересованных лиц, и/или вести переговоры с одним или несколькими потенциальными покупателями в рамках предусмотренного совместно Агентством госактивов и Deloitte графика и порядка с исключением любого другого потенциального покупателя (покупателей) без предварительного уведомления;