Davaktiv agentligida KPMG kompaniyasi tomonidan "Biznesni baholash asoslari" mavzusida seminar o‘tkazildi
Joriy yilning 28-29 noyabr kunlari Davaktiv agentligi hamda KPMG xalqaro konsalting kompaniyasi tomonidan Agentlik xodimlari uchun KPMG kompaniyasi direktori o‘rinbosari Irsen Pak hamda Investitsiyalar va kapital bozorlari bo‘limi menejeri Alisher Babayev ishtirokida “Biznesni baholash asoslari” mavzusida seminarlar tashkil etdi.
Maʼlumot uchun: KPMG – audit, soliq va konsalting xizmatlarini ko‘rsatuvchi xalqaro kompaniyalar tarmog‘i. KPMG dunyoning 147 mamlakatida vakolatxonalariga ega. Xalqaro shtab-kvartirasi Amstelvenda (Niderlandiya) joylashgan. KPMG xodimlari soni 219 ming kishidan ortiq.
Irsen Pak va Alisher Babayev o‘z nutqlarida biznesni baholashga tizimli yondashishning asosiy jihatlarini qayd etib o‘tdilar, jumladan: baholash standartlari, qiymat turlari va biznesni baholashning bosqichma-bosqich jarayoni, diskontlangan pul oqimlari usuli doirasida pul oqimlarini elementlar bo‘yicha tahlil qilish, diskont stavkasini tahlil qilish, baholash natijalarini kelishish, baholashning qiyosiy va xarajat yondashuvlari.
Shu bilan birga, seminarlar davomida Davaktiv agentligi xodimlari bilan biznesni baholash bo‘yicha xalqaro tajriba almashish maqsadida interaktiv muloqot o‘tkazildi.
Tadbirlar yakunida, Agentlik faoliyatida biznesni baholashning umumeʼtirof etilgan yondashuvlarini qo‘llash sohasida xalqaro tajribani tatbiq etish bo‘yicha seminarlar samaradorligi ishtirokchilar tomonidan qayd etildi.

В Агентстве госактивов со стороны компании KPMG проведен семинар на тему «Основы оценки бизнеса»
28-29 ноября текущего года Агентством госактивов совместно с международной консалтинговой компанией KPMG для сотрудников Агентства были организованы семинары на тему «Основы оценки бизнеса» с участием заместителя директора и менеджера Отдела инвестиций и рынков капитала компании KPMG Ирсена Пак и Алишера Бабаева.
Справочно: KPMG - это международная сеть компаний, предоставляющих аудиторские, налоговые и консультационные услуги. KPMG имеет представительства в 147 странах мира. Международная штаб-квартира расположена в Амстелвене (Нидерланды). Численность сотрудников KPMG составляет более 219 тыс. человек.
В своем выступлении Ирсен Пак и Алишер Бабаев обозначили основные аспекты системного подхода при оценке бизнеса такие как: стандарты оценки, виды стоимости и пошаговый процесс оценки бизнеса, поэлементный разбор денежных потоков в рамках метода дисконтированных денежных потоков, разбор ставки дисконтирования, согласование результатов оценки, оценка сравнительным и затратным подходами.
Вместе с тем, в ходе семинаров был проведён интерактивный диалог с сотрудниками Агентства для обмена международным опытом по оценке бизнеса.
По итогам мероприятий участники отметили эффективность проведенного семинара для дальнейшего внедрения в работе Агентства международного опыта в сфере применения общепринятых методов оценки бизнеса.