Avval maʼlum qilinganidek, xususiylashtirish bo‘yicha konsultant “Grant Thornton” xalqaro konsalting kompaniyasi jalb etilgan holda amalga oshirilgan raqobatga asoslangan ommaviy oshkora sotuv jarayoni natijasida “O‘zagroeksportbank” ATB ustav kapitalidagi 100 foiz davlat aksiyalar paketini 4,0 mln. AQSH dollariga sotish yuzasidan “Sovkombank” OAJ (Rossiya Federatsiyasi) bilan Kelishuvga erishilgan va joriy yilning 23-fevral kuni Davlat aktivlarini boshqarish agentligi va Sovkombank o‘rtasida mazkur aksiyalar paketi oldi-sotdi Bitimi imzolangan edi.
Biroq, Sovkombank tomonidan bitimni amalga oshira olmasligi to‘g‘risidagi murojaatiga ko‘ra, Bitim joriy yilning 27-sentyabrida tomonlarning o‘zaro kelishuviga asosan bekor qilinganligi maʼlum qilinadi.
Bu yuzasidan Davlat mulkini sotishda tender savdolarini o‘tkazish bo‘yicha davlat komissiyasining tegishli qarori qabul qilingan.

Информация о приватизации 100 процентов государственного пакета акций в уставном капитале АКБ «Узагроэкспортбанк»
Как сообщалось ранее, по результатам проведенного публичного открытого торга на основе конкуренции, а также при сопровождении международной консалтинговой компании «Grant Thornton», привлеченной в качестве консультанта по приватизации, между Агентством по управлению государственными активами и ПАО «Совкомбанк» (Российская Федерация) была достигнута договоренность о продаже 100% государственного пакета акций в уставном капитале АКБ «Узагроэкспортбанк» на сумму 4,0 млн. долларов США и 23 февраля т.г. было подписано Соглашение о купле-продаже данного пакета акций.
Однако, на основании обращения ПАО «Совкомбанк» о неосуществимости сделки, данное Соглашение было расторгнуто 27 сентября т.г. по взаимному согласию сторон.
В связи с этим, принято соответствующее решение Государственной комиссией по проведению тендерных торгов при продаже государственного имущества.