Nizomiddin Mir Alisher Navoiy tavalludining 584 va Zahiriddin Muhammad Bobur tavalludining 542-yilligiga bagʻishlangan tadbir
Ayni damlarda yurtimiz boʻylab oʻzbek mumtoz sheʼriyati gulshanining ikki buyuk ustuni, shoir va mutafakkir, gʻazal mulkining sultoni Nizomiddin Mir Alisher Navoiy tavalludining 584 yilligi hamda oʻzbek klassik adabiyotining ulkan namoyondasi, shoh va shoir Zahiriddin Muhammad Bobur hazratlarining 542 yillik tavallud ayyomlari keng nishonlanmoqda.
Shu munosabat bilan Davaktiv agentligi tizimida ikki buyuk zotning hayot yoʻli va ijodi haqida “Ikki buyuk siymo: maʼnaviyatimiz sarchashmalari” mavzusida maʼnaviy-maʼrifiy tadbir oʻtkazildi.
Maʼruzachi va mehmon sifatida filologiya fanlari nomzodi, dotsent “Maʼrifat” targʻibotchilar jamiyati aʼzosi Toʻlqin Togʻayev ishtirok etdi.
Taʼkidlanganidek, insonni komillikka yetaklovchi kuch ham, davlat va jamiyat taraqqiyoti ham ilm va maʼrifat bilandir. Navoiy ijodi bizni ana shunday yuksak maqsadlar sari ilhomlantiradi, maʼnaviy qudrat baxsh etadi.
Alisher Navoiy ijodi va faoliyatiga oid barcha maʼlumotlar uning sivilizatsiyamiz tarixida turkiy tilning boshqa tillaridan ustun tomonlarini koʻrsatib, ona tilimizning boy imkoniyatlarini toʻliq ochib bergan buyuk olim sifatida biz uchun qadrlidir.
Alisher Navoiy butun hayoti davomida adabiy asarlarni siyosat bilan birlashtirgan. Yuqori mansabga ega shaxs boʻla turib, u mamlakat hayotining ijtimoiy-iqtisodiy takomillashishiga katta hissa qoʻshgan, ilm, fan, sanʼat rivojiga homiylik qilib, tinchlik va totuvlik hukm surishiga doim harakat qilgan.
Zahiriddin Muhammad Bobur esa, turli hududlar va mintaqalarning, mamlakatlar va o'lkalarning, shaharlar va qishloqlarning siyosiy tarixi, ilm-fani, madaniyati, urf-odatlari bilan birga, ularning tabiati, xo'jaligi, joʻgʻrofiy o'rni, chegaralari, yaylovlari, togʻ va daralari, ko'l va daryolari, xilma-xil o'simliklari, mevalari, haiyvonot dunyosi, yerusti va yerosti boyliklari, tili, savdo-sotiq ishlari bilan ham astoydil qiziqqan. Bularning hammasini o'zining qomusiy asari“Boburnoma”da bayon etgan.

Event dedicated to the 584th anniversary of the birth of Nizamiddin Mir Alisher Navoi and the 542st anniversary of the birth of Zahiriddin Muhammad Babur
The birthdays of two great representatives of Uzbek classical poetry, the 584th anniversary of the birth of Alisher Navoi, poet and thinker, sultan of ghazals Nizamiddin Mir, and the 542st anniversary of the birth of Zahiriddin Muhammad Babur, a great representative of Uzbek classical literature, king and poet, are being widely celebrated at the moment.
In this regard, the State assets management agency held a cultural and educational event on the theme  ‘Two Great Characters: Sources of Our Spirituality’, dedicated to the life and work of two great personalities.
Tulkin Togaev, candidate of philological sciences, associate professor, member of the Marifat propaganda society, took part in the event as a speaker and guest.
As the lecturer noted, science and enlightenment are the force that leads a person to perfection, as well as the development of the state and society. Navoi's creativity inspires to achieve such high goals and gives spiritual power.
All information about Alisher Navoi's creativity and activity is valuable for us as a great scientist who showed the advantages of Turkic language over other languages in the history of our civilization and fully disclosed the rich possibilities of our native language.
Alisher Navoi all his life combined literature and politics. Being a man of high position, he made a great contribution to the socio-economic improvement of the country's life, promoted the development of science, art, always tried to ensure the rule of peace and harmony.
Zahiriddin Muhammad Babur along with political history, science, culture, traditions of different regions and provinces, countries and cities, was actively interested in their nature, economy, geographical position, borders, pastures, mountains and gorges, lakes and rivers, various plants, fruits, fauna, underground and above-ground wealth, language, trade. He described all this in his encyclopedic work - "Babur-name".
At the end of the event, which was full of discussions, the participants got answers to all their questions.