Vazirlar Mahkamasining qarori bilan davlat mulkini xususiylashtirish va ijaraga berish tartibi takomillashtirildi
Vazirlar Mahkamasining Davlat mulkini xususiylashtirish va ijaraga berish tartibi takomillashtirilishi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasi Hukumatining ayrim qarorlariga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi 2023-yil 10-martdagi 100-son qarori bilan davlat aktivlarini savdoga chiqarish tartibi soddalashtirilib, muddatlari qisqartirildi.
Xususan, Davlat ulushlari va ko‘chmas mulk obyektlari “E-auksion” elektron savdo platformasiga chiqarilganda yoki xalqaro audit kompaniyasi baholaganda baholash hisobotini majburiy ekspertizadan o‘tkazish talabi bekor qilindi;
Davlat ko‘chmas mulk obyektlarini savdoga chiqarish 80 kundan 48 kunga, davlat ulushlari 89 kundan 67 kunga qisqartirildi.
Oldi-sotdi shartnomalar va davlat orderlari ERI orqali rasmiylashtiriladi.
Savdolarda davlat ulushi va ko‘chmas mulk obyektlari bo‘yicha bir talabgor mavjud bo‘lganda, u bilan shartnoma tuzish amaliyoti bekor qilindi.
Davlat ulushi (aksiya) bo‘yicha xaridorga to‘langan qismiga mutanosib ravishda jamiyat boshqaruvida ishtirok etish va dividend olish huquqi beriladi.
Shuningdek, davlat obyektlarini ijaraga berish muddatlari 1 yildan 3 yilgacha, majburiyat bajarilganda esa 5 yildan 6 yilgacha uzaytirildi.
Shu bilan birga, hokim yordamchilarining onlayn-buyurtmanomasiga asosan hududi 2 000 kv.m.gacha bo‘lgan davlat ko‘chmas mulk ob'ektlarini sotishdan tushumlar ushbu mahalla uchun alohida ochilgan Mahallaning ijtimoiy-iqtisodiy muammolarini hal etish jamg‘armasiga to‘liqligicha o‘tkaziladi. Shuningdek, hududi 10 000 kv.m.gacha bo‘lgan davlat ko‘chmas mulk obyektlari sotilishidan tushumlarning 90 foizi mahalliy byudjetlarga (45 foizi viloyat byudjetiga, 45 foizi obyekt joylashgan tuman (shahar) byudjetiga) yo‘naltiriladi.
Bundan tashqari, Davaktiv agentligining qaroriga asosan davlat ko‘chmas mulk obyektlari bilan birgalikda avtotransport vosita va asosiy vositalarini xam o‘tkazish tartibi joriy etilmoqda.

Decree of the Cabinet of Ministers has improved the procedure for privatization and lease of state property
According to the Decree of the Cabinet of Ministers № 100 from March 10, 2023 "On introduction of amendments and additions to some decisions of the Government of the Republic of Uzbekistan in connection with improvement of procedures for privatization and leasing of state property", it was simplified the procedure and shortened periods of offering state assets for sale.
In particular, when offering state shares and real estate on electronic trading platform "E-auksion" or during the appraisal by international auditing company, the requirement for mandatory expertise of the appraisal report was canceled.
The period for offering state real estate objects for sale has been reduced from 80 to 48 days, and for state shares from 89 to 67 days.
Sale and Purchase Agreements and state orders are issued through EDS.
If there is only one applicant for the state share and state real estate in the auction, the practice of concluding a contract with him is abolished.
The purchaser of the state share (stock) is granted the right to participate in the management of the company and receive dividends in proportion to the part paid out.
Also, the duration of the lease of state-owned property has been increased from 1 to 3 years and when all obligations are fulfilled from 5 to 6 years.
At the same time, based on the online request of khokim assistants, funds from the sale of state property with an area of up to 2,000 square meters will be fully transferred to the Fund on solving the socio-economic problems of mahalla, which was separately established for each mahalla. Also, 90% of funds from the sale of state property with an area of up to 10,000 square meters will be transferred to local budgets (45% to the regional budget and 45% to the budget of the district (city) where the property is located).
In addition, based on the decision of the State Assets Management Agency, the order of transfer of vehicles and fixed assets together with the state real estate objects is implemented.