“Buxoroneftgazparmalash” AJ va “Olot neft va gaz qidiruv ekspedisiyasi” MChJni xususiylashtirish boʻyicha professional konsalting kompaniyasi jalb qilinadi
Tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi oʻrinlarda - Davaktiv agentligi/Buyurtmachi) “Buxoroneftgazparmalash” AJning ustav kapitalidagi 51,3 foiz va Olot neft va gaz qidiruv ekspedisiyasi MChJning 100 foiz davlat ulushini (keyingi oʻrinlarda — Aktivlar) xususiylashtirish boʻyicha professional konsalting kompaniyasini (keyingi oʻrinlarda – Konsultant) jalb etish yuzasidan tanlov eʼlon qiladi.
Barcha qiziqish bildirgan talabgorlardan Taklif taqdim etish uchun soʻrovnomaga (RfP) asosan tijorat takliflarini 2023-yil 4-avgust kuni soat 18:00 (Toshkent vaqti bilan)ga qadar taqdim etishlarini soʻraymiz.
Agar, birgalikda qoʻshma tijorat taklifi taqdim etilsa, jalb qilingan sherik — konsultantning ham ishini muvofiqlashtirish uchun masʼul boʻlgan va javobgarlikni zimmasiga oladigan asosiy konsultant koʻrastilishi lozim.
Talʼat Yuldashevich Samandarov — Davlat aktivlarini xususiylashtirishga tayyorlash va xususiylashtirish departamenti boshligʻining oʻrinbosari;
Tanlov ishtirokchilari hech narsaga ishonib va bogʻlanib qolishlari kerak emas, tanlov jarayoni bilan bogʻliqlikda buyurtmachi uchun dastlabki taqdimot va takliflarni tayyorlash maqsadida yagona cheklov bundan mustasno.
Buxoroneftgazparmalash AJ va Olot neft va gaz qidiruv ekspedisiyasi MChJni xususiylashtirish boʻyicha konsultantni jalb qilish yuzasidan taklif taqdim etish uchun soʻrovnoma (RfP)
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 24-martdagi PQ-102-son qaroriga muvofiq, Buxoroneftgazparmalash AJning ustav kapitalidagi 51,3 foiz va Olot neft va gaz qidiruv ekspedisiyasi MChJning 100 foiz davlat ulushini sotilishi (keyingi oʻrinlarda – Bitim) belgilangan.
Sotish jarayonlari Aktivlarning tarmoq va individual xususiyatlaridan kelib chiqib, Oʻzbekiston Respublikasi qonunchiligi talablari doirasida eng maqbul xorijiy tajriba asosida tashkil etilishi lozim. Buyurtmachi toʻgʻri qaror qabul qilishi uchun Aktivlarni mustaqil baholash ishlarini amalga oshiradi.
Ushbu Taklif taqdim etish uchun soʻrovnoma (keyingi oʻrinlarda ­- Soʻrovnoma) Konsultantga qoʻyiladigan talablarni va uning baholanishi kerak boʻlgan taklifining tuzilishini, shuningdek, ushbu Soʻrovnomaning ilovasida Bitimni qoʻllab-quvvatlash boʻyicha zarur ish hajmini tavsiflaydi. Konsultantlar konsorsiumga kirishlari yoki xizmatlarning toʻliq spektrini taqdim etish boʻyicha qoʻshma takliflar kiritishlari mumkin.
Buhoroneftgazparmalash AJ neft va gaz quduqlarini burgʻilash boʻyicha xizmatlar koʻrsatuvchi burgʻulash korxonasi hisoblanadi.
Kompaniya 1959-yilda tashkil etilgan boʻlib, ustav fondi 22,7 mlrd.soʻmni tashkil etadi. Jamiyatning yuridik manzili: Buxoro viloyati, Qorovulbozor shahri, st. Buyuk Ipak yoʻli, 3-uy.
“Olot neft va gaz qidiruv ekspedisiyasi” MChJ qidiruv burgʻulash sohasida xizmatlar koʻrsatadi.
Ustav fondi 9,0 mlrd.soʻm. Korxonaning yuridik manzili: Buxoro viloyati, Olot tumani, Olot shahri.
Konsultantning (individual arizachi yoki Konsorsium) taklifi rus/ingliz tilida tayyorlanishi va quyidagi maʼlumotlarni oʻz ichiga olishi kerak:
a) Aktivlarni xususiylashtirish jarayonini tashkillashtirish boʻyicha konsultantning kelgusidagi harakatlar ketma-ketligini va ish koʻlamini oʻz ichiga olgan rejasi. Konsultantning tavsiyalari va takliflariga qisqa vaqt ichida tegishli javob berilgan taqdirda, xususiylashtirish jarayonning davomiyligi boʻyicha xulosasi (10 ballgacha);
• Taklif etilgan haq miqdori ishlab chiqilgan savdo strategiyasiga bogʻliq va Buyurtmachi taklifning muvaffaqiyati uchun (success fee) mutanosib haq toʻlashni taʼminlaydigan takliflarga ustunlik beradi;
c) Shu toifadagi aktivlar doirasida tuzilgan bitimlar yuzasidan konsultantlarning ish tajribasi toʻgʻrisidagi maʼlumotlar, shuningdek, 2017-yil 1-yanvar kunidan boshlab hozirgi davrga qadar MDH mintaqasidagi mandatlar toʻgʻrisida maʼlumot (20 ballgacha);
d) Loyihani amalga oshirishdan kelib chiqib, Bitimni amalga oshirish yuzasidan ishlarni tashkil etish boʻyicha taklif. Taklif etilgan Bitimga jalb qilingan jamoa haqida maʼlumot, shaxslarning (jismoniy va yuridik) ismlari va ular haqidagi maʼlumotlar: ish tajribasi, faoliyat muddati, bitimlar tuzish boʻyicha umumiy tajriba va ularni amalga oshirish boʻyicha malakasi (20 ballgacha);
e) Qoʻyilgan vazifalarni bajarish uchun yetarli salohiyat va vakolatga egaligi, shuningdek, inson, vaqt va moddiy resurslarning mavjudligi toʻgʻrisida yozma ariza;
f) Manfaatlar toʻqnashuvi mavjudligi haqida maʼlumot. Maslahatchi ushbu savdoga jalb qilingan taqdirda ziddiyatlar olib kelishi mumkin boʻlgan hollarda potensial bitim boʻyicha salohiyatga ega ekanligini koʻrsatish.
1. Neft va gaz quduqlarini burgʻulash xizmatlari bozorini tahlili:
• boshqa (jumladan, qoʻshni) davlatlarda mazkur sohada amalga oshirilgan xususiylashtirish tajribasi tahlili, ushbu turdagi Aktivlarning xususiylashtirishdagi muvaffaqiyatsizliklarining asosiy sabablari, kelgusida sohani rivojlantirish va muvaffaqiyatli xususiylashtirishni taʼminlovchi omillar;
• amalga oshirilgan tahlillar asosida Aktivlarning xususiylashtirish jarayonlarini muvaffaqiyatli tashkillashtish uchun lozim boʻlgan chora-tadbirlar rejasi ishlab chiqiladi.
2. Aktivlarni sotishdan oldin tayyorlash boʻyicha maslahatlar:
• Aktivlarning investitsiya jozibadorligini oshirish, eng ilgʻor amaliyotlar va oʻxshash (analog) aktivlarning tahlili asosida tuzilma va boshqaruvni takomillashtirish boʻyicha takliflar;
• Aktivlarning har tomonlama (soliq , huquqiy, moliyaviy va ekologik) chuqur tahlilini oʻtkazish (due diligence);
• jamoatchilik bilan aloqa oʻrnatish boʻyicha tavsiyalar taqdimoti, ularning savollariga javoblar;
• baholash uslubini toʻgʻri tanlash va ularning investorlar uchun dolzarbligini belgilash, narx diapazoni boʻyicha tavsiyarni taqdim etish;
• investor nuqtayi nazaridan baholashga taʼsir etuvchi asosiy omillar, asosiy koʻrsatkichlar va tahminlarni aniqlash;
3. Bitim jarayoniga hamrohlik qilish:
• Aktivlarni xususiylashtirishga qaratilgan barcha choralarni koʻrish, virtual maʼlumotlar xonasi (VDR)ni tashkil etish;
• barcha zarur hujjatlarni, jumladan, oldi-sotdi shartnoma loyihasini (oʻzbek tiliga tarjimasi bilan, kerak boʻlsa rus va ingliz tillarida ham) tayyorlash bilan birga sotish jarayonida hamrohlik qilish;
(2) Agar konsultantlarning takliflari "a","v" va "g" bandlarida koʻrsatilgan talablardan kelib chiqib 30 balldan kam baholansa, "b" bandida nazarda tutilgan baholash balli qoʻllanilmaydi.

Привлекается профессиональная консалтинговая компания по приватизации АO «Бухоронефтгазпармалаш» и ООО «Алатская нефтегазоразведочная экспедиция»
Согласно соответствующим программам приватизации, Агентство по управлению государственными активами (далее – «Агентство госактивов»/ «Заказчик») объявляет конкурс по отбору профессиональной консалтинговой компании (далее – «Консультант») по приватизации АO «Бухоронефтгазпармалаш» путем продажи 51,3% государственной доли и ООО «Алатская нефтегазоразведочная экспедиция» путем продажи 100% государственной доли в уставном капитале (далее – «Активы»).
Всем заинтересованным заявителям предлагается подать свои предложения в соответствии с нижеприведенным Запросом на предоставление предложений (RfP) до 18:00 (Ташкентское время) 4 августа 2023 года.
Самандаров Талъат Юлдашевич – Заместитель начальника Департамента по подготовке к приватизации и приватизации государственных активов;
Запрос на предоставление предложений (RfP) для оказания услуг консультанта по приватизации АO «Бухоронефтгазпармалаш» и ООО «Алатская нефтегазоразведочная экспедиция»
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 24 марта 2023 года №ПП–102 предусмотрена реализация 51,3% доли АO «Бухоронефтгазпармалаш» и 100% доли ООО «Олотская нефтегазоразведочная экспедиция» (далее - Сделка).
Процесс продажи должен быть организован согласно лучшей мировой практике с учетом требований законодательства Республики Узбекистан, отраслевой и индивидуальной специфики Активов. Для принятия внутреннего решения Продавца, проводится оценка Активов в соответствии с законодательством.
Настоящий Запрос на предоставление предложений (далее – Запрос) определяет требования к Консультанту и структуре его предложения, которые подлежат оценке, также описывает необходимый объем работ по сопровождению Сделки в приложении данного Запроса. Консультанты для оказания всего спектра услуг могут вступать в консорциум или представить совместные предложения.
АO «Бухоронефтгазпармалаш» – буровая компания, предоставляющая сервисные услуги по бурению нефтяных и газовых скважин.
Компания основана в 1959 году и уставный фонд составляет – 22,7 млрд сум.
Юридический адрес предприятия: Бухарская область, г.Караулбазар, ул. Буюк Ипак Йули-4.
ООО «Алатская нефтегазоразведочная экспедиция» – данное предприятие оказывает услуги в области разведочного бурения.
Уставный фонд составляет – 9,0 млрд сум. Юридический адрес предприятия: Бухарская область, Олотский район, город Олот.
а) Видение Консультанта по организации работ с подробным описанием предполагаемых действий для приватизации Активов. Мнение по продолжительности процесса, в случае если рекомендациям и предложениям Консультанта будет адекватное реагирование в течении разумно требуемого времени; (10 баллов);
б) Предложение о вознаграждении за успех. При этом, размер вознаграждения зависит от предлагаемой Стратегии продажи и Продавец дает предпочтение предложениям, предусматривающим пропорциональное вознаграждение за успех («success fee») Сделки. Фиксированная часть вознаграждения должна быть в виде единой цифры и свободна от субъективных предположений самого Консультанта. В случае представления предложения по цене в диапазоне, то верхняя граница принимается для оценки предложения. Возможные дополнительные операционные расходы (по командировке, переводу и т.п.) и налог (НДС) должны быть включены в фиксированную часть стоимости (50 баллов);
в) Информация об опыте Консультанта по сделкам с аналогичными активами, включая информацию о мандатах Консультанта в регионе СНГ и в период с 1 января 2017 года по н.в. (20 баллов);
1. Анализ рынка услуг по бурению нефтяных и газовых скважин:
• анализ опыта приватизации предприятий отрасли в других (в т.ч. соседних) странах, основные причины неудач в приватизации данного типа Активов, факторы, обеспечивающие успешность приватизации и дальнейшее развитие отрасли;
• На основе проведенного анализа будет разработан план мероприятий, необходимых для успешной организации процессов приватизации Активов.
2. Консультации по предпродажной подготовке Активов:
• Предоставление предложений по повышению инвестиционной привлекательности Активов, совершенствованию корпоративной структуры и корпоративного управления на основе передового опыта и обзора сопоставимых компаний-аналогов;
3. Сопровождение Сделки:
• принятие всех мер, направленных на приватизацию Активов, организации виртуальной комнаты данных (VDR);
(2) Если предложения консультантов оцениваются менее чем 30 баллов по пунктам «a», «в» и «г», то предложен не подлежат оценке в соответствии с пунктом «б».