Ta'kidlash joizki, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tizimida ham korrupsiyaga qarshi kurashish bilan bog‘liq bo‘lgan tarkibiy tuzilma joriy etilgan bo‘lib, ushbu faoliyatni takomillashtirish uchun muhim chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda hamda korrupsiya illatlarini oldini olish va profilaktika qilishga alohida e'tibor qaratilmoqda.
O‘tgan davr mobaynida Agentlikda korrupsiyaga qarshi kurashish yo‘nalishda quyidagi ishlar amalga oshirildi:
Jumladan, Agentlikda korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha ISO 37001 xalqaro standarti joriy qilinib, unga tegishli "Korrupsiyaga qarshi boshqaruv tizimi" sertifikatini qo‘lga kiritildi.
Shuni ta'kidlashimiz zarurki, ISO 37001 bu tashkilotda korrupsiyaga qarshi samarali tizimni yaratish uchun xalqaro modelni o‘z ichiga olgan dunyodagi birinchi xalqaro standart hisoblanadi.
Ushbu standartning sertifikatini olish orqali tashkilot investorlar, tadbirkorlar, davlat hokimiyati organlari hamda boshqa manfaatdor tomonlarga biznes jarayonlarini shaffof, qonuniy va jahonning ilg‘or tajribalariga muvofiq ravishda o‘tkazish qobiliyatini yuqori darajada namoyish etishi mumkin.
Agentlik mazkur standartning talablarini tadbiq etish doirasida, o‘z tizimida yashirin iqtisodiyot va korrupsiyaga qarshi kurashish hamda uning oldini olish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi” tasdiqlanib, uning asosida bir qator hujjatlar qabul qilindi va buning natijasida Agentlik tizimida korrupsiyaga qarshi kurashish hamda uning oldini olish bo‘yicha harakatlar qonuniy tartibga solindi.
Jumladan, Agentlik buyrug‘i bilan:
- Korrupsiyaga qarshi kurashish siyosati;
- Agentlik tizimi xodimlarining “Odob-ahloq qoidalari”;
- “manfaatlar to‘qnashuvini boshqarish to‘g‘risida”gi Nizom;
- “Agentlik va huquqni muhofaza qiluvchi organlar bilan o‘zaro hamkorlik qilish tartibi to‘g‘risida”gi Nizom;
- “Axborot xavfsizligi siyosati”;
- Xodimlar bilan tuzilgan mehnat shartnomalarida korrupsiyaga qarshi kurashish va uning oldini olish bo‘yicha majburiyatlar;
- Agentlik tizimida bo‘sh ish o‘rinlariga xodimlarni qabul qilishda shaffoflikni ta'minlash, ularni tanlash va joy-joyiga qo‘yish, ularni rotasiya qilish, rag‘batlantirish tizimi joriy etildi.
Bundan tashqari, Agentlikda korrupsiya to‘g‘risida xabar berish yangi aloqa kanallari joriy etildi.
Xususan, Agentlikning Ishonch telefoni, Ichki nazorat va komplaens xizmati elektron pochta manzili, Agentlikning rasmiy veb-saytidagi so‘rovnomalar o‘tkazish sahifasi yaratildi hamda korrupsiya holatlari va Agentlik xodimlarning hatti-harakatlari yuzasidan murojaatlarni qabul qilish uchun tegishli Telegram-bot ishga tushirildi.
O‘z navbatida, Agentlik tizimida korrupsiyaga qarshi kurashish va uning oldini olish borasida ish samaradorligini oshirish maqsadida Agentlikning barcha hududiy boshqarmalarida va idoraviy mansub tashkilotlarida Ichki nazorat va komplaens xizmati bo‘linmalari tashkil etildi.
Yuqoridagilarga qo‘shimcha qilib, Agentlik markaziy apparatida korrupsiyaviy xavf-xatar yuqori deb topilgan boshqarma va bo‘lim xodimlari uchun korrupsiyaga qarshi keskin ko‘nikmalarini hosil qilish maqsadida, ularga tegishli tushunchalar berish va ularning malakasini oshirishga qaratilgan korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha ISO 37001 xalqaro standarti doirasida o‘quv kurslarini tashkil qilish natijasida Agentlik xodimlari tegishli sertifikatlarga ega bo‘lishdi.
Shuningdek, Agentlikning xususiylashtirish, korporativ boshqarish, baholash, bankrotlik, davlat mulkini ijaraga berish sohasidagi faoliyatining ochiqligi va shaffofligini ta'minlash, inson omilini qisqartirish bo‘ycha ishlarni amalga oshirish maqsadida “2022-2023 yillarda Agentlik tizimidagi zamonaviy IT texnologiyalarini yanada takomillashtirish va inson omili yuqori bo‘lgan yo‘nalishlarni raqamlashtirish bo‘yicha “Yo‘l xarita”si qabul qilinib uni amalda tadbiq qilish bugungi kunda asosiy ko‘zda tutilgan maqsadlardan biridir.
Shu bilan birga, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 12 yanvardagi “Korrupsiyaga qarshi kurashish ishlarining samaradorligini reyting baholash tizimini joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 81-son qarori bilan davlat tashkilotlarida korrupsiyaga qarshi kurashish ishlarining samaradorligini reyting baholash tizimi joriy etilgan.
O‘z navbatida, Davaktiv agentligining korrupsiyaga qarshi kurashish va uni oldini olish bo‘yicha ish faoliyati samaradorligi reytingi Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan “qoniqarli” natija bilan baholandi.
Ta'kidlab o‘tish joizki, kelgusida Agentlik korrupsiyaga qarshi kurashish va uni oldini olish bo‘yicha murosasiz kurashishni maqsad qilib qo‘ygan.

Briefing by the Deputy Director of UzSAMA K.Khakimov on the ongoing work to fight against corruption
We all know that the fight against corruption in our republic is one of the main priorities of state policy. We notice this on the example of conceptually important regulatory documents and administrative reforms aimed at preventing corruption, which have been adopted in our country in recent years.
It should be noted that the State Assets Management Agency has implemented a structure related to the fight against corruption, and important measures are being taken to improve this activity, as well as special attention is paid to the prevention and prophylaxis of the vice of corruption.
The following activities have been carried out in UzSAMA to fight against corruption over the past period:
In particular, UzSAMA has implemented the international standard ISO 37001 on anti-corruption, received the corresponding certificate "Anti-Corruption Management System".
It should be noted that ISO 37001 is the world's first international standard that includes an international model for creating an effective anti-corruption system in an organization.
Having received the certificate of this standard, the organization at a high level can demonstrate to investors, entrepreneurs, public authorities and other interested parties the ability to carry out business processes transparently, legally and in accordance with the best international practices.
As part of the implementation of the requirements of the standard, UzSAMA has approved a "Roadmap" for fighting and preventing the shadow economy and corruption in its system", and on its basis a number of documents have been adopted, as a result, actions to fight and prevent corruption in UzSAMA system are legally regulated.
In particular, by internal order of UzSAMA:
- Anti-corruption policy;
- "Rules of behaviour" of UzSAMA employees;
- Regulation "On conflict of interest management";
- Regulation "On the procedure for mutual cooperation with UzSAMA and law enforcement agencies";
- "Information security policy";
- obligations to counteract and prevent corruption in employment contracts concluded with employees;
system to ensure transparency in the admission of employees to vacant positions, their selection and placement, rotation, promotion have been implemented.
In addition, the Agency has introduced new communication channels for reporting corruption.
Particularly, UzSAMA’s Hotline, the e-mail address of the Internal control and compliance service, a survey page on UzSAMA’s official website have been created, and a corresponding Telegram bot has been launched to receive appeals on corruption and actions of UzSAMA employees.
In particular, in order to fight against corruption and increase the effectiveness of its prevention, Internal control and compliance services have been established in UzSAMA’s system in all territorial departments and subordinate organizations of UzSAMA.
In addition to the above, as a result of the organization of training courses for employees of departments and divisions recognized as being at high risk of corruption in the UzSAMA's central apparatus, within the framework of the international standard ISO 37001 on fighting against corruption, aimed at providing them with relevant knowledge and improving their skills, in order to create strong anti-corruption skills, UzSAMA employees received certificates.
At the same time, in order to ensure openness and transparency of UzSAMA's activities, as well as to reduce human factor in the field of privatization, corporate governance, valuation, bankrupcy, leasing of state property, the "Roadmap" for further improvement of modern IT technologies in UzSAMA's system and digitalization of areas with a high human factor in 2022-2023" has been adopted and its implementation in practice is one of the main goals set for today.
At the same time, the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated January 12, 2022 No.81 "On measures to implement a system of rating evaluation of the effectiveness of anti-corruption activities" introduced a system for evaluating the effectiveness of anti-corruption activities in state organizations.
In turn, the rating of the effectiveness of UzSAMA in the field of fighting and preventing corruption was evaluated by the Anti-corruption agency with the result "satisfactory".
It should be noted that in the future UzSAMA is aimed at uncompromising fight against corruption and its prevention.