Boʻstonliq tumani, "Humson" qishlog'idagi ikkita dam olish maskanlarini xususiylashtirish boʻyicha professional konsalting kompaniyasi jalb qilinadi
Tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi oʻrinlarda - Davaktiv agentligi/Buyurtmachi) “Humson sanatoriyasi” MChJdagi 100% ulushni hamda "Olmos" dam olish maskanini (keyingi oʻrinlarda - Dam olish maskanlari) xususiylashtirish boʻyicha professional konsalting kompaniyasini (keyingi oʻrinlarda - Konsultant) jalb qilish yuzasidan tanlov eʼlon qiladi.
Dam olish maskanlari Toshkent viloyatining Bo'stonliq tumanida, Ugom tog' tizimlari yon-bag‘rida, go'zal va tengsiz manzaralar qo'ynida, dengiz sathidan 1000 metr balandlikda, Toshkent shahridan 80 km shimoli-sharqda joylashgan.
Konsultant Dam olish maskanlarining sohaviy va individual xususiyatlaridan kelib chiqqan holda sotish jarayonini ilgʻor xorijiy tajriba asosida amalga oshirishi, shuningdek yetakchi biznes nashrlari orqali marketing kаmpaniyalarini tashkillashtirib, sogʻlomlashtirish va dam olish maskanini boshqarishga hamda rivojlantirishga salohiyatli bo‘lgan investorlarni jalb etish choralarini koʻrishi lozim.
Barcha qiziqish bildirgan talabgorlardan 2024-yil 29-avgust kuni soat 18:00ga (Toshkent vaqti bilan) qadar quyidagi Taklif taqdim etish uchun soʻrovnomaga (RfP) asosan tijorat takliflarini taqdim etishlari soʻraladi.
Konsultantlar tomonidan Dam olish maskanlarini xususiylashtirish uchun zarur boʻladigan barcha maslahatlar va konsultatsiya xizmatlarini taqdim etilishi kutiladi.
Konsultantlar talab etilgan ish hajmini toʻliq bajarish uchun konsorsiumga birikishlari yoki birgalikda qoʻshma takliflar taqdim etishlari mumkin.
Agar konsorsium tomonidan ariza taqdim etilsa, konsorsium bitimini taqdim etilishi soʻraladi. Agar, birgalikda qoʻshma tijorat taklifi taqdim etilsa, jalb qilingan sherik-konsultantning ham ishini muvofiqlashtirish uchun masʼul boʻlgan va javobgarlikni zimmasiga oladigan asosiy konsultant koʻrsatilishi kerak.
Talʼat Yuldashevich Samandarov – Davlat aktivlarini xususiylashtirishga tayyorlash va xususiylashtirish departamenti boshligʻining oʻrinbosari;
Boʻstonliq tumani, "Humson" qishlog'idagi dam olish maskanlarini xususiylashtirish yuzasidan konsultantlarni jalb qilish boʻyicha taklif taqdim etish uchun soʻrovnoma (RfP)
Xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, “Humson sanatoriyasi” MChJdagi 100% ulushni hamda "Olmos" dam olish maskanini xususiylashtirilishi belgilangan (keyingi oʻrinlarda - Bitim).
Savdo jarayonlari Oʻzbekiston Respublikasi qonunchilik talablari doirasida hamda Dam olish maskanlarining sohaviy va individual xususiyatidan kelib chiqib, eng yaxshi xorijiy yoki mahalliy tajriba asosida tashkil etilishi lozim.
Dam olish maskanlari toʻgʻrisida qisqacha maʼlumot:
“Humson sanatoriyasi” dam olish maskani:
• Manzili: Toshkent viloyati, Bo‘stonliq tumani, “Humson” mahallasi, Ugom koʻchasi, 121-uy;
• Umumiy maydoni: 14,93 ga;
• Bino-inshootlar maydoni: 14 971,1 kv.m;
• Mavjud xonalar soni 253 ta.
“Olmos” dam olish maskani:
• Manzili: Toshkent viloyati, Bo‘stonliq tumani, “Humson” mahallasi, Ugom bo‘yi koʻchasi;
• Umumiy maydoni: 5,0 ga;
• Bino-inshootlar maydoni: 1 548 kv.m;
• Mavjud xonalar soni 216 ta.
Konsultantlardan kutilayotgan takliflar tuzilmasi va ularga qoʻyiladigan talablar:
Konsultantning taklifi (individual ariza beruvchi yoki konsorsium) oʻzbek yoki rus/ingliz tillarida tayyorlanishi hamda quyidagi maʼlumotlarni oʻz ichiga olishi lozim:
a) Dam olish maskanlarini xususiylashtirish jarayonini tashkillashtirish boʻyicha konsultantning kelgusidagi harakatlar ketma-ketligini va ish koʻlamini oʻz ichiga olgan rejasi. Konsultantning tavsiyalari va takliflariga qisqa vaqt ichida tegishli javob berilgan taqdirda, xususiylashtirish jarayonining davomiyligi boʻyicha xulosasi (10 ballgacha);
v) Shu toifadagi aktivlar doirasida tuzilgan bitimlar yuzasidan konsultantlarning ish tajribasi toʻgʻrisidagi maʼlumotlar, shuningdek, 2017-yil 1-yanvar kunidan boshlab hozirgi davrga qadar MDH mintaqasidagi mandatlar toʻgʻrisida maʼlumot (20 ballgacha);
e) Manfaatlar toʻqnashuvi mavjudligi haqida maʼlumot. Maslahatchi ushbu savdoga jalb qilingan taqdirda ziddiyatlar olib kelishi mumkin boʻlgan hollarda potensial bitim boʻyicha salohiyatga ega ekanligini koʻrsatish.
1. Dam olish maskanlarini boshqarish sohasidagi bozor tahlili:
• Oʻzbekistonda va mintaqada sohani rivojlantirishdagi sharoitlarni va bozor tahlili, soha korxonalarini rivojlantirish uchun zarur sharoitlar; Oʻzbekistonda sogʻlomlashtirish va dam olish maskanlari faoliyati bozorini tartibga soluvchi asosiy qoidalar tavsifi;
2. Dam olish maskanlari tahlili:
• Dam olish maskanlarining tavsifi, uning bozor va raqobatdagi oʻrni;
• xatarlar (risk)ning tahlili: investor tahliliga muvofiq Dam olish maskanlarini xatarga qoʻyadigan potensial yoʻnalish va ehtimollarni aniqlash va bunday bitimlarning muvaffaqiyatsizligiga sabab boʻladigan eng keng tarqalgan sabablarni oʻrganish. Aniqlangan risklarni kamaytirish borasida chora-tadbirlarni belgilash toʻgʻrisida tavsiyalar berish;
• yuridik ekspertizadan oʻtkazish, jumladan, quyidagi masalalarda:
• tovar belgisi, bozor brendlari va intellektual mulkning boshqa jihatlariga egalik qilishni aniqlash;
• Dam olish maskanlarilarga egalik qilish huquqi, korxona foydasiga yoki uchinchi shaxslarning mol-mulkiga boʻlgan mulkiy huquqlar, uchinchi shaxslar foydasiga belgilangan cheklovlar;
• daʼvolar va qarzlar, talablarning holati, shuningdek qarzlarni undirish va majburiy ijro etish boʻyicha koʻrilgan choralar;
• mehnat va raqobat qonunchiligi, atrof-muhitni muhofaza qilish toʻgʻrisidagi nizolarga rioya qilish holati;
• Dam olish maskanlarini xususiylashtirish boʻyicha harakatlar ketma-ketligi tavsifi bilan xususiylashtirish mexanizmi boʻyicha takliflar va eʼlon matni boʻyicha tavsiyalar.
3. Dam olish maskanlarini sotishdan oldin tayyorlash boʻyicha maslahatlar:
• Dam olish maskanlarining investitsiya jozibadorligini oshirish, eng yaxshi amaliyotlar va oʻxshash (analog) aktivlarning tahlili asosida tuzilma va boshqaruvni takomillashtirish boʻyicha takliflar;
• Dam olish maskanlarining har tomonlama (soliq, huquqiy, moliyaviy va ekologik) chuqur tahlilini oʻtkazish (due diligence);
• optimal marketing strategiyasi boʻyicha tavsiyalar, marketing materiallarini tayyorlash (tizer, info-memorandum, jarayon holati boʻyicha xat va boshqalar);
• Roadshow va “PR” strategiyasini ishlab chiqish, jamoatchilik bilan aloqalar oʻrnatish boʻyicha tavsiyalar taqdimoti, ularning savollariga javoblar;
• baholash uslubini toʻgʻri tanlash va ularning investorlar uchun dolzarbligini belgilash, har bir mehmonxona boʻyicha diapazon narxi boʻyicha tavsiyalarni taqdim etish;
• investor nuqtai nazaridan baholashga taʼsir etuvchi asosiy omillar, asosiy koʻrsatkichlar va taxminlarni aniqlash;
4. Bitim jarayoniga hamrohlik qilish:
• Dam olish maskanlarini xususiylashtirishga qaratilgan barcha choralarni koʻrish, virtual maʼlumotlar xonasi (VDR) tashkil etish (zaruratga koʻra);
• barcha zarur hujjatlarni, jumladan oldi-sotdi shartnoma loyihasini (oʻzbek tiliga tarjimasi bilan) tayyorlash bilan birga sotish jarayonida hamrohlik qilish;
(2) Agar konsultantlarning takliflari Konsultantlardan kutilayotgan takliflar tuzilmasi va ularga qoʻyiladigan talablarning "a","v" va "g" bandlarida koʻrsatilgan talablardan kelib chiqib 30 balldan kam baholansa, "b" bandida nazarda tutilgan baholash bali qoʻllanilmaydi.

Привлекается профессиональная консалтинговая компания для приватизации двух зон отдыха в селе "Хумсан" Бостанлыкского района
Согласно соответствующим программам приватизации, Агентство по управлению государственными активами (далее – «Агентство госактивов/Заказчик») объявляет конкурс на привлечение профессиональной консалтинговой компании (далее - «Консультант») для приватизации 100% доли в ООО «Хумсон санаторияси» и зоны отдыха «Олмос» (далее - «Зоны отдыха»).
Зоны отдыха расположены в Бостанлыкском районе Ташкентской области, на склонах горной системы Угам, среди красивых и уникальных пейзажей, на высоте 1000 метров над уровнем моря, в 80 км к северо-востоку от города Ташкент.
Консультант должен осуществлять процесс продаж с учетом отраслевых и индивидуальных особенностей Зон отдыха на основе передового зарубежного опыта, а также организовывать международные маркетинговые кампании через ведущие мировые деловые издания и привлекать потенциальных инвесторов в сфере управления и развития курортно-оздоровительных комплексов.
Всем заинтересованным заявителям предлагается подать свои предложения в соответствии с нижеприведенным Запросом на предоставление предложений (RfP) до 18:00 (Ташкентское время) 29 августа 2024 года.
Ожидается, что консультанты предоставят все необходимые советы и консультационные услуги по приватизации Зон отдыха.
Консультанты могут присоединиться к консорциуму или совместно подать заявки на выполнение необходимого объема работ.
Если заявка подается консорциумом, потребуется заключение консорциумного соглашения. В случае подачи совместного коммерческого предложения необходимо определить ведущего консультанта, который будет отвечать за координацию работы привлеченного партнера-консультанта.
Всем заинтересованным лицам предлагается направить коммерческие предложения (в закодированном виде) по следующему информационному каналу:
Самандаров Талъат Юлдашевич – Заместитель начальника департамента Агентства госактивов;
Запрос на предоставление предложений для оказания услуг консультанта по приватизации зон отдыха в селе «Хумсан» Бустанлыкского района (RfP)
В соответствии с программами приватизации, предусмотрена приватизация приватизации 100% доли в ООО «Хумсон санаторияси» и зоны отдыха «Олмос» (далее – Сделка).
Торговые процессы должны быть организованы в рамках требований законодательства Республики Узбекистан и исходя из отраслевого и индивидуального характера Зон отдыха, на основе лучшего зарубежного или местного опыта.
Коротко о Зонах отдыха:
Зона отдыха «Хумсон санаторияси»:
• Адрес: Ташкентская область, Бустанлыкский район, село «Хумсан», улица Угам буйи, дом 121;
• Общая площадь: 14,93 га;
• Площадь зданий и сооружений: 14971,1 кв.м.;
• Количество доступных номеров – 253.
Зона отдыха «Олмос»:
• Адрес: Ташкентская область, Бустанлыкский район, село «Хумсан», улица Угам буйи;
• Общая площадь: 5,0 га;
• Площадь зданий и сооружений: 1548 кв.м.;
• Количество доступных номеров – 216.
а) Видение Консультанта по организации работ с подробным описанием предполагаемых действий для приватизации Зон отдыха. Мнение по продолжительности процесса, в случае если рекомендациям и предложениям Консультанта будет адекватное реагирование в течении разумно требуемого времени; (до 10 баллов);
• Если плата за услугу указана в ценовом диапазоне, то для оценки предложения принимается ее верхняя граница. Дополнительные текущие расходы (на служебные командировки, перевод и т.п.) должны быть включены в фиксированную часть;
1. Анализ рынка в сфере управления Зонами отдыха:
• Анализ условий и анализ рынка развития промышленности Узбекистана и региона, необходимых условий для развития предприятий отрасли; описание основных правил регулирования рынка гостиничной деятельности в Узбекистане;
2. Анализ Зон отдыха:
• Описание Зон отдыха, их положения на рынке и конкуренции;
• анализ рисков: выявление потенциальных направлений и вероятностей, подвергающих активы риску согласно анализу инвестора, и изучение наиболее частых причин неудачи таких сделок. Выработка рекомендаций по определению мер по снижению выявленных рисков;
• проведение юридической экспертизы, в том числе по следующим вопросам:
• определение права собственности на товарные знаки, рыночные бренды и другие аспекты интеллектуальной собственности;
• право собственности на Зоны отдыха, имущественные права в пользу предприятия или имущества третьих лиц, установленные ограничения в интересах третьих лиц;
• претензии и долги, статус претензий, а также принятые меры по взысканию долгов;
• состояние соблюдения трудового и конкурентного законодательства, споры в области охраны окружающей среды;
• Предложения по механизму приватизации с описанием последовательности действий по приватизации Зон отдыха и рекомендациями по тексту объявления.
3. Консультации по предпродажной подготовке Зон отдыха:
• предоставление предложений по повышению инвестиционной привлекательности Зон отдыха, совершенствованию корпоративной структуры и корпоративного управления на основе передового опыта и обзора сопоставимых компаний-аналогов;
• проведение комплексного (налогового, юридического, финансового и экологического) анализа (due diligence) Зон отдыха;
• разработка роуд-шоу и «PR-стратегии», представление рекомендаций по налаживанию связей с общественностью, ответы на их вопросы;
• выбор правильного метода оценки и определение его актуальности для инвесторов, предоставление рекомендаций по ценовому диапазону для каждой Зоны отдыха;
4. Сопровождение Сделки:
• принятие всех мер, направленных на приватизацию Зон отдыха, организации виртуальной комнаты данных (VDR);
(2) Если предложения консультантов оценены ниже 30 баллов исходя из структуры ожидаемых от консультантов предложений и требований, указанных в пунктах "а", "в" и "г", то оценочный балл, предусмотренный пунктом «б» использовать нельзя.