Shunga ko‘ra, Abrau Capital kompaniyasi (keyingi o‘rinlarda – Konsultant) tanlov asosida xususiylashtirish bo‘yicha konsultant sifatida jalb qilingan.
Konsultant tomonidan xususiylashtirish jarayoni doirasida ham mahalliy, ham xalqaro darajada keng ko‘lamli marketing ishlari amalga oshirildi, jumladan investisiya tizerlari konsultantning investorlar tarmog‘i orqali salohiyatli investorlarga (investor sounding) yuborildi.
Natijada 3 ta investorlardan sotib olish bo‘yicha qiziqish to‘g‘risidagi arizalar (Express of Interest) kelib tushdi.
Talabgorlar xususiylashtirish jarayonida ishtirok etilishini ta'qiqlashi mumkin bo‘lgan ma'muriy, hakamlik yoki boshqa sud jarayonlarining yo‘qligi hamda Yevropa Ittifoqi va AQShning, shuningdek yirik xalqaro moliya institutlarining sanksiyalari ro‘yxatiga kiritilmaganligi yuzasidan o‘rganilgan.
Barcha talabgorlar xususiylashtirish jarayonining keyingi bosqichi – Majburiyatga ega bo‘lgan takliflar (BO)ni taqdim etish bosqichiga taklif etildi. Ushbu bosqichda talabgorlar bilan Axborotni oshkor etmaslik to‘g‘risidagi bitim (NDA) imzolanib, Konsultant tomonidan tayyorlangan Korxonaning moliyaviy, soliq, huquqiy va ekologik faoliyati yuzasidan kompleks tahlil (due diligence) hisobotlari joylangan virtual ma'lumotlar xonasi (VDR)ga kirish imkoniyati yaratildi. Shu bilan birga, barcha talabgorlarga Korxonaning boshqaruv organi bilan uchrashuvlar tashkil etish hamda Korxona bilan tanishish imkoniyati yaratildi.
Qayd etish joizki, kelib tushgan takliflar orasida eng yuqori narx taklifini bildirgan, kelajakda jamiyat faoliyatini barqaror rivojlanishini ta'minlay oladigan va ishlab chiqarish jarayonlarini to‘liq davomiyligini shakllantirishga salohiyatli bo‘lgan “Mega comfort business” MChJ, “Biokimyo” AJ ustav kapitalidagi 51 foiz davlat aksiyalar paketini sotib olish uchun qo‘yilgan talablarga to‘liq javob bergan va 118,0 mlrd.so‘m sotib olish to‘lovi bilan g‘olib deb topilgan.
Shu bilan birga, Xaridorning narx taklifi konsul'tant tomonidan hisoblangan Korxonaning sotilishi mumkin bo‘lgan indikativ narxlar oralig‘ida joylashgan hamda mustaqil baholovchi tomonidan Korxonaning baholangan qiymatidan yuqori.
Korxonani xususiylashtirish natijalari Davlat aktivlarini xususiylashtirish va xususiylashtirish jarayonlarini muvofiqlashtirish davlat komissiyasining tegishli qarori bilan ma'qullangan.
Ma'lumot uchun: “Mega comfort business” MChJ Toshkent viloyati, Yangiyo‘l tumanida joylashgan, umumiy ovqatlanish va oziq-ovqat yetkazib berish xizmatlarini ko‘rsatadi. Ustav kapitali - 46,4 mlrd.so‘m.

Достигнуто соглашение по продаже 51% государственного пакета акций в уставном капитале АО «Биокимё»
Согласно соответствующим программам приватизации, определена реализация 51% государственного пакета акций в уставном капитале АО «Биокимё» (далее – Предприятие) с привлечением профессиональной консалтинговой компании.
Соответственно, компания «Abrau Capital» (далее «Консультант») была привлечена в качестве консультанта по приватизации на основе конкурсного отбора.
В рамках процесса приватизации Консультантом была проведена масштабная маркетинговая деятельность как на местном, так и на международном уровне, в том числе были разосланы инвестиционные тизеры потенциальным инвесторам (Investor sounding), с подключением широкой сети инвесторов Консультанта.
В результате Консультантом были получены 3 заявки о выражении заинтересованности (Express of Interest) от инвесторов.
Поступившие заявки были изучены на предмет отсутствия административного, арбитражного или иного судебного разбирательства, которое могло бы запретить заявителям участвовать в процессе приватизации, а также на предмет того, что они не включены в санкционный список Европейского Союза, США и крупных международных финансовых учреждений.
Далее, все заявители были приглашены на следующий этап процесса приватизации – подачи Обязывающих предложений (BO). На данном этапе с заявителями было подписано Соглашение о неразглашении информации (NDA), а также предоставлена возможность ознакомиться с комплексными аналитическими отчетами (due diligence) по финансовой, налоговой, правовой и экологической деятельности Предприятия, подготовленные Консультантом и размещенными в виртуальной комнате данных (VDR). При этом всем заявителям была предоставлена возможность организовать встречи с руководством предприятия и ознакомиться с деятельностью предприятия.
Следует отметить, что ООО «Mega comfort business», выразившее самое высокое ценовое предложение среди всех поступивших, способное обеспечить стабильное развитие деятельности общества в будущем и обладающее потенциалом для формирования полной продолжительности производственных процессов, полностью соответствовало установленным требованиям для приобретения 51% государственного пакета акций в уставном капитале АО «Биокимё» и признано победителем с покупной ценой в 118,0 млрд сумов.
При этом ценовое предложение Покупателя находится в диапазоне индикативных цен Предприятия, рассчитанных консультантом, и выше оценочной стоимости Предприятия независимым оценщиком.
Итоги приватизации предприятия согласованы соответствующим решением Государственной комиссии по приватизации государственных активов и координации процессов приватизации .
Для информации: ООО «Mega comfort business», расположенный в Янгиюльском районе Ташкентской области, предоставляет услуги в сфере общественного питания и снабжения едой. Уставный капитал - 46,4 млрд сумов.