Shunga ko‘ra, Abrau Capital kompaniyasi (keyingi o‘rinlarda – Konsultant) tanlov asosida xususiylashtirish bo‘yicha konsultant sifatida jalb qilingan.
Konsultant tomonidan xususiylashtirish jarayoni doirasida ham mahalliy, ham xalqaro darajada keng ko‘lamli marketing ishlari amalga oshirildi, jumladan investisiya tizerlari konsultantning investorlar tarmog‘i orqali salohiyatli investorlarga (investor sounding) yuborildi.
Natijada 3 ta investorlardan sotib olish bo‘yicha qiziqish to‘g‘risidagi arizalar (Express of Interest) kelib tushdi.
Talabgorlar xususiylashtirish jarayonida ishtirok etilishini ta'qiqlashi mumkin bo‘lgan ma'muriy, hakamlik yoki boshqa sud jarayonlarining yo‘qligi hamda Yevropa Ittifoqi va AQShning, shuningdek yirik xalqaro moliya institutlarining sanksiyalari ro‘yxatiga kiritilmaganligi yuzasidan o‘rganilgan.
Barcha talabgorlar xususiylashtirish jarayonining keyingi bosqichi – Majburiyatga ega bo‘lgan takliflar (BO)ni taqdim etish bosqichiga taklif etildi. Ushbu bosqichda talabgorlar bilan Axborotni oshkor etmaslik to‘g‘risidagi bitim (NDA) imzolanib, Konsultant tomonidan tayyorlangan Korxonaning moliyaviy, soliq, huquqiy va ekologik faoliyati yuzasidan kompleks tahlil (due diligence) hisobotlari joylangan virtual ma'lumotlar xonasi (VDR)ga kirish imkoniyati yaratildi. Shu bilan birga, barcha talabgorlarga Korxonaning boshqaruv organi bilan uchrashuvlar tashkil etish hamda Korxona bilan tanishish imkoniyati yaratildi.
Qayd etish joizki, kelib tushgan takliflar orasida eng yuqori narx taklifini bildirgan, kelajakda jamiyat faoliyatini barqaror rivojlanishini ta'minlay oladigan va ishlab chiqarish jarayonlarini to‘liq davomiyligini shakllantirishga salohiyatli bo‘lgan “Mega comfort business” MChJ, “Biokimyo” AJ ustav kapitalidagi 51 foiz davlat aksiyalar paketini sotib olish uchun qo‘yilgan talablarga to‘liq javob bergan va 118,0 mlrd.so‘m sotib olish to‘lovi bilan g‘olib deb topilgan.
Shu bilan birga, Xaridorning narx taklifi konsul'tant tomonidan hisoblangan Korxonaning sotilishi mumkin bo‘lgan indikativ narxlar oralig‘ida joylashgan hamda mustaqil baholovchi tomonidan Korxonaning baholangan qiymatidan yuqori.
Korxonani xususiylashtirish natijalari Davlat aktivlarini xususiylashtirish va xususiylashtirish jarayonlarini muvofiqlashtirish davlat komissiyasining tegishli qarori bilan ma'qullangan.
Ma'lumot uchun: “Mega comfort business” MChJ Toshkent viloyati, Yangiyo‘l tumanida joylashgan, umumiy ovqatlanish va oziq-ovqat yetkazib berish xizmatlarini ko‘rsatadi. Ustav kapitali - 46,4 mlrd.so‘m.

The agreement to sell 51% state block of shares in the authorized capital of "Biokimyo" JSC was reached
According to the relevant privatization programs, the realization of 51% state block of shares in the authorized capital of Biokimyo JSC (hereinafter - the "Enterprise") with the attraction of a professional consulting company was determined.
Accordingly, Abrau Capital (hereinafter - the "Consultant") was attracted as a privatization consultant on the basis of a competitive selection process.
As part of the privatization process, the Consultant conducted extensive marketing campaigns both locally and internationally, including investment teasers sent to potential investors (Investor sounding), involving the Consultant's extensive investor network.
As a result, the Consultant received 3 Express of Interest requests from investors.
The proposals received were examined to ensure that there were no administrative, arbitration or other legal proceedings that could prohibit the applicants from participating in the privatization process and that they were not included in the sanctions list of the European Union, the United States and major international financial institutions.
Further, all applicants were invited to the next stage of the privatization process - the submission of Binding Offers (BO). At this stage, the applicants were signed a Non-Disclosure Agreement (NDA) and given the opportunity to review the comprehensive due diligence reports on the financial, tax, legal and environmental activities of the Enterprise prepared by the Consultant and placed in the Virtual Data Room (VDR). At the same time, all applicants were given the opportunity to organize meetings with the management of the Enterprise and familiarize themselves with the activities of the Enterprise.
It should be noted that "Mega comfort business" LLC, which expressed the highest price offer among all received offers, capable of ensuring stable development of the company's activities in the future and having the potential to form a full duration of production processes, fully met the established requirements to purchase 51% state block of shares in the authorized capital of Biokimyo JSC and was recognized as the winner with a purchase price of 118.0 billion UZS.
At the same time, the price offer of the Buyer is within the range of indicative prices of the Enterprise, calculated by the consultant, and above the estimated value of the Enterprise by an independent appraiser.
The results of privatization of the enterprise were approved by the relevant decision of the State Commission on privatization of state assets and coordination of privatization processes.
For information: "Mega comfort business" LLC, located in Yangiyul district of Tashkent region, provides services in the catering and food supply industry. The authorized capital is 46.4 billion UZS.