Tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, Davaktiv agentligi “Foton” AJ (keyingi oʻrinlarda - Korxona) ustav kapitalidagi 85,58 foiz davlat ulushini professional konsultantni jalb etgan holda muzokaralarga ommaviy ravishda taklif qilish yoʻli bilan tashkillashtirilgan xususiylashtirish natijalari boʻyicha 151,0 mlrd.soʻm sotib olish toʻlovi bilan “HAVVO GROUP” MChJ (keyingi oʻrinlarda - Xaridor) savdo gʻolibi deb topilganligini maʼlum qiladi.
Ushbu jarayonga “ABRAU CAPITAL” kompaniyasi (keyingi oʻrinlarda - Konsultant) xususiylashtirish boʻyicha konsultant sifatida jalb etilgan.
Avval xabar berilganidek, raqobat muhiti taʼminlangan savdo jarayoni natijasida, investorlar tomonidan kelib tushgan arizalar (Express of Interest) ularning toʻlovga qobiliyatlilik, xususiylashtirish jarayonida ishtirok etilishini taqiqlashi mumkin boʻlgan maʼmuriy, hakamlik yoki boshqa sud jarayonlarining yoʻqligi hamda Yevropa Ittifoqi va AQSHning, shuningdek yirik xalqaro moliya institutlarining sanksiyalari roʻyxatiga kiritilmaganligi yuzasidan oʻrganilib, mazkur shartlarga muvofiq keladigan talabgorlar xususiylashtirish jarayonining keyingi – Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO)ni taqdim etish bosqichiga oʻtkazilgan.
Ushbu bosqichda talabgorlar bilan Axborotni oshkor etmaslik toʻgʻrisidagi bitim (NDA) imzolanib, Konsultant tomonidan tayyorlangan Korxonaning moliyaviy, soliq, huquqiy va ekologik faoliyati yuzasidan kompleks tahlil (due diligence) hisobotlari joylangan virtual maʼlumotlar xonasi (VDR)ga kirish imkoniyati yaratildi. Shu bilan birga, barcha talabgorlarga Korxonaning boshqaruv organi bilan uchrashuvlar tashkil etish hamda Korxona bilan tanishish imkoniyati yaratilgan.
Natijada, “HAVVO GROUP” MChJ eng yuqori narx taklifi bilan savdo gʻolibi deb topildi.
G'olib tomonidan, kelajakda Korxonaning ishlab chiqarish hajmini kpaytirish, mahsulotlar turini va realizatsiyasi geografiyasini yanada kengaytirish, boshqaruv samaradorligini oshirish, shuningdek korxona faoliyatiga zamonaviy korporativ boshqaruv tizimlarini joriy etish va barqaror rivojlantirish taʼminlash rejalashtirilgan.
Taʼkidlash joizki, Xaridorning taklifi konsultant tomonidan hisoblangan Korxonaning indikativ narxlar oraligʻining yuqori qismida joylashgan hamda Korxonaning baholangan qiymatidan yuqori.
Maʼlumot rnida, 2023-yilda “Foton” AJ tomonidan 14,5 ming dona mahsulotlar ishlab chiqarilgan blib, sof tushumi 36,4 mlrd soʻmni, sof foydasi 1,4 mlrd soʻmni, sof aktivlari 20,1 mlrd soʻmni va majburiyatlari 1,8 mlrd soʻmni tashkil qilgan.

Достигнуто соглашение по приватизации 85,58% государственной доли в уставном капитале АО «Фотон»
Согласно соответствующим программам приватизации, Агентство госактивов по итогам приватизации 85,58%  государственной доли в уставном капитале АО «Фотон» (далее – Предприятие), путем публичного приглашения к переговорам с привлечением профессионального консультанта сообщает, что ООО «HAVVO GROUP» (далее – Покупатель) признано победителем торгов с покупной ценой 151 млрд сумов.
В данном процессе компания «ABRAU CAPITAL» привлечена в качестве консультанта по приватизации (далее – Консультант).
Как сообщалось ранее, в результате конкурентного торгового процесса, поступившие заявки от инвесторов (Express of Interest) были изучены на предмет отсутствия неплатежеспособности, административного, арбитражного или иного судебного разбирательства, которое могло бы запретить заявителям участвовать в процессе приватизации, а также на предмет того, что они не включены в санкционный список Европейского Союза, США и крупных международных финансовых институтов. Соответствующие данным условиям претенденты были переведены на следующий этап процесса приватизации – подачи Обязывающих предложений (BO).
На данном этапе с заявителями было подписано Соглашение о неразглашении данных (NDA), а также предоставлена возможность ознакомиться с комплексными аналитическими отчетами (due diligence) по финансовой, налоговой, правовой и экологической деятельности Предприятия, подготовленные Консультантом и размещенными в виртуальной комнате данных (VDR). При этом всем заявителям была предоставлена возможность организовать встречи с руководством предприятия и ознакомиться с деятельностью предприятия.
В результате, ООО «HAVVO GROUP» был признан победителем торгов с наибольшим ценовым предложением.
Победителем в будущем запланировано увеличение объемов производства Предприятия, дальнейшее расширение вида продукции и географии её реализации, повышение эффективности управления, а также внедрение современных корпоративных систем управления и обеспечение стабильного развития Предприятия.
Следует отметить, что предложение Покупателя находится в верхнем пределе индикативного ценового диапазона Компании, рассчитанного международным консультантом, и превышает оценочную стоимость Предприятия.
Для справки, АО «Фотон» в 2023 году произведено 14,5 тыс. единиц продукции, чистый доход общества составил 36,4 млрд сумов, чистая прибыль – 1,4 млрд сумов, чистые активы – 20,1 млрд сумов, обязательства – 1,8 млрд сумов.