Ko‘kdala tumanida Davaktiv agentligi tomonidan yangi bolalar bog‘chasi qurilib foydalanishga topshirildi
Qashqadaryo viloyati Ko‘kdala tumanida Davaktiv agentligi tomonidan homiylik asosida 120 o‘rinli davlat maktabgacha taʼlim muassasasi (keyingi o‘rinlarda – bolalar bog‘chasi) binosi qurildi va jihozlandi.
Joriy yil 2 dekabr kuni Ko‘kdala tumani hokimi X.Jurayev, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi direktori o‘rinbosari A.Miraliyev, tuman oqsoqollari va faollari ishtirokida tantanali ravishda ushbu 12-sonli bolalar bog‘chasining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi hamda obyekt foydalanishga topshirildi.
Mazkur bolalar bog‘chasini qurish va jihozlash ishlari bo‘yicha Qashqadaryo viloyati hokimligining “Yagona buyurtmachi xizmati” IK buyurtmachi etib belgilanib, loyiha tashkiloti sifatida Qarshitadqiqotkonstruksiya” MChJ, pudratchi tashkilot sifatida Mamatov Salohiddin” XK belgilangan.
Bog‘cha qurilishi davlat aktivlarini boshlang‘ich bahosiga nisbatan qimmat sotilishi hisobiga olingan qo‘shimcha daromadlar hisobidan amalga oshirildi. Loyihaning umumiy qiymati 6,0 mlrd.so‘m. Mazkur mablag‘lar Vazirlar Mahkamasining 2022 yil 30 maydagi 273-sonli farmoyishiga asosan Davaktiv agentligi tomonidan obyektni qurish va jihozlash uchun Ko‘kdala tuman hokimligining tegishli hisob raqamiga o‘tkazib berilgan.
Shuni alohida taʼkidlash lozimkiDavaktiv agentligi tashabbusi bilan ushbu bolalar bog‘chasi binosida quvvati 10 kVt/s bo‘lgan zamonaviy quyosh elektr stansiyasi o‘rnatilgan bo‘lib, bu o‘z o‘rnida obyektni muntazam ravishda elektr energiyasi bilan taʼminlaydi.
12-sonli bolalar bog‘chasida 28 nafar ishchi xodim doimiy ish o‘rniga ega bo‘lib, 120 nafar tarbiyalanuvchi yosh bolalarga tarbiya berishni boshlashdi.

In Kokdala district of Kashkadarya region the state pre-school educational institution (hereinafter - Kindergarten) for 120 places was built and put into operation with the sponsorship of the State Assets Management Agency.
On 2 December of current year, the opening ceremony of kindergarten No.12 was held with participation of the khokim of Kokdala district Kh.Juraev, Deputy Director of the State Assets Management Agency A.Miraliev, as well as regional aksakals and activists.
For the construction and equipping of the kindergarten was selected as the customer EC "Service of single customer" of the Kashkadarya region administration , the project organization - LLC "Karshitadqiqotkonstruktsiya", the contracting organization - PE "Mamatov Salohiddin".
Construction of the kindergarten was carried out at the expense of additional income received from the sale of state assets at a higher price than their initial appraised value. The total cost of the project is 6.0 billion UZS. In accordance with the decree № 273 of the Cabinet of Ministers dated May 30, 2022 these funds for construction and equipment of the project were transferred by the State Assets Management Agency to the appropriate bank account of the Kokdala district administration.
It should be noted that at the initiative of the State Assets Management Agency a modern solar power station with a capacity of 10 kWh was built in the kindergarten building, which will regularly and continuously provide the facility with electricity.
At the moment, Kindergarten No.12 has a permanent staff of 28 employees, who have started teaching 120 preschool children.