Ko‘kdala tumanida Davaktiv agentligi tomonidan yangi bolalar bog‘chasi qurilib foydalanishga topshirildi
Qashqadaryo viloyati Ko‘kdala tumanida Davaktiv agentligi tomonidan homiylik asosida 120 o‘rinli davlat maktabgacha taʼlim muassasasi (keyingi o‘rinlarda – bolalar bog‘chasi) binosi qurildi va jihozlandi.
Joriy yil 2 dekabr kuni Ko‘kdala tumani hokimi X.Jurayev, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi direktori o‘rinbosari A.Miraliyev, tuman oqsoqollari va faollari ishtirokida tantanali ravishda ushbu 12-sonli bolalar bog‘chasining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi hamda obyekt foydalanishga topshirildi.
Mazkur bolalar bog‘chasini qurish va jihozlash ishlari bo‘yicha Qashqadaryo viloyati hokimligining “Yagona buyurtmachi xizmati” IK buyurtmachi etib belgilanib, loyiha tashkiloti sifatida Qarshitadqiqotkonstruksiya” MChJ, pudratchi tashkilot sifatida Mamatov Salohiddin” XK belgilangan.
Bog‘cha qurilishi davlat aktivlarini boshlang‘ich bahosiga nisbatan qimmat sotilishi hisobiga olingan qo‘shimcha daromadlar hisobidan amalga oshirildi. Loyihaning umumiy qiymati 6,0 mlrd.so‘m. Mazkur mablag‘lar Vazirlar Mahkamasining 2022 yil 30 maydagi 273-sonli farmoyishiga asosan Davaktiv agentligi tomonidan obyektni qurish va jihozlash uchun Ko‘kdala tuman hokimligining tegishli hisob raqamiga o‘tkazib berilgan.
Shuni alohida taʼkidlash lozimkiDavaktiv agentligi tashabbusi bilan ushbu bolalar bog‘chasi binosida quvvati 10 kVt/s bo‘lgan zamonaviy quyosh elektr stansiyasi o‘rnatilgan bo‘lib, bu o‘z o‘rnida obyektni muntazam ravishda elektr energiyasi bilan taʼminlaydi.
12-sonli bolalar bog‘chasida 28 nafar ishchi xodim doimiy ish o‘rniga ega bo‘lib, 120 nafar tarbiyalanuvchi yosh bolalarga tarbiya berishni boshlashdi.

Агентством госактивов построен и сдан в эксплуатацию новый детский сад в Кокдалинском районе
В Кокдалинском районе Кашкадарьинской области построено и сдано в эксплуатацию государственное дошкольное образовательное учреждение (далее – детский сад) на 120 мест при спонсорской поддержке Агентства госактивов.
2 декабря текущего года состоялась церемония открытия данного детского сада №12 с участием хокима Кокдалинского района Х.Джураева, заместителя директора Агентства госактивов А.Миралиева, а также районных аксакалов и активистов.
На строительство и оснащение данного детского сада заказчиком определено ИК «Служба единого заказчика» хокимията Кашкадарьинской области, проектной организацией - ООО «Каршитадкикотконструкция», подрядной организацией - ЧП «Маматов Салохиддин».
Строительство детского сада осуществлялось за счет дополнительных доходов, полученных от продажи государственных активов по более высокой цене, чем их первоначальная оценочная стоимость. Общая стоимость проекта составляет 6,0 млрд.сумов. В соответствии с распоряжением Кабинета Министров от 30 мая 2022 года №273, данные средства на строительство и оборудование объекта были переведены Агентством госактивов на соответствующий расчетный счет хокимията Кокдалинского района.
Следует отметить, что по инициативе Агентства госактивов в здании детского сада была установлена современная солнечная электростанция мощностью 10 КВт/ч​​, которая будет регулярно и без перебоев снабжать объект электроэнергией.
В данное время, в детском саду №12 на постоянной основе работают 28 сотрудников, которые приступили к обучению 120 детей раннего возраста.