Don korxonalaridagi davlat ulushi va don korxonalari filiallari mulkiy majmualari boʻyicha savdo jarayonlari yuzasidan qo‘shimcha axborot
Avval xabar qilinganidek, don korxonalaridagi davlat ulushi va don korxonalari filiallari mulkiy majmualarining ommaviy savdolari davom ettirilmoqda.
“Surxondaryodonmahsulotlari” AJning “Alpomish un tegirmon” filiali bo‘yicha savdo jarayonlarining ikkinchi bosqichi bo‘lib o‘tdi hamda Davlat aktivlarini xususiylashtirish va xususiylashtirish jarayonlarini muvofiqlashtirish davlat komissiyasining tegishli qaroriga ko‘ra mazkur aktiv bo‘yicha eng yaxshi tijorat taklifini taqdim etgan “AL DON PROGRESS” MChJ 40,0 mlrd.so‘m xarid qiymatini to‘lash, kamida besh yil davomida aktivning asosiy faoliyat turini saqlab qolish va mavjud don saqlash sig‘imlarini kamaytirmaslik hamda qonunchilikda belgilangan tartibda davlat zaxirasi uchun saqlanadigan don hajmlarini shartnomalar asosida haq to‘lash evaziga saqlab berish sharti bilan g‘olib deb topildi.
Mazkur davlat aktivi bo‘yicha savdo jarayonlarida ishtirok etgan talabgorlarga Ishchi organ tomonidan individual xabar yuboriladi.
O‘z navbatida, don korxonalaridagi davlat ulushi va don korxonalari filiallari mulkiy majmualari boʻyicha narx takliflarini ko‘rib chiqishda, Xususiylashtirish davlat komissiyasi tomonidan mo‘ljal sifatida inobatga olinadigan tavsiyaviy baholash qiymatini 50 foizga qadar qadamma-qadam pasaytirish mexanizmi joriy etilgan.
Bundan tashqari, quyidagi don korxonalaridagi davlat ulushi va don korxonalari filiallari mulkiy majmualarining savdo jarayonlarini davom ettirish uchun savdoda qatnashish boʻyicha takliflar kelib tushmaganligi, takliflar yetarli darajada shakllanmaganligi hamda raqobat muhiti ta'minlanmaganligi sababli, mazkur aktivlar takroriy savdolarga chiqarildi.

As previously reported, public sales of state shares in grain enterprises and property complexes of grain enterprises' branches are ongoing.
The second stage of sales of the branch “Alpomish un tegirmon” of JSC “Surxondaryodonmahsulotlari” was held, and according to the relevant decision of the State Commission on privatization of state assets and coordination of privatization processes, LLC "AL DON PROGRESS" who presented the best commercial offer for this asset was declared the winner of the sales with the conditions of payment of the purchase price in the amount of 40.0 billion UZS, preservation of the main activity of the asset for at least five years and not reducing the existing capacity of grain storage facilities, as well as preservation of the volume of grain stored in the state reserve in accordance with the legislation in exchange for payment of duties on the basis of contracts.
Individual notifications will be sent by the Working Body to all applicants who participated in the sales process for this state asset.
In addition, considering that for the following state shares in grain enterprises and property complexes of grain enterprises' branches there were not received proposals for participation in the sales, not enough proposals were formed to continue the sales process, as well as competitive environment was not ensured, these assets are put up for repeated sales.